Άλμα Ευρώπης για την Ρεάλ Σοσιεδάδ

Νίκη Ευρώπης για την Ρεάλ Σοσιεδάδ, Λευκή ισοπαλία στην Βιτόρια.

Λευκή ισοπαλία ανάμεσα σε Αλαβές και Χετάφε στην χώρα των Βάσκων.
Η ομάδα της πρωτεύουσας ήταν σαφώς ανώτερη καθόλη την διάρκεια του παιχνιδιού αλλά δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα έγκυρα.
Πιο συγκεκριμένα, η Χετάφε με τον Ντούρο στο 89′ αλλά με την βοήθεια του VAR το τέρμα δεν μέτρησε και έμεινε το τελικό 0-0.

Άλμα για την Ευρώπη έκανε η Ρεάλ Σοσιεδάδ καθώς νίκησε στο Μαδριγάλ με 1-2 την Βιγιαρεάλ και είναι στο +3 από την Ατλέτικ Μπιλμπάο.
Το σκορ άνοιξε ο Γουίλιαμ Ζοσέ στο 61′ ενώ στο 75ο λεπτό ο Γιορέντε διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Το τελικό αποτέλεσμα έγραψε ο αειθαλής Σάντι Καθόρλα στο 85′.