“Κηδεία” της Σαουθάμπτον στη Γιουνάιτεντ

Η Γιουνάιτεντ πραγματοποίησε ολική ανατροπή μέσα σε 3 λεπτά, όμως η Σαουθάμπτον της έκανε… “κηδεία”, ισοφαρίζοντας την στο 96′.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Σαουθάμπτον αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2 στο Ολντ Τράφορντ για την 35η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Η ομάδα του Ολέ Γκούναρ Σόλσκιερ πέταξε στα σκουπίδια την ευκαιρία που της δόθηκε να βρεθεί μόνη της στην 4η θέση.

Με αυτή την ισοπαλία οι “κόκκινοι διάβολοι” βρίσκονται στην 5η θέση της βαθμολογίας με 59 βαθμούς, ενώ οι “άγιοι” είναι στην 12η θέση με 45 βαθμούς.

Παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 12′ από γκολ του Άρμστρονγκ μετά το τραγικό λάθος του Πογκμπά, ήταν εκείνοι που στο πρώτο μέρος ήταν σαφώς ανώτεροι.

Έτσι λοιπόν, απάντησαν άμεσα στους φιλοξενούμενους αρχικά με το γκολ του Ράσφορντ στο 20′ που έφερε το ματς στα ίσια και 3 λεπτά αργότερα με ένα εξαιρετικό τέρμα του Μαρσιάλ που έφερε την ολική ανατροπή σε χρόνο… ρεκόρ!

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο η Γιουνάιτεντ κατέβασε πάρα πολύ τον ρυθμό, με αποτέλεσμα η ομάδα του Ραλφ Χάσενχιουτλ να έχει αποκτήσει τον απόλυτο έλεγχο και να την τιμωρεί στο 96′ με γκολ του Ομπραφέμι μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πρόουζ.

Κίτρινες: Μπισάκα – Στέφενς, Πρόουζ, Πίτερς

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Πογκμπά (63′ Φρεντ), Μαρσιάλ, Ράσφορντ, Φερνάντες (85′ ΜακΤόμινει), Σο (75′ Γουίλιαμς), Γκρίνγουντ (84′ Τζέιμς), Μπισάκα, Μάτιτς

Σαουθάμπτον: ΜακΚάρθι, Στέφενς, Ίνγκς, Άνταμς (64′ Λονγκ), Ρομέου (87′ Ομπαφεμί), Πρόουζ, Άρμστρονγκ (70′ Σμόλμποουν), Μπέρτραντ, Ρέντμοντ, Πίτερς, Μπέντναρεκ