Μπάσκετ Γυναικών: Νίκες για τα φαβορί στην 1η αγωνιστική της Α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας

Ολοκληρώθηκε η 1η αγωνιστική της Α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας μπάσκετ γυναικών.

Ηλιούπολη, Αθηναϊκός, Πρωτέας Βούλας, Καλαμάτα, Φοίνικας Πειραιά και Αγία Παρασκευή πήραν την πρόκριση από τον 1ο όμιλο. Στο πιο συναρπαστικό ματς της αγωνιστικής, η Ηλιούπολη με καλάθι της Πρίφτη στο τέλος, νίκησε με 57-55 την ΑΕΚ Περιστερίου.

Άρης, Νίκη Βόλου, Ολύμπια Λάρισας, Πανόραμα και Ηρακλής πέρασαν από τον 2ο όμιλο. Το ματς που ξεχώρισε, ήταν η πρόκριση του Πανοράματος με 45-43 επί της ΜΕΝΤ.

Αναλυτικά, η 1η Αγωνιστική της Α’ Φάσης:

1ος Όμιλος

ΓΣ Ηλιούπολης-ΑΕΚ Περιστερίου 57-55
Αθηναϊκός-ΑΟ Άργους Οι Δαναοί 88-44
Πρωτέας Βούλας-Οίαξ Ναυπλίου 77-51
Άρις Καλαμάτας-Άμιλλα 2000 74-63
Φοίνικας Πειραιά-Σαντορίνη 53-45
Αγ. Παρασκευή-Ατρόμητος 77-42

Αναλυτικά τα παιχνίδια

ΓΣ Ηλιούπολης –ΑΕΚ Περιστερίου 57-55
Διαιτητές: Μαρτινάκος-Γιαννακόπουλος
Δεκάλεπτα: 14-11, 21-25, 38-37, 57-55
ΓΣ Ηλιούπολης (Γερεουδάκης): Δαμουλάκη 10, Νάτσκου 4, Θεοδώρου 2, Πρίφτη 9, Νικολαϊδου, Μπουντούρη 14(1), Κορρέ 8, Τριανταφύλλου 1, Διαμαντοπούλου 4, Αλεξία 1.
ΑΕΚ Περιστερίου (Γεωργουδάκης): Μαλαπάνη, Καλαντζή 2, Ράπτη 3, Γαβαλά 9(2), Νάου, Κυριμάκη, Γιακάλου 14, Μάνου 9(1), Κατσιμάρδου 2, Τζίβα 10(1), Μεγαλούδη 6(1).

Αθηναϊκός –ΑΟ Άργους Οι Δαναοί 88-44
Διαιτητές: Χουγιάζος-Χαϊνά
Δεκάλεπτα: 23-16, 47-20, 67-35, 88-44
Αθηναϊκός (Παναγόπουλος): Κάραλη 22(3), Σκάρλη 6, Τσιμπίδη, Κουτσιρίμπα 5, Γερόντη 7, Τζέμη, Καλομιτσίνη 20(3), Πετράκη 2, Τραγουστή 13(1), Καρυοφύλλη 7(1), Μπέκιου 4, Οζαρενχόε 2.
ΑΟ Αργους Οι Δαναοί (Κτενά): Δαλμάκη, Δόση, Γιαννακούλη 4, Αλμπέρτου 1, Σέλλη, Δημοπούλου 6, Καπετάνιου, Λύκου 5, Τσαιλακοπούλου, Παπαγιωτοπούλου 4, Μάρα 9(1), Αρβανίτη 15.

Πρωτέας Βούλας – Οίακας Ναυπλίου 77-51
Διαιτητές: Ντάνος-Λάμπος
Δεκάλεπτα: 12-7, 37-27, 63-35, 77-51
Πρωτέας Βούλας (Μίχα): Χατζηβασιλείου 15(2), Ξενιτοπούλου, Σιμιτσιδέλλη, Κουζούκα 2, Γκουζέλου 2, Σακελλαρίου 4, Γρηγοροπούλου 9, Χατζηγιακουμή 16(2), Αναστασοπούλου Μ. 10, Αναστασοπούλου Χ. 15(2), Οικονομάκη 4, Καπετάνιου.
Οίακας Ναυπλίου (Τσοτσοκός): Τουρλούκη, Σπαθάρου 24(3), Μπενέκη 5, Μπάλλα 7, Στρατή 1, Καραπάνου 2, Ντόκου, Ζαροκώστα 11(1), Μπακάλη 1, Στεργοπούλου , Μπέτση.

