Άνετες νίκες για Σίτι και Γουότφορντ

Για την 22η αγωνιστική της Premier League, η Μάντσεστερ Σίτι “διέλυσε” την Άστον Βίλα, ενώ η Γουότφορντ πήρε μεγάλο “διπλό” στην έδρα της Μπόρνμουθ.

Άστον Βίλα-Μάντσεστερ Σίτι 1-6

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με μεγάλη άνεση της Άστον Βίλα με 6-1 στο Villa Park. Καταιγιστική εμφάνιση των “Πολιτών” που εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των αμυντικών της Βίλα και σκόραραν 6 (!) γκολ.

Οι γηπεδούχοι δεν στάθηκαν εμπόδιο στη Σίτι ούτε καν για μισή ώρα. Δέχτηκε τέσσερα γκολ με τα τρία να είναι ευθύνη του Ντρίνκγουοτερ που σίγουρα ήταν ο αρνητικός πρωταγωνιστής του πρώτου 45λεπτου.

Ο Μάχρεζ άνοιξε το σκορ στο 18′. Σε μια φάση που δεν ήταν τόσο επικίνδυνη, ο Μάχρεζ “χόρεψε” τον Ντρίνκγουοτερ και με ωραίο πλασέ, νίκησε τον Νάιλαντ (0-1).

Ο Μάχρεζ σκόραρε και το δεύτερο γκολ των “Πολιτών” στο 24′. Ο Ντρίνκγουοτερ έχασε τον Αγκουέρο, αυτός βγήκε στην αριστερή πλευρά και έστειλε τη μπάλα στη περιοχή. Ο Ντρίνκγουοτερ αντί να απομακρύνει, κοντρόλαρε, ο Ζεσούς του πήρε εύκολα τη μπάλα, έδωσε στον Μάχρεζ που νίκησε για δεύτερη φορά τον Νάιλαντ (0-2).

Ο Αγκουέρο “καθάρισε” από νωρίς την επικράτηση των φιλοξενούμενων. Ο Αγκουέρο βρήκε χώρο, κανένας από την τριάδα των αμυντικών των “Βίλατζερς” δεν έπεσε πάνω του, ο Αγκουέρο δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή και σημείωσε ένα εκπληκτικό γκολ (0-3).

Ο Ζεσούς πρόσθεσε το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ στο 45+1′. Ο Ντε Μπρόινε ξεπέρασε εύκολα τον Ντρίνκγουοτερ και βγήκε στα δεξιά. Χωρίς καν να δει τον Ζεσούς, του έστειλε τη μπάλα στην απέναντι πλευρά. Η πάσα ήταν τόσο καλή που έβγαλε εκτός παιχνιδιού τον Χάουσε, αλλά και ο Νάιλαντ παρέμεινε στην εστία του. Ο Ζεσούς δεν δυσκολεύτηκε να τελειώσει τη φάση (0-4).

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε πολλές αλλαγές. Οι φιλοξενούμενοι ηρέμησαν κάπως το ρυθμό, αλλά πέτυχαν ακόμα δύο γκολ, ενώ οι παίκτες του Σμιθ κατάφεραν να βρουν ένα γκολ στις καθυστερήσεις και να μειώσουν σε 1-6.

Ο Αγκουέρο πέτυχε επίσης το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 57′. Ο Σίλβα βρήκε τον Αγκουέρο και αυτός σημάδεψε τη δεξιά κάτω γωνία του Νάιλαντ για το επιβλητικό 0-5.

Ο Αγκουέρο πέτυχε το χατ-τρικ στο 81′. Ο Χάουσε έστειλε τη μπάλα ακριβώς πάνω στον Μάχρεζ, εκείνος έστρωσε στον Αγκουέρο για να τελειώσει με άνεση τη φάση (0-6).

Ο Ελ-Γκάζι πέτυχε το γκολ της τιμής των γηπεδούχων με πέναλτι στο 90+1′ (1-6).

