Αυλαία με νίκη και πλέον κοιτά την επόμενη μέρα

Με νίκη ολοκλήρωσε τη φετινή σεζόν ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε με 0-3 της ΑΕΛ για την 30ή αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Αυτή ήταν η 10η συνεχόμενη νίκη των Πειραιωτών στο φετινό πρωτάθλημα, στο οποίο τερμάτισαν στη 2η θέση με 75 βαθμούς.

Σκόρερ για τον Ολυμπιακό ο Χασάν στο 24’, ο Ελαμπντελαουί στο 49’ και ο Καμαρά στο 86’. Πολύ καλό παιχνίδι τόσο από τον Νορβηγό μπακ που αναδείχθηκε MVP, όσο και από τον Νάτχο, που έβγαλε δύο ασίστ.

Πολύ καλό παιχνίδι από πλευράς Ολυμπιακού, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και πλέον οι Πειραιώτες βάζουν μπροστά τον σχεδιασμό ενόψει της νέας σεζόν. Η προετοιμασία ξεκινά σε μόλις 35 μέρες από σήμερα και συγκεκριμένα στις 10 Ιουνίου. Ενώ το πρώτο επίσημο ματς της χρονιάς αναμένεται να είναι στις 23 ή 24 Ιουλίου, για τον 2ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Πριν τη σέντρα, ο Βαγγέλης Μόρας και ο Αβραάμ Παπαδόπουλος κατέθεσαν στεφάνια στη μνήμη των πρώην ποδοσφαιριστών της ΑΕΛ που έχουν χάσει τη ζωή τους.

Το ματς

Με 3-5-2, το οποίο δεν έχει ξαναχρησιμοποιήσει φέτος σε βασική ενδεκάδα, παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς. Μεριά-Αβραάμ-Σισέ, τριάδα στο κέντρο της άμυνας, Ομάρ και Τσιμίκας στα άκρα, Ανδρούτσος-Καμαρά δίδυμο στον άξονα, Νάτχο «δεκάρι» και δύο επιθετικούς, τους Χασάν και Σολδάνο.

Μάλιστα, ο Αβραάμ Παπαδόπουλος επέστρεψε στη βασική ενδεκάδα μετά από τις 30 Μαρτίου του 2014!

Στο πρώτο ημίχρονο, το ματς είχε λιγοστές φάσεις, με την πιο αξιοσημείωτη φυσικά, εκείνη του γκολ του Ολυμπιακού στο 24ο λεπτό.

Στο 6ο λεπτό έγινε η πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΛ. Ο Γιακιμόβσκι εκτέλεσε φάουλ, ο Γκόλιας έκανε γυριστή κεφαλιά και ο Μόρας που αιφνιδιάστηκε, ίσα που βρήκε την μπάλα και την έστειλε δίπλα από την εστία του Λοντίγκιν.

Στα πρώτα 15 λεπτά, ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν να δημιουργήσει φάσεις, ενώ γίνονταν συνεχώς μπαλιές προς τους δύο φορ.

Αυτό όμως άλλαξε στο 24ο λεπτό, όταν οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ. Ο Μπίμπαρς Νάτχο έβγαλε μια εξαιρετική μακρινή μπαλιά προς τον Χασάν, αυτός έκανε το κοντρόλ και πλάσαρε εύστοχα τον Κρίστινσον για το 0-1.

Στο 36’, ο Ομάρ έβγαλε σέντρα για τον Χασάν, αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη. Δύο λεπτά μετά, ύστερα από γύρισμα του Τσιμίκα από τα αριστερά, βρήκε αέρα ο Ομάρ από το ύψος του πέναλτι.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από σέντρα του Γιακιμόφσκι, δεν έδιωξε σε πρώτο χρόνο ο Τσιμίκας και έμεινε ζωντανή η μπάλα μέσα στην περιοχή, αλλά με την έξοδο του Λοντίγκιν τελείωσε η φάση.

Σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ πιο δυνατά κάνοντας ευκαιρίες.

Στο 46’, με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, έπειτα από κλέψιμο του Σολδάνο και γύρισμα στον Νάτχο, ο Ισραηλινός έπιασε συρτό σουτ για να μπλοκάρει ο Κρίστινσον.

Στο 49ο λεπτό, ήρθε το δεύτερο γκολ. Ο Νάτχο έβγαλε για τον Ομάρ που με το αριστερό έπιασε όμορφο φαλτσαριστό σουτ στέλνοντας την μπάλα στο δεξί παράθυρο του Κρίστινσον για το 0-2. Δεύτερη ασίστ του Νάτχο σήμερα.

Στο 53’, μετά από σέντρα του Ομάρ, ο Σολδάνο έδωσε κεφαλιά-πάσα στον Χασάν, που από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ

Από το 58ο λεπτό, ο Χασάν έδωσε τη θέση του στον Φορτούνη, με τον τρικαλινό άσο να αγωνίζεται στην επίθεση μαζί με τον Σολδάνο. Μέχρι το 72’ που ο Γκερέρο μπήκε αντί του Νάτχο, οπότε Γκερέρο-Σολδάνο έπαιξαν στην επίθεση και ο Φορτούνης πήγε στη δέση του επιτελικού χαφ.

Στο 62’ έπειτα από κόρνερ και «τσαφ» του Καμαρά, ο Σικάβκα, δεν κατάφερε μέσα από τη μικρή περιοχή να νικήσει τον Λοντίγκιν, που με τη δεύτερη μπόρεσε να μαζέψει

Στο 69’, ο Νάτχο έκανε μια κούρσα από τον άξονα, άνοιξε αριστερά στον Τσιμίκα, ο οποίος αστόχησε στο διαγώνιο σουτ. Αν έμπαινε, θα ήταν η τρίτη ασίστ του ισραηλινού.

Ένα λεπτό μετά, ο Σικάβκα έδωσε στον Κούνιτς, αυτός σούταρε αλλά το σουτ κατέληξε άουτ.

Στο 86’ ήρθε το τρίτο γκολ. Ο Τοροσίδης έβγαλε σέντρα από δεξιά, ο αμαρκάριστος Καμαρά έκανε ωραία κίνηση χωρίς τη μπάλα, έπιασε καρφωτή κεφαλιά και την έστειλε στα δίχτυα για το 0-3.

Στα λεπτά των καθυστερήσεων, η ΑΕΛ έπαιξε με 10 παίκτες, καθώς ενώ είχαν ολοκληρωθεί οι αλλαγές, ο Σεσέροβιτς αποχώρησε τραυματίας.

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Γκόλιας, Μόρας (79’ Γρομητσάρης), Μπράλιτς, Ζίβκοβιτς, Γιακιμόβσκι, Σεσέροβιτς, Μπάλλας (67’ Νούσιος), Νούνιτς (58’ Κούνιτς), Σικάβκα, Καρανίκας

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Λοντίγκιν, Μεριά, Αβραάμ, Σισέ, Ελαμπντελαουί (82’ Τοροσίδης), Τσιμίκας, Καμαρά, Ανδρούτσος, Νάτχο (72’ Γκερέρο), Χασάν (58’ Φορτούνης), Σολδάνο.