Άρις Καλαμάτας-Άμιλλα 2000 74-63
Διαιτητές: Νάστος-Ξηροκώστας
Δεκάλεπτα: 21-24, 34-38, 53-51, 74-63
Αρίς Καλαμάτας (Μπακογιάννης): Κουτέλα  26, Παρθένη 15, Γκατζώλη 2, Καραμάνου 14(1), Χονδρουδάκη 9(1), Σούτα 1, Κουτράκου, Κουκούτση, Παπαδημητρίου 7.
Αμιλλα 200 (Τσουκαλάς): Σαραντοπούλου 16(2), Μανιάτα 4, Τσουκαλά 18(2), Μίχαλου, Παναγιωτοπούλου 3, Μαγκλάρα, Μονογιού 12(1), Μπαρμπαγιάννη, Τρυφωνίδη 7, Σιάμπου 1, Χατζηγιάννη, Παπούτση 2.

Φοίνικας Πειρ.-Σαντορίνη  53-45
Διαιτητές: Κουτσοδήμος-Μάρκου
Δεκάλεπτα: 14-8, 29-21, 42-34, 53-45
Φοίνικας Πειρ.  (Αράπης): Μαγγίνα 7, Οικονόμου, Ευμορφοπούλου 5, Βράκα 6(2), Στεφάτου 14(2), Καψοκόλη 2, Οικονομοπούλου, Ιωαννίδου 19(1), Ξανθοπούλου, Δράκου.
Σαντορίνη (Μάμμος): Τρούνι, Τσούπα Μ., 5, Χάλαρη, Τσούπα Π. 2, Παπαιωάννου, Κεχαγιά 11, Ρεντζεπέρη 13, Σιγάλα 6, Αξιοπούλου 5, Ξαγοράρη 3(1).

ΓΣ Αγία Παρασκευή – Ατρόμητος Πειρ. 77-42

Διαιτητές: Λαζόγκα-Κούλης Κ.
Δεκάλεπτα: 23-11, 42-32, 58-35, 77-42
Αγία Παρασκευή (Τασσιόπουλος): Κασδαγλή 1, Στούπα 15(3), Κυρκοπούλου, Κοντογιάννη 8(1), Ακρίβου 9, Ευαγγελάτου 11(3), Πενέλη, Γκάνια 4, Ζαχαράκη 10, Σακουλάκη 11(2), Καράμπελα 8, Κακοσούρη.
Ατρόμητος Πειρ. (Χρυσοβελιδης): Καρρά 4, Καλογήρου 6, Καλογεροπούλου 2, Δρουμπούκη 6(1), Μάλαμα 8, Φλεβαράκη 2, Σακελλαρίδου 3, Ιφτι , Οικονομάκη 3, Σδρένια, Μπαρμπαλιά 8, Ορφανού.

2ος Όμιλος

Πανσερραϊκός-Άρης  51-74
Νίκη Βόλου-Απόλλων Καλαμαριάς 49-35
Ιερισσός 99-Ολύμπια ΓΣ Λάρισας 46-88
ΜΕΝΤ-ΑΣ Πανόραμα 43-45
Λασσάνης Κοζάνης-Ηρακλής 46-55

Αναλυτικά τα παιχνιδια

Πανσερραϊκός-Άρης 51-74
Διαιτητές: Εκίζογλου-Λαδάς
Δεκάλεπτα: 12-24, 26-34, 36-55, 51-74
Πανσερραϊκός (Τατιτζικίδης): Χωλοπούλου Ν. 8, Θανοπούλου 10(2), Μπακιρτζίδου 9, Σιακκα, Πελτέκη 8, Πιτσιάβα 12(1), Δαμιανάκου, Γκέκα 4.
Άρης (Συρόπουλος): Στεργάκη 10, Κυρπιζλίδου 3, Νάστου 13(3), Μαρίνη 11(1), Εφραιμίδου 2, Τσαμπούρη 5(1), Παπαϊωάννου 6, Σλούκα 13, Βλάχου, Δροσούνη 4, Ατζέμη 3, Καρακούλα 4.

