Αγχωτικό τρίποντο για Αϊντχοφεν, νίκη για Βίλεμ με δύο γκολ του Παυλίδη

Καταπληκτικός ο  Παυλίδης έδωσε την νίκη στην ομάδα του, αγχώθηκε η Αϊντχοφεν αλλά νίκησε. Οδοστρωτήρας ο Άγιαξ.

Για την 2η αγωνιστική της Ερεντιβίζιε, ο Άγιαξ με την Αϊντχοφεν πήραν εντός έδρας νίκες με Έμεν και Βαλβάικ αντίστοιχα, αντίθετα η Φέγενορντ κόλλησε στο ισόπαλο αποτέλεσμα με την Τβέντε. Η Βίλεμ πέτυχε την πρώτη της νίκη με πρωταγωνιστή τον Βαγγέλη Παυλίδη.

Άγιαξ-Βαλβάϊκ 3-0

Ο «αίαντας» έκανε το «2 στα 2» νικώντας εύκολα την Βαλβάϊκ με 3-0, οι γηπεδούχοι μπήκαν ορεξάτοι στο παιχνίδι και από το 10’ έκαναν το 1-0 με τον Τάντιτς  με τον Σέρβο να πιάνει εξαιρετικό  γυριστό σουτ .  Στο 34’ η ομάδα Τεν Χαγκ   έκανε το 2-0 με τον Λαμπιάντ .   Το τελικό 3-0 για τον Άγιαξ το διαμόρφωσε με κεφαλιά-βολίδα ο Μαρτίνεθ στο 73’.

Αϊντχόφεν-Έμεν 2-1

Οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ στο 21’ με τον Μαντουεκέ οι νεοφώτιστοι ισοφάρισαν χάρις το γκολ του Μβόγκο στο 84’΄. Αλλά ο Ρομέρο  στις καθυστερήσεις έδωσε την νικη στην ομάδα του.

Βίλεμ-Χέρακλες 4-0

Η  Βίλεμ ισοπέδωσε με τέσσαρα της  Χέρακλες με μαέστρο τον Παυλίδη, ο Έλληνας ασος πέτυχε δύο τέρματα και συνέβαλε στα μέγιστα για την νίκη της ομάδας του.

Ο Παυλίδης άνοιξε το σκορ με φανταστικό σουτ στο 46’, οι Σαγκλάμ(50’) και Γεμπόα (52’) διεύρυναν το δείκτη του σκορ σε 3-0. Ο Παυλίδης έκανε το τελικό 4-0 στο 84’μετά από εκπληκτική συνεργασία

Φέγενορντ-Τβέντε 1-1

Την πρώτη απώλεια βαθμών γνώρισαν Φέγενορντ και Τβέντε, οι οποίες έμειναν στο 1-1 στο μεταξύ τους παιχνίδι οι σκόρερς της αναμέτρησης οι Μπερχάους (29’ πεν) – Τσέρνι (2’).

Τέλος, η Χρόνινγκεν πέρασε από την έδρα της Ντεν Χάαγκ με αυτογκόλ του Πίνας στο 23ο λεπτό.