Αηττητο ο ΠΑΟΚ, έπεσε ο ΠΑΣ

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 0-2 τον ΠΑΣ στα Γιάννενα κράτησε το αήττητο για όλη την χρονιά και έστειλε τον ΠΑΣ Γιάννενα στην Football League 2.

Σε ένα πολύ χλιαρό πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ δημιούργησε δύο σημαντικές ευκαρίες αλλά και ο ΠΑΣ προσπαθησε να απειλησει την ετσια του ΠΑΟΚ αλλά δεν τα κατάφερε αισθητά.

Οι δυο μεγάλες ευκαιρίες ηταν το τετ α τετ του Ακπομ στο 14′ ύστερά από πάσα του Μπίσεσβαρ με τον Μιχαήλ να λέει “όχι”.

Η έτερη ήταν η εκτελεση φάουλ του Ολιβέιρα στο 30′ από καλή θέση που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Νεόφυτου Μιχαήλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ανέβασε ρυθμό, έκανε ευκαιρίες και σκόραρε δύο τέρματα που έδωσαν την νίκη στον Δικέφαλο του Βορρά

Στο 53′ ο Ολιβέιρα σέντραρε χαμηλά εκει που ηταν ο μπίσεσβαρ που τσίμπησε την μπάλα αλλά ο Μπουκουβάλας εδιωξε λιγο πριν μπει η μπάλα στα δίχτυα.

Στο 59′ η πρώτη καλή στιγμή του ΠΑΣ με την εκτέλεση φάουλ του Σεργκελασβίλι που έδιωξε ο Πασχαλάκης.

Στο 60′ ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με τον Άκπομ. Ο Άγγλος φορ δέχτηκε την μπάλα δεξιά από τον Πέλκα και σκόραρε με όμορφο τρόπο.

Στο 80′ ο ΠΑΟΚ κλείδωσε την νίκη. Ο Δημήτρης Πέλκας εκτέλεσε κόρνερ ο Σάκχοφ πήρε την κεφαλιά και εστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΣ Γιάννινα: Μιχαήλ, Κάστρο(Γιάκος 74′), Κρίζμαν(Μάνος 71′), Πάντελιτς, Σεργκελασβίλι, Κάργας, Παμλίδης(Λεό 71′), Α. Μιχαήλ, Μπουκουβάλας, Νικολιάς, Τζημόπουλος

ΠΑΟΚ:Πασχαλάκης, Κρέσπο, Ίνγκασον, Τόσκα, Γιαννούλης, Ολιβέιρα(Σάκχοφ 79′), Κάνιας, Ζαμπά(Σβιντέρφσκι 81′), Πέλκας, Μπίσεσβαρ(Ενρίκε 69′), Άκπομ

Κάρτες: Κρίζμαν, Τζιμόπουλος, Κάργας, Πέλκας, Φάμπρι, Πάντελιτς,Ίνγκνασον, Κάνιας, Μιχαήλ