Αποκλεισμός ΣΟΚ για την Ρεάλ!

Κάζο βγαλμένο από ταινία επιστημονικής φαντασίας για την Ρεάλ. Ηττήθηκε από την Αλκοϊάνιο στην παράταση, έχοντας μάλιστα και αριθμητικό πλεονέκτημα και έμεινε εκτός Κυπέλλου.

Είναι γνωστό σε όλους πως το Κύπελλο αποτελεί τον θεσμό των εκπλήξεων, αλλά η νίκη πρόκριση της Αλκοϊάνιο επί της Ρεάλ Μαδρίτης πρόκειται για θαύμα!

Η ομάδα της Segunda B κατάφερε να αποκλείσει τους «μερένχες» παρόλο που έχαναν 10 λεπτά πριν το τέλος και αγωνίστηκαν με παίκτη λιγότερο στην παράταση.

Αυτή η νίκη φέρνει την ομάδα του Βισέντε Παρράς στην φάση των «16» του Copa Del Rey και αφήνει τους Μαδριλένους στον… καναπέ.

Νωρίτερα, η Σοσιεδάδ απέκλεισε την Κόρδοβα, νικώντας τη με 0-2, για την φάση των «32» του Copa Del Rey.

Αλκοϊάνιο – Ρεάλ Μαδρίτης 2-1

Η Αλκοϊάνιο επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης με 2-1 στο Ελ Κολάο.

Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν, η οποία είχε παραταχθεί με αρκετούς βασικούς, άνοιξε το σκορ στο 45′ με τον Μιλιτάο. Στην συνέχεια είχε αρκετές καλές στιγμές, όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων δεν τους επέτρεψε να «κλειδώσουν» την πρόκριση.

Η Αλκοϊάνιο 10 λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης έφερε το ματς στα ίσια με κεφαλιά του Σόλμπες, κάτι το οποίο ενεργοποίησε τους «μερένχες», που έκαναν τα πάντα ώστε να βρουν ένα δεύτερο τέρμα, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Στο 110′ η ομάδα του Βισέντε Παρράς έμεινε με παίκτη λιγότερο, αλλά 5 λεπτά μετά χτύπησε στην αντεπίθεση και με το γκολ του Χουανάν διαμόρφωσε το τελικό 2-1 και έγραψε ιστορία.

Κόρδοβα – Σοσιεδάδ 0-2

Η Σοσιεδάδ επικράτησε της Κόρδοβα με 0-2 στο Νουέβο Αρκαντζέλ.

Οι Βάσκοι πανηγύρισαν την πρόκριση τους στους «16» του Κυπέλλου Ισπανίας, νικώντας την ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 57′ με κοντινή προβολή του Γουίλιαν Ζοσέ, ενώ στο 84′ ο ίδιος διπλασίασε τόσο τα τέρματα της ομάδας του όσο και τα προσωπικά του.

Αξίζει να σημειωθεί πως η ομάδας της Segunda Division B είχε πραγματοποιήσει ήδη δύο εκπλήξεις στον θεσμό, αποκλείοντας της Αλμπαθέτε και Χετάφε, όμως δεν κατάφερε να τριτώσει το… καλό.