Νίκη Βόλου-Απόλλων Καλαμαριάς 49-35
Διαιτητές: Κοντογιάννης-Γεωργούλης
Δεκάλεπτα: 9-10, 25-16, 37-24, 49-35
Νίκη Βόλου(Γαλανάκης): Κωστούλα 5, Παρασχάκη 4, Αγαγιώτη 3(1), Αλεξίου, Ντέγκα 2, Κοπάνου 7, Αρτεμισίου 10, Κατσιοπούλου 2, Τότση Α. 2, Δεληγιάννη 14.
Απόλλων Καλαμαριάς(Γκογκάκης): Ιγγλέζου 9, Αντωνιάδου 10(1), Αβρονιδάκη, Διαμαντοπούλου 7, Σακκά, Μάγνη, Φράγκου, Τσαπόγα 1, Μιχαηλίδου Ε., Μιχαηλίδου Κ. 1, Σουλιώτη 6, Γιαντζακλίδου 1.

Ιερισσός-Ολύμπια Λάρισας 46-88
Διαιτητές: Κωνής-Κωνσταντινέλλης
Δεκάλεπτα: 9-28, 22-41, 33-64, 46-88
Ιερισσός (Κούλιας): Παναγιωτίδου, Τσάκις, Πασχαλά 12(1), Τζέλιου 6(1), Μπαντή, Σουλτάνη, Αργαλιού 2, Γιατζιώνη 15(2), Λεμπίδα 9(1), Κουτσουκουάνα, Καμπάνη 2, Συκιώτη.
Ολύμπια Λάρισας (Λότφι): Σολωμού 15(1), Καλακώνα Β., Κλεισιάρη 6(2), Τσούρβα 6, Καλακώνα Μ. 5(1), Καρτσαμάρη 12, Λιάσκου 12(2), Μιχαηλίδου 6, Πατούνη 6, Κουτσουνούρη 14(1), Αντωνοπούλου 4, Κολλιαδήμα 2.

ΜΕΝΤ-ΑΣ Πανόραμα 43-45
Διαιτητές: Δικταπανίδης-Μπαχτσεβανόπουλος
Δεκάλεπτα: 15-20, 26-30, 35-40, 43-45
ΜΕΝΤ(Τζιότζιος): Βαλσαμοπούλου, Κουλακιώτη 10(1), Τόσκα 7, Κωφοκώτσιου, Φείδα 5, Καλπακίδου, Καζαντζή Β. 18(1), Σιδηροπούλου 2, Θεοδοσίου 1, Κογκαλίδου, Αλλεν Χ., Αλλεν Α.
ΑΣ Πανόραμα (Καμπίτση): Μουμτζή 2, Νάκη 4, Ριτζαλέου 5, Καλογρίδου 8, Νικολαϊδου 13, Καννέλογλου 4, Σιακαβάρα, Κοκκίνου, Δαιμονάκου 3, Βασλαματζή, Γενναίου 6, Ψαρέλη-Νικολή.

Λασσάνης Κοζάνης-Ηρακλής 46-55
Διαιτητές: Κάνης-Βίνης
Δεκάλεπτα: 10-19, 24-36, 32-44, 46-55
Λασσάνης Κοζάνης (Μήτσιαλος): Κυριατζίδου 2, Παπαϊωάννου 11, Τσιανάκα Κ., Μεντεσίδου 6, Κοτζαϊτση 9(1), Λαβαντσιώτη Α., Δημητροπούλου 2, Καράδαλη, Κωτούλα 14(1), Κρανιώτη, Τσιακνάκα Ε. 2.
Ηρακλής (Ατακτίδης – Αστεριάδης): Νικολάου, Πετρίδου 4, Σουλτάνη 18(3), Αρτοποιού, Γιαννουσίου 2, Μελενικιώτου, Στραχίνη 3, Ουζούνη, Παπά 9(2), Δεληγιάννη 4, Τζίκου 15.

2η Αγωνιστική – Κυριακή 27/09/2020

1ος ΟΜΙΛΟΣ

12. ΑΕΠΣ Αρις Καλαμάτας – ΑΕΟ Πρωτέας Βούλας
13. Αθηναϊκός – ΑΦΜΣ Φοίνικας Πειραιά
14. ΓΣ Ηλιούπολης – ΓΣ Αγ. Παρασκευής

2ος ΟΜΙΛΟΣ

15. Ολύμπια Λάρισας – ΓΣ Ηρακλής
16. ΑΣ Πανόραμα – ΑΣ Αρης Θεσσαλονίκης
17. ΑΚ Καβάλας Οι Πάνθηρες 0 – ΓΣ Νίκη Βόλου

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*