Αγγλία και Γαλλία οι επόμενες των προημιτελικών

Αγγλία και Γαλλία είναι οι δύο επόμενες ομάδες που πήραν το «εισιτήριο» για τα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών της Γαλλίας.

Αγγλία-Καμερούν 3-0

Σε ένα… επεισοδιακό παιχνίδι στη Βαλενσιέν, η Αγγλία επικράτησε με 3-0 του Καμερούν και πήρε την πρόκριση, με τους ανθρώπους του Καμερούν να έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία.

Στο 14ο λεπτό, η Χάουτον ύστερα από έμμεσο φάουλ στη γραμμή της μικρής περιοχής έκανε το 1-0.

Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, η Γουάιτ με πλασέ έκανε το 2-0, σε μια φάση που προκάλεσε τις διαμαρτυρίες των Καμερουνέζων, μιας και ενώ δεν υπήρχε οφσάιντ της Γουάιτ, η φάση ήταν πολύ οριακή.

Στο 49’ η Εντσούτ σκόραρε για το Καμερούν, ωστόσο λίγο νωρίτερα στην εξέλιξη της φάσης, η Ενγκαναμουίτ σε μια εξίσου οριακή φάση υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Το γκολ ακυρώθηκε, προκαλώντας έντονες αντιδράσεις στην ομάδα του Καμερούν, με κάποιες παίκτριες μάλιστα να ξεσπούν σε κλάματα.

Στο 58’ η Γκρίνγουντ με υποδειγματικό πλασέ μετά από εκτέλεση κόρνερ, έκανε το 3-0.

Αγγλία (Νέβιλ): Μπάρντσλεϊ, Μπρονζ, Γκρίνγουντ, Γουολς, Χάουτον, Μπράιτ, Πάρις (84’ Γουίλιαμσον), Σκοτ (78’ Στάνιφορθ), Κίρμπι, Ντάγκαν, Γουάιτ (64’ Τέιλορ)

Καμερούν (Τζεούμφα): Ντομ, Εντσούτ, Λέουκο, Ετζάνγκε (64’ Σόνκενγκ), Τζόνσον, Ονγκουένε, Φεούτζιο, Γιάνγκο, Αβόνα, Ενγκαναμούιτ (53’ Τακούντα), Άμπαμ (68’ Αμπένα)

Η Αγγλία θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά τη Νορβηγία, την προσεχή Πέμπτη.

Γαλλία-Βραζιλία 2-1 (παρ)

Η πήρε την πρόκριση κόντρα στη Γαλλία νικώντας τη με 2-1 στην παράταση στη Χάβρη, σε ένα αμφίρροπο ματς.

Η Γκοβίν έκανε το 1-0 για τις Γαλλίδες στο 52ο λεπτό με κοντινό πλασέ.

Η Τάισα στο 63’ ισοφάρισε με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, ενώ χρειάστηκε και η επιβεβαίωση του VAR, καθώς υπήρχε μια εκτεθειμένη παίκτρια, που όμως δεν επηρέαζε τη φάση, οπότε το γκολ ήταν έγκυρο.

Το σκορ δεν άλλαξε ως το τέλος και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί, στο 107’ η Ανρί, με προβολή μετά από εκτέλεση φάουλ, έκανε το 2-1 που έδωσε την πρόκριση στην οικοδέσποινα Γαλλία στα προημιτελικά.

Γαλλία (Ντιακρέ): Μπουαντί, Ρενάρ, Τορέν (109’ Περισέ), Ανρί, Λε Σομέρ, Μαϊρί (118′ Καρσαουί), Ντιανί, Γκοβίν (90’+3 Κασκαρίνο), Μπουσαλιά, Ασεγί (81’ Τινεΐ), Μπαθί

Βραζιλία (Βαντάο): Μπάρμπαρα, Τάισα, Ταμίρες, Φορμίγκα (75’ Αντρεσίνια), Ντεμπίνια, Μάρτα, Κριστιάν (λ.τρ. 96’ Γκεϊσέ), Σάντος (89’ Πολιάνα), Κατελέν, Λουντμίλα (71’ Μπεάτριζ), Μόνικα

Η Γαλλία θα παίξει στα προημιτελικά με το νικητή του Ισπανία-ΗΠΑ.