Κίτρινες: Φερναντίνιο (50′), Ελ-Γκάζι (53′), Γκρίλις (80′)

Άστον Βίλα (Σμιθ): Νάιλαντ, Μινγκς, Χάουσε, Κόνσα, Τέιλορ, Χούριχεϊν (71′ Τρεζεγκέ), Λουίζ (65′ Νακάμπα), Ντρίνκγουοτερ (79′ Λάνσμπερι), Ελμοχαμάντι, Γκρίλις, Ελ-Γκάζι

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Στόουνς, Φερναντίνιο (63′ Οταμέντι), Ρόντρι (71′ Γκουντογκάν), Μεντί, Σίλβα, Ντε Μπρόινε (63′ Φόντεν), Κανσέλο, Μάχρεζ, Ζεσούς, Αγκουέρο

Μπόρνμουθ-Γουότφορντ 0-3

Η Γουότφορντ συνέχισε την ανοδική της πορεία με τον Πίρσον στον πάγκο και πήρε μια εύκολη νίκη στο Vitality Stadium επί της Μπόρνμουθ με 3-0. Πολύ μεστή εμφάνιση των φιλοξενούμενων που μετά το πρώτο γκολ που πέτυχαν, είχαν τον πλήρη έλεγχο και επικράτησαν δίκαια.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις “Σφήκες” να προηγούνται με ένα γκολ. Δίκαιο προβάδισμα, καθώς ήταν ανώτεροι στα σημεία και έψαξαν περισσότερο το γκολ, παρότι προήλθε από λάθος της απειρίας του αντικαταστάτη του Ράμσντεϊλ, Τρέιβερς. Οι παίκτες του Χάου είχαν λίγο μεγαλύτερο ποσοστό κατοχής (56%), αλλά δυσκολεύονταν να φτάσουν στην εστία του Φόστερ.

Ο Ντουκούρε άνοιξε το σκορ στο 42’ για χάρη των φιλοξενούμενων. Λάθος απομάκρυνση από τον Τρέιβερς, ο Σαρ έβαλε τη μπάλα μπροστά του στα δεξιά, είδε τον Ντουκούρε που ήταν μόνος του στην περιοχή, του έστειλε τη μπάλα και αυτός, αφού κοντρόλαρε, σκόραρε με σχετική ευκολία (0-1).

Το δεύτερο μέρος είχε τους φιλοξενούμενους να έχουν τον αέρα του ενός τέρματος και να θέλουν να πάρουν περισσότερο το τρίποντο. Κατάφεραν να βρουν ακόμα δύο γκολ, αλλά έχασαν και αρκετές ευκαιρίες, με τους “Τσέρις” να είναι απογοητευτικοί και να μην καταφέρνουν να μπουν στην διεκδίκηση του ματς.

Ο Ντίνι διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του Πίρσον στο 65’. Ο Σαρ μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, ξεπέρασε τον Φράνσις εύκολα, μπερδεύτηκε λίγο αλλά κατάφερε να γυρίσει τη μπάλα στη μικρή περιοχή. Οι αμυντικοί των “Κερασιών” δεν μπόρεσαν να διώξουν και ο Ντίνι, συνηθισμένος σε τέτοιες καταστάσεις, τελείωσε τη φάση με δυνατό σουτ στο πλαϊνό δίχτυ της εστίας του Τρέιβερς (0-2).

Ο Περέιρα κλείδωσε το τρίποντο στο 90+3′. Επιχείρησε ένα μακρινό αλλά καταπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή, το οποίο νίκησε κατά κράτος τον Τρέιβερς (0-3).

Κίτρινες: Σμιθ (13’), Ντίνι (59’)

Μπόρνμουθ (Χάου): Τρέιβερς, Σμιθ, Άκε, Στ. Κουκ, Φράνσις, Φρέιζερ, Λέρμα (59’ Μπίλινγκ), Γκόσλινγκ (59′ Λου. Κουκ), Χαρ. Γουίλσον, Σολάνκε, Καλ. Γουίλσον (75′ Σάριτζ)

Γουότφορντ (Πίρσον): Φόστερ, Μασίνα, Κάθκαρτ, Ντόουσον, Μαριάπα, Καπού, Τσαλομπά, Ντεολοφέου (90+1′ Γκρέι), Ντουκούρε (86′ Κουίνα), Σαρ (82′ Περέιρα), Ντίνι