Πέρασε από τον Βόλο και προσωρινά πρώτος ο Άρης

Μετά τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό, ο Άρης έβγαλε αντίδραση και επικράτησε του Βόλου στο Πανθεσσαλικό Στάδιο.

Με τον Απόστολο Τερζή στον πάγκο και τον Άκη Μάντζιο στην κερκίδα, ο Άρης επικράτησε με το γκολ του Μπρούνο Γκάμα από την λευκή βούλα επί του Βόλου (0-1), ο οποίος σε όλο το παιχνίδι έφτανε στα αντίπαλα καρέ, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά, με εξαίρεση το ακυρωθέν γκολ του Τέκιο.

Με τη νίκη αυτή, οι φιλοξενούμενοι είναι προσωρινά πρωτοπόροι στο πρωτάθλημα, ενώ η ομάδα της Μαγνησίας βρίσκεται στην 6η θέση.

Μπορεί ο Βόλος να πίεσε και να είχε την κατοχή, αλλά ο Άρης ήταν αυτός που είχε το γκολ, αλλά και τις πιο κλασικές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος.

Η πρώτη ουσιαστική φάση ήταν και αυτή που έφερε και το γκολ για τους “κιτρινόμαυρους”. Ο Μπρούνο Γκάμα “ζάλισε” τον Μπαριέντος με τις ντρίπλες του, με αποτέλεσμα ο δεύτερος να τον “γκρεμίσει” μέσα στην περιοχή. Ο Πορτογάλος ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση, κερδίζοντας την μάχη στα 11 μέτρα απέναντι στον Γκαραβέλη (16′).

Ο Βόλος πίεσε και είχε μια καλή στιγμή στο 24′, με το σουτ του Κολόμπου να σταματάει στα πόδια του Δουβίκα, αλλά εκείνος να μην προλαβαίνει να την στρώσει για να σουτάρει.

Στο 30′ ο Φετφατζίδης εκτέλεσε κόρνερ χαμηλά, η μπάλα έφτασε στον Σάσα έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του ήταν άστοχο.

Σχεδόν ένα τέταρτο μετά, ο Βραζιλιάνος όπλισε ξανά, αλλά το σουτ του κατέληξε σε κόρνερ, στο οποίο ο Μπερτόγλιο έβγαλε ωραία σέντρα για τον Ντάντκοβιτς και εκείνος με το τακουνάκι την έστειλε στα χέρια του τερματοφύλακα.

Στο δεύτερο ημίχρονο το μοτίβο ήταν ίδιο για σχεδόν 25 λεπτά, με πολύ λιγότερες ευκαιρίες στο σύνολο του όμως.

Η πρώτη φάση ανήκε στον Μάνο (70′), όπου έστειλε τη μπάλα στα χέρια του Γκαραβέλη και από εκεί σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του, ο τερματοφύλακας του Βόλου μπλόκαρε εκ νέου την προσπάθεια του Έλληνα σέντερ φορ.

Το 1-1 ήρθε τελικά στο 89′ από τον Τέκιο, αλλά ο διαιτητής και VAR το ακύρωσαν, αφού θεώρησαν πως στην αρχή της φάσης η μπάλα έχει βγει άουτ. Η τελευταία φάση ανήκε στον Ματίγια που έστειλε την εκτέλεση φάουλ, απευθείας στα χέρια του αντιπάλου τερματοφύλακα.

Άρης: Κουέστα, Σάκιτς (Μπακαλιάνης 87′), Γκανέα, Ντάτκοβιτς, Ρόουζ, Πατσέκο, Τζέγκο, Φετφατζίδης (Μαντσίνι 63′), Μπρούνο Γκάμα (Χατζηπιρπιρίδης 87′), Μπερτόγλιο (Ματίγια 76′), Λόπεθ (Μάνος 63′)

Βόλος: Γκαραβέλης, Τέκιο, Κολόμπο, Σάντσες, Φερράρι, Ριένστρα, Τσοκάνης, Περέα (Γκουαροτσένα 85′), Μπαριέντος (Μπαρτόλο 46′), Μαρτίνες