Άνετο 0-3 από την Μπράιτον στο Σεντ Τζέιμς Παρκ

Εύκολα ήρθαν οι πρώτοι βαθμοί για τη Μπράιτον επί της Νιούκαστλ στο φετινό πρωτάθλημα

Για την 2η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, η Νιουκάστλ γνώρισε την ήττα με 0-3 από τη Μπράιτον στο  Σεντ Τζέιμς Παρκ.

Στο πρώτο ημίχρονο η Μπράιτον από νωρίς έδειξε ότι θα έχει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση, κάνοντας  γρήγορα το 0-1 στο 4’ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Νιλ Μοπέ, την έσχατη των ποινών κέρδισε ο Ταρίκ Λάμπτεϊ. Στο 7’η ομάδα του Γκράχαμ Πότερ διεύρυνε το δείκτη του σκορ σε 0-2 με δράστη τον Νιλ Μοπέ έπειτα από ασίστ του Τροσάντ. Το σύνολο του Στιβ Μπρους δεν είχε ιδέες  για να κάνει την ζημία και το 0-2 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο της επανάληψης  η Νιουκάστλ μπήκε με πιο επιθετική διάθεση χωρίς όμως μια καθαρή ευκαιρία για γκολ. Πρώτη και τελευταία επίσκεψη των «ανθρακωρύχων» ήρθε στο 63’ με τον  Γουίλσον με την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι. Στην συνέχεια οι «γλάροι» πάτησαν γκάζι και στο 71’ Τροσάντ τράνταξε το δοκάρι . Δυο λεπτά αργότερα ο Κόνολι προειδοποίησε αλλά μπάλα πέρασε άουτ. Στο 83’ ο Κόνολι έκανε το τελικό 0-3 ρίχνοντας στο καναβάτσο τους γηπεδούχους. Στο 89′ η Μπράιτον έμειναν με δέκα παίκτες λόγο της αποβολής του Μπισουμά.