Η Μπέτις στην κορυφή, Ε”Χ”άσε ευκαιρίες η Ουέσκα

Νίκη και πρωτιά για Ρεάλ Μπέτις – Έλτσε και Ουέσκα έμειναν στο 0-0, για την 5η αγωνιστική της LaLiga.

Για την Πέμπτη αγωνιστική της La Liga, Ρεάλ Σοσιεδάδ και Ρεάλ Μπέτις πήραν την νίκη, ενώ Έλτσε και Ουέσκα ήρθαν ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Τα ηνία πήρε η Μπέτις στο πρωτάθλημα, ενώ ακριβώς από κάτω ακολουθεί η Σοσιεδάδ. Τα ίδια σκηνικά στις θέσεις πέντε και έξι, όπου φιγουράρουν Χετάφε και Βαλένθια αντίστοιχα, καθώς και στη 14η και 15η θέση της βαθμολογίας, Ουέσκα και Έλτσε βρίσκονται εκεί.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Χετάφε 3-0

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Ογιαρθάμπαλ στο 28ο λεπτό, έπειτα απο εύστοχη εκτέλεση στα 11 μέτρα. Τον θρίαμβο για την Σοσιεδάδ υπέγραψαν στο 79′ ο Μερίνο και στο 81′ ο Πόρτου, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Έλτσε – Ουέσκα 0-0

Έλτσε και Ουέσκα έμειναν ισόπαλες, ωστόσο το αποτέλεσμα δεν δικαίωσε τους φιλοξενούμενους. Η ομάδα του Δημήτρη Σιόβα ήταν πολύ ανώτερη αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει και το παιχνίδι έληξε 0-0.

Βαλένθια – Μπέτις 0-2

Το παιχνίδι της πρώτης θέσης, κατόρθωσε να κερδίσει η Ρεάλ Μπέτις. Ο Καναλες έδωσε το προβάδισμα για την Μπέτις στο 19′ και ο Τέγιο ήταν αυτός που χάρισε το τρίποντο και το 0-2 στους φιλοξενούμενους.