Λεβαδειακός-Ολυμπιακός: Πέρασε με Ανδρούτσο… και τώρα ΑΕΚ

Νικηφόρο πέρασμα του Ολυμπιακού από τη Λιβαδειά.

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από τη Λιβαδειά νικώντας 0-1 τον Λεβαδειακό για τη 12η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν στις νίκες ύστερα από το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, παίρνοντας ένα τρίποντο τόσο ουσίας όσο και ψυχολογίας.

Σκόρερ της ομάδας του Μίτσελ ο Θανάσης Ανδρούτσος στο 40ό λεπτό.

Έτσι, οι Πειραιώτες φτάνουν τους 24 βαθμούς, ενώ την Κυριακή υποδέχονται στο «Γ. Καραϊσκάκης» την ΑΕΚ σε ένα πολύ κρίσιμο ντέρμπι πριν τη διακοπή για το Παγκόσμιο Κύπελλο. Ο Λεβαδειακός από την πλευρά του μένει στους 7 βαθμούς.

Το ματς

Με 4-2-3-1 ξεκίνησε τον Ολυμπιακό ο Μίτσελ, με τον Πασχαλάκη στο τέρμα, Ανδρούτσος, Ντόι, Ρέτσος, Βρουσάι στην άμυνα, Ίνμπομ Χουάνγκ, Εμβιλά στον άξονα, Μασούρας, Μπιέλ στα άκρα και ο Χάμες Ροντρίγκες πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Χουάνγκ δοκίμασε ένα σουτ που πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Μάρκοβιτς.

Στο 6’ ο Μασούρας γύρισε, αλλά το σουτ του Μπιέλ βρήκε στα σώματα. Ενώ στο 8’ ο Ισπανός βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Λεβαδειακού, σούταρε στην κίνηση με τον Μάρκοβιτς να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 18’ ο Χάμες έβγαλε ωραία σέντρα από δεξιά, ο Μασούρας έπιασε κεφαλιά, αλλά ο Βινίσιους έδιωξε πάνω στη γραμμή, σε μια οριακή φάση, με τον διαιτητή να λέει πως η μπάλα δεν πέρασε.

Στο 38’ ο Μασούρας έκανε άστοχο σουτ μέσα από την περιοχή.

Και στο 40’ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε. Μετά από σέντρα του Χάμες από αριστερά, Μασούρας και Ελ Αραμπί δεν μπόρεσαν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα, ο Βινίσιους πήγε να διώξει, αυτή έφτασε στον Ανδρούτσο που αφού έκανε κοντρόλ, σούταρε από κοντά και έκανε το 0-1.

Στο 49’ ο Νίκας έκανε γυριστό σουτ μέσα στην περιοχή με τον Πασχαλάκη να εκτινάσσεται και να διώχνει. Ενώ στο 53’ ο Βρακάς βρήκε χώρο, έκανε σουτ αλλά ήταν άστοχο.

Στο 55’ ο Χάμες έπιασε φοβερό φαλτσαριστό σουτ, ο Μάρκοβιτς εκτινάχθηκε και απέκρουσε με το ένα χέρι.

Στο 60’ ο Μπιέλ πήρε κάποια μέτρα, έφτασε ως την περιοχή, σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Ενώ λίγο μετά, ο Χάμες αστόχησε σε απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Στο 67’ ο νεοεισελθών Μπακαμπού έστρωσε στον Μπιέλ, ο οποίος πλάσαρε αδύναμα, με τον Μάρκοβιτς να διώχνει.

Στο 72’ ύστερα από εκτέλεση κόρνερ από πλευράς Λεβαδειακού, ο Τζημόπουλος έπιασε άστοχη κεφαλιά.

Στο 82’ ο Χάμες έδωσε στον Μπακαμπού, ο οποίος μπήκε στην περιοχή από αριστερά σούταρε διαγώνια αλλά αστόχησε.

Στο 90’ ο Φορτούνης δοκίμασε ένα σουτ που μπλόκαρε ο Μάρκοβιτς.

Η τελευταία φάση του αγώνα ήταν στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Δούμτσιος έκανε ένα άστοχο σουτ.

Λεβαδειακός (Γιάσμινκο Βέλιτς): Μάρκοβιτς, Τσάπρας, Βινίσιους, Λιάγκας (39’ λ.τρ Τζημόπουλος), Μπαχανάκ, Νίκας, Χάμοντ (86’ Τσιριγώτης), Βρακάς, Σκβάρκα (46’ Γιαννιώτας), Βήχος, Πέτρε (46’ Δούμτσιος)

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ανδρούτσος (77’ Άβιλα), Ντόι, Ρέτσος, Βρουσάι, Ίνμπομ Χουάνγκ, Εμβιλά, Μασούρας (77’ Μασούρας), Μπιέλ (83’ Φορτούνης), Χάμες Ροντρίγκες (83’ Σαμασέκου), Ελ Αραμπί (65’ Μπακαμπού)