Δεύτερη νίκη με τριάρα για την Παρί ΣΖ

Η Παρί συνεχίζει τα θετικά αποτελέσματα, επικράτησε της Νις και αρχίζει να παίρνει έδαφος στην βαθμολογία.

Θυμήθηκε τον καλό της εαυτό η Παρί Σεν Ζερμέν και επικράτησε με 3-0 της Νις στο “Αλιάνζ Ριβιέρα” στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Ligue 1. Χωρίς τον τιμωρημένο Νεϊμάρ, αλλά με έναν εξαιρετικό Κιλιάν Εμπαπέ, η ομάδα του Τόμας Τουνχέλ κατάφερε να πετύχει τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη και να φτάσει τους 6 βαθμούς.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης η Παρί είχε την απόλυτη κυριαρχία και στο 38’ ο Εμπαπέ άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων πριν την ανάπαυλα, ο Ντι Mαρια πήρε το ριμπάουντ, μετά από σουτ του Εμπαπέ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι απειλούσαν τη Νις, ώστε να βρουν ακόμα ένα γκολ, αλλά ο Μπενίτεθ δεν έκανε το χατίρι στον Ικαρντι στο 59’. Ο ίδιος επιχείρησε να βρει στόχο και στο 64’, αλλά αυτή την φορά το σουτ του σταμάτησε το δοκάρι.

Τελικά οι Παριζιάνοι έκαναν το 3-0 μετά από στημένη φάση, ο Μαρκίνιος σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας τελικό σκορ.

Λίγα λεπτά αργότερα (77’) ο Εμπαπέ πέτυχε ακόμα ένα γκολ, αλλά αυτή την φορά δεν μέτρησε, μετά τη χρήση του VAR ο διαιτητής υπέδειξε οφσάιντ στην αρχή της φάσης, με αποτέλεσμα η φάση να θεωρηθεί ως μη γενομένη.

Νις: Μπενίτες, Ατάλ, Πελμάρ, Ντάντε, Λοτομπά (58’ Εντόϊε), Τουράμ-Ουλιέν (58’ Σιλβέστρε), Σνιντερλέν, Λεές-Μελού, Λόπες (65’ Ντανιλιτς), Γκουιρί, Καμαρά

Παρί Σεν Ζερμέν: Νάβας, Μαρκίνιος, Κιμπεπέ (83′ Ντάγκμπα), Φλορέντσι, Μπάκερ, Βεράτι, Γκεγέ (23’ Ερέρα), Ντράξλερ, Ικάρντι, Μπαπέ (80’ Σαράμπια), Ντι Μαρία (78’ Φαντίγκα)