Μπάσκετ Γυναικών: Ήττα του Ολυμπιακού από τη Φενέρμπαχτσε

Την ήττα από τη Φενέρμπαχτσε γνώρισε η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού.

Η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού δεν τα κατάφερε στην Τουρκία, όπου ηττήθηκε με 95-89 από την ισχυρή Φενέρμπαχτσε, για την 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων της EuroLeague. Στην Κωνσταντινούπολη, οι νταμπλούχες Ελλάδας είχαν εξ’ αρχής δύσκολη αποστολή κόντρα σε ένα από τα μεγάλα φαβορί της διοργάνωσης, όμως στάθηκαν και άτυχες, αφού «πλήρωσαν» από νωρίς (1:53, στο 21-16 του πρώτου δεκάλεπτου) τον τραυματισμό της Στραουτμάνε (αποχώρησε με φορείο). Μια άσχημη εξέλιξη, η οποία αποσυντόνισε τα κορίτσια του Ολυμπιακού και έδωσε την ευκαιρία στις Τουρκάλες να «ανοίξουν» τη διαφορά στο σκορ. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς δεν τα παράτησε, προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς και να ξεπεράσει το σοκ από τον τραυματισμό της Λετονής φόργουορντ, όμως τελικά, γνώρισε την ήττα με έξι πόντους στην Πόλη.

Εντυπωσιακή εμφάνιση από την Σταμάτη, με 7/8 τρίποντα και 29 πόντους, με την Γκούσταφσον να μετράει 30 (9/10 δίποντα).

Την Τρίτη (15/11), για την 4η «στροφή», οι «ερυθρόλευκες» θα αγωνιστούν στην Ουγγαρία, κόντρα στην KSC Szekszard, με στόχο την πρώτη τους νίκη στη φάση των ομίλων του κορυφαίου ευρωπαϊκού διασυλλογικού θεσμού.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω (7-2) στο ξεκίνημα του ματς, όμως η Σταμολάμπρου, με λέι απ (7:23), μείωσε σε 7-4. Μετά από νέο ντράιβ, η Σταμολάμπρου άφησε την μπάλα στο καλάθι (5:22), με τον Ολυμπιακό να πλησιάζει στο σκορ (11-9), ενώ η Σουκ (4:50), μείωσε στον πόντο (13-12). Στο 3:30, η Φενέρμπαχτσε έκανε το 17-12, με την Γκούσταφσον να σκοράρει 2/2 βολές, για το 17-14, στο 2:44, ενώ στο 1:53, η Στραουτμάνε στραβοπάτησε και τραυματίστηκε, αποχωρώντας με φορείο. Στα 54 δευτερόλεπτα, η Αμερικανίδα σέντερ πέτυχε δύο ακόμα βολές, μειώνοντας σε 23-17 για τις νταμπλούχες Ελλάδας, ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 26-17 υπέρ των γηπεδούχων.

Οι «ερυθρόλευκες» δεν ξεκίνησαν καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο και μετά από 8-0 σερί της τουρκικής ομάδας, βρέθηκαν στο -17 (34-17), με τη Σταμάτη να σκοράρει για τρεις (34-20), στο 7:34. Στο 2:36, η Σουκ μείωσε σε 48-33 για τον Ολυμπιακό, όμως η Ονάρ «απάντησε» με τρίποντο και ανέβασε τη διαφορά στο +22 (55-33) για την Φενέρ, στο 1:28. Με ωραίο λέι απ, η Γκούσταφσον μείωσε σε 55-35 για τον Ολυμπιακό, στα 43 δευτερόλεπτα, ενώ η Σύρρα πέτυχε μία βολή (0:05), για το 55-36 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου (7:20), οι Τουρκάλες ξέφυγαν με +22 (60-38), όμως η Σταμάτη μείωσε σε 60-41 (7:15) και 60-44 (6:47), με δύο διαδοχικά τρίποντα! Στο 5:09, η Γκούσταφσον έκανε το 64-49, με την Σταμάτη να πετυχαίνει ένα ακόμα σουτ τριών πόντων (1:57), για το 72-54. Στα 31 δευτερόλεπτα, η Αγιούσο, με 2/2 βολές, μείωσε σε 77-58, ενώ με τον ίδιο τρόπο (0:15), η Γκούσταφσον διαμόρφωσε το σκορ του τρίτου δεκάλεπτου (79-60).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι νταμπλούχες Ελλάδας ανέβασαν… στροφές και στο 4:53, η Σταμολάμπρου, με τρίποντο, μείωσε σε 85-70, με την Γκούσταφσον να σκοράρει από τα 6,75μ. και να μαζεύει τη διαφορά στο -10 (85-75), τρία λεπτά πριν από τη λήξη! Με καλάθι της Σταμάτη (2:42), οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το 87-77, η Γκούσταφσον «έγραψε» το 89-79, με 2/2 βολές (2:17), όμως η τουρκική ομάδα «ανέβηκε» ξανά στο +12 (91-79, 2:05). Με νέο τρίποντο της Σταμολάμπρου (0:33), ο Ολυμπιακός μείωσε σε 93-86, ενώ η Σταμάτη διαμόρφωσε το τελικό 95-89, με νέο σουτ για τρεις, 16 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 55-36, 79-60, 95-89

Φενέρμπαχτσε (Μαρίνα Μαλίκοβιτς): Χάουαρντ 23, ΜακΜπράιντ 22, Ονάρ 15, Ράκα 6, Στόουκς, Αϊντίν 4, Τσακίρ 7, Τζόρτζεβιτς 8, Επούπα 10

Ολυμπιακός (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Αγιούσο 9 (11 ασίστ), Γκούσταφσον 30 (9/10 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Σουκ 7, Σταμάτη 29 (7/8 τρίποντα), Σταμολάμπρου 13 (2/4 τρίποντα), Δίελα, Σπυριδοπούλου, Στραουτμάνε, Σύρρα 1, Βαμβακά