Πρώτη και καλύτερη η Κολομβία!

Η Κολομβία πέρασε αήττητη και με 3Χ3 πήρε την πρωτιά στον όμιλο, καθως επικράτησε της Παραγουάη με 1-0 ενώ είναι η μοναδική ομάδα που πήρε το εισιτήριο από τον όμιλο της έχοντας 9 βαθμούς.

Η πρωτοβουλία κινήσεων ανήκε ολοκληρωτικά στην Κολομβία και από νωρίς απείλησε με όμορφη ενέργεια, το γυριστό ψαλιδάκι του Φαλκάο, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία.

Στο 31’ οι «καφετέρος» άνοιξαν το σκορ με τον Κουέγιαρ στην έβδομη συμμέτοχή του να πετυχαίνει το παρθενικό του γκολ με το εθνόσημο, για το 1-0 της Κολομβίας.

Σε ένα ημίχρονο με αρκετές ευκαιρίες η Παραγουάη έψαχνε αντίδραση, θέλοντας οπωσδήποτε την νίκη, ώστε να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν αποφασισμένοι να κλειδώσουν το παιχνίδι και στο 61’ ο Λουκουμί απείλησε την εστία του Φερνάντες, όμως η κεφαλιά του κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα.

Το γκολ που έψαχνε η Κολομβία το βρήκε στο 69’ με σκόρερ αυτή τη φορά τον Λουίς Ντίαζ μετά την ασίστ του Ροντρίγκες, ωστόσο μετά την χρήση του VAR ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ.

Η Παραγουάη μέχρι το τέλος προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί τυχών λάθη των γηπεδούχων και να ισοφαρίσει, χωρίς όμως να καταφέρνει να βρει δίχτυα και σε συνδυασμό με την νίκη της Αργεντινής κόντρα στο Κατάρ έμεινε εκτός.

Σκόρερ : 31’ Κουέγιαρ

Κολομβία( Κεϊρός): Μοντέρο, Άριας,Κ. Ζαπάτα, Λουκουμί, Μπόρχα, Λέρμα, Κουέγιαρ, Καρντόνα(85’ Μπάριος) , Κουαντράδο(58’ Χάμες Ροντρίγκες), Φαλκάο(66’ Ντ. Ζαπάτα), Ντίαζ

Παραγουάη(Μπερίσο): Φερνάντες, Ντουάρτε, Αλόνσο, Γκόμες, Πίρις, Ρόχας, Ρ.Ροχας, Σάντσες, Γκονσάλες(82’ Ρομέρο), Αλμιρόν, Καρντόσο