Κορυφή για τη Γαλατά, στον “πάτο” η Μπασακσεχίρ

Η Γαλατασαράι πέρασε το εμπόδιο της Μπασακσεχίρ και έκανε το 2Χ2 στο πρωτάθλημα.

Η Γαλατασαράι επικράτησε με 0-2 της Μπασακσεχίρ στο στάδιο Φατίχ Τερίμ της Κωνσταντινούπολης, για την 2η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι με αυτή τη νίκη, έκαναν το 2Χ2 στο πρωτάθλημα και με 6 βαθμούς βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας. Αντίθετα η Μπασακσεχίρ ζευγάρωσε τις ήττες της και είναι στην τελευταία θέση.

Τα τέρματα για την ομάδα του Φατίχ Τερίμ σημείωσαν ο Ρανταμέλ Φαλκάο στο 14ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και στο 75ο λεπτό ο Μπελχαντά σφράγισε το τρίποντο για τη Γαλατά.

Βασικός αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ο πρώην ερυθρόλευκος, Ομάρ Ελαμπντελαουί, ενώ ο Τζίμι Ντουρμάζ είδε όλη την αναμέτρηση από τον πάγκο.

Πλέον η Γαλατασαράι κοιτάζει το ματς  της Πέμπτης με τη Χάιντουκ για το Europa League, ενώ στην επόμενη αγωνιστική θα υποδεχτεί τη Φενέρμπαχτσε στο μεγάλο ντέρμπι του πρωταθλήματος.

Μπασακσεχίρ: Mert Günok, Caiçara, Skrtel, Epureanu, Hasan Ali Kaldırım, İrfan Can Kahveci, Mahmut, Visca, Aleksic, Berkay, Demba Ba

Γαλατασαράι: Fatih Öztürk, Omar, Luyindama, Marcao, Saracchi, Taylan Antalyalı, Feghouli, Belhanda, Arda Turan, Emre Kılınç, Falcao