Μίλαν-Γιουβέντους: Άλωσε το Μιλάνο η Γιουβέντους

Η Γιουβέντους με τριάρα πέρασε από το Σαν Σίρο, στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής κόντρα στη Μίλαν.

Στη Γιουβέντους το ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής στη Serie A. Η Μεγάλη Κυρία νίκησε με 1-3 τη Μίλαν στο “Σαν Σίρο” και μείωσε στο -7, με ένα παιχνίδι λιγότερο, την διαφορά από τους “ροσονέρι”. Επίσης, αυτή ήταν η πρώτη ήττα της ομάδας του Μιλάνου στο πρωτάθλημα.

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την ομάδα του Πιόλι να ξεφύγει στην βαθμολογία από την Ίντερ, μετά την ήττα της από την Σαμπντόρια.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την Γιουβέντους οι Σέζνι και Κιέζα, καθώς ο Πολωνός γκολκίπερ κράτησε ανέπαφη την εστία του σε πολλές φάσεις, ενώ ο Ιταλός επιθετικός ήταν σε εξαιρετική βραδιά, σκοράροντας δύο φορές.

Η Μίλαν ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, απειλώντας κυρίως με μακρινά σουτ. Με τον Σέζνι, ωστόσο, να κρατάει απαραβίαστη την εστία του σε αρκετές περιπτώσεις.

Η Γιουβέντους είχε δοκάρι στο 16ο λεπτό, όταν μετά από φάση διαρκείας, η άμυνα της Μίλαν δεν έδιωξε την μπάλα από την περιοχή. Εκείνη κατέληξε στον Κιέζα, που με δυνατό σουτ σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Ντοναρούμα.

Οι Μπιανκονέρι κατάφεραν ωστόσο να ανοίξουν το σκορ στο 19ο λεπτό. Πανέμορφη συνεργασία ανάμεσα σε Ντιμπάλα και Κιέζα, με τον Αργεντίνο να βγάζει ασίστ με τακουνάκι και τον δεύτερο να σκόραρε με πλασέ μέσα από την περιοχή, για το 0-1.

Η ομάδα του Πιόλι έφτασε στην ισοφάριση στο 41′. Ο Ραφαέλ Λεάο βγήκε από αριστερά, σε κόντρα επίθεση της Μίλαν, γύρισε παράλληλα στον Καλάμπρια, ο οποίος έπιασε ένα πανέμορφο πλασέ μέσα από την περιοχήβκαι έστειλε στο αριστερό “γάμα” την μπάλα, αφήνοντας άγαλμα τον Σέζνι (1-1).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γιούβε ισορρόπησε τον ρυθμό βγήκε μπροστά και κατάφερε να πάρει την νίκη. Η Μεγάλη Κυρία πήρε εκ νέου προβάδισμα στο 62ο λεπτό. Ο Κιέζα πήρε την μπάλα, βρήκε χώρο εκτός περιοχής, έκανε και το πλασέ με το αριστερό και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2.

Το τέρμα που κλείδωσε την μεγάλη νίκη για τους “Μπιανκονέρι” σημειώθηκε στο 76′. Ο Κουλουσέφσκι μπήκε από δεξιά, έφτασε ως την μικρή περιοχή και έκανε το γύρισμα, δίνοντας έτοιμο γκολ στον ΜακΚένι, που δεν έχασε την ευκαιρία να γράψει το 1-3.

Γιουβέντους (Αντρέα Πίρλο): Σέζνι, Ντανίλο, Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Φραμπότα, Κιέζα, Μπεντανκούρ, Ραμπιό, Ράμσεϊ, Ντιμπάλα, Κριστιάνο Ρονάλντο.

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Ντοναρούμα, Νταλότ, Κιάερ, Ρομανιόλι, Ερναντέζ, Καλάμπρια, Κεσιέ, Καστιγέχο, Τσαλχάνογλου, Χάουγκε, Λεάο.

ΝΕΑ ΓΚΕΛΑ..ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΓΙΑ ΝΑΠΟΛΙ

Την ήττα και μάλιστα με ανατροπή με 1-2 γνώρισε η Νάπολι από τη Σπέτσια στο “Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα” . Οι “παρτενοπέι” για ακόμη ένα ματς εντός έδρας δεν κατάφεραν να πάρουν την νίκη και έτσι βρίσκονται στην με 28 βαθμούς. Από την άλλη η Σπέτσια ανέβηκε στην 16η θέση, με 14 πόντους.

Η ομάδα του Κώστα Μανωλά που αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι προηγήθηκε με τέρμα του Αντρέα Πετάνια στο 58ο λεπτό.

Το πέναλτι που έκανε ο Φαμπιάν Ρουίθ έδωσε την ευκαιρία στον Ενζολά να ισοφαρίσει από την άσπρη βούλα στο 67′. Την χαριστική βολή έριξε ο Πομπέγκα στο 82ο λεπτό νίκησε τον Οσπίνα και διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο από το 77ο λεπτό λόγω αποβολής του Ισμάιλι με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Νάπολι (Τζενάρο Γκατούζο): Οσπίνα, Ντι Λορέντσο, Κώστας Μανωλάς, Μαξίμοβιτς, Ρουί, Ρουίθ (85′ Γιορέντε), Μπακαγιοκό (76′ Ελμάς), Πολιτάνο (53′ Πετάνια), Ζιελίνσκι (76′ Λομπότκα), Ινσίνιε, Λοσάνο.

Σπέτσια (Βιντσέντσο Ιταλιάνο): Προβεντέλ, Βινιάλι, Ισμάιλι, Τέρτσι, Μαρκίτσα (90′ Ράμος), Ντεϊόλα (46′ Πομπέγκα), Αγκουμέ, Ματζόρε (90′ Σαπονάρα), Αρντίλα (46′ Γκιάσι), Φαρίας (79′ Έρλιτς), Ενζολά.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:

Κάλιαρι – Μπενεβέντο 1-2 (20′ Ζοάο Πέδρο / 41′ Ζάου, 44′ Τουία)

Αταλάντα – Πάρμα 3-0 (15′ Μουριέλ, 49′ Σαπάτα, 61′ Γκόζενς)

Κροτόνε – Ρόμα 1-3 (71′ Γκόλεμιτς / 8′, 29′ Μπόρχα Μαγιοράλ, 35′ πεν. Μχιταριάν)

Λάτσιο – Φιορεντίνα 2-1 (6′ Καϊσέδο, 75′ Ιμόμπιλε / 88′ πεν. Βλάχοβιτς)

Μπολόνια – Ουντινέζε 2-2 (19′ Τομιγιάσου, 40′ Σβάνμπεργκ / 34′ Περέιρα, 90+2′ Αρσλάν)

Σαμπντόρια – Ίντερ 2-1 (23′ πεν. Καντρέβα, 38′ Κεϊτά, 65′ Ντε Φράι)

Σασουόλο – Τζένοα 2-1 (52′ Μπογκά, 83′ Ρασπαντόρι / 64′ Σομουρόντοβ)

Τορίνο – Βερόνα 1-1 (84′ Μπρεμέρ / 64′ Ντιμάρκο)

Νάπολι – Σπέτσια 1-2 (58′ Πετάνια / 67′ πεν. Ενζολά, 82′ Πομπέγκα)

Μίλαν – Γιουβέντους 1-3 (41′ Καλάμπρια / 18′, 62′ Κιέζα, 76′ ΜακΚένι)