«Βύθισε» και άλλο την Ουέσκα η Χετάφε – Με Ρούι Γκαρσία πήρε τον βαθμό η Γρανάδα

Νίκες για Χετάφε και Μπέτις, κράτησε τον βαθμό για την Γρανάδα στο τέλος ο Ρούι Γκαρσία.

Τρία παιχνίδια είχε η αποψινή βραδιά για την 19η αγωνιστική της La Liga με τις Χετάφε και Ρεάλ Μπέτις να επικρατούν εντός έδρας ενώ η βραδιά έκλεισε με τέσσερα γκολ στο “Εστάδιο ντε λα Θεράμικα” ανάμεσα σε Βιγιαρεάλ και Γρανάδα.

Χετάφε – Ουέσκα 1-0

Η Χετάφε υποδέχθηκε στο «Αλφόνσο Πέρεθ» της Μαδρίτης τη νεοφώτιστη Ουέσκα επικρατώντας με 1-0, «σπρώχνοντας» την ακόμα πιο κοντά στον υποβιβασμό.

Η Ουέσκα ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα απειλώντας την εστία του Γιανέζ στο 11’ και στο 14’. Η Χετάφε απάντησε στις ευκαιρίες στο 18’ όταν το φάουλ που εκτέλεσε ο Κούμπο, μπλόκαρε ο Φερνάντες. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε κάτι το αξιοσημείωτο στη συνέχεια με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Στην επανάληψη, ο Αραμπάρι απείλησε με μια «βολίδα» την εστία των φιλοξενούμενων στο 59’ όμως ο Φερνάντεζ ήταν σε ετοιμότητα διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ. Δέκα λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης άνοιξε το σκορ για την Χετάφε με χαμηλό σουτ εκμεταλλευόμενος την πάσα του Αλένα.

Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος, αφού η Ουέσκα δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι καλύτερο παραμένοντας στην τελευταία θέση της La Liga.

Χετάφε (Μπορνταλάς): Γιανέθ – Σουάρες, Ντοκονάμ, Ετσέιτα, Νιόμ – Κούμπο (80’ Πορτίγιο), Μαξίμοβιτς, Αραμπάρι (87’ Τιμόρ), Κούτσου – Αλένα (87’ Ινγκλέσιας), Μάτα (64’ Ανχέλ)

Ουέσκα (Ρόχο Μαρτίν): Φερνάντες – Σίλβα, Σιόβας, Πουλίδο – Γκαλάν (79’ Γκαρσία), Σεάνε, Ρίκο, Μαφέο (79’ Οκαζάκι) – Οντιβέρος (62’ Φερέιρο), Βιθέντε, Εσρίκε (62’ Γκόμεζ)

Μπέτις – Θέλτα 2-1

Η Ρεάλ Μπέτις φιλοξένησε τη Θέλτα στο “Μπενίτο Βιγιαμαρίν” επικρατώντας με 2-1 και ανέβηκε στην όγδοη θέση της βαθμολογίας.

Η Θέλτα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι απειλώντας δύο φορές μέσα σε δύο λεπτά την εστία του Ρόμπλες, όταν το σουτ του Σάντι Μίνα στο 9’ σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι ενώ δύο λεπτά μετά, έπειτα από ωραία ενέργεια του Εμρέ Μορ, το σουτ του Νολίτο πέρασε λίγο πάνω από την εστία της Μπέτις. Η μπάλα έκανε τελικά το «χατίρι» των φιλοξενούμενων με τον Σάντι Μίνα να ανοίγει το σκορ στο 15’.

Η χαρά των Γαλιθιάνων όμως δεν κράτησε για πολύ, καθώς 10 λεπτά μετά και πιο συγκεκριμένα στο 25’, ο Κανάλες ισοφάρισε για την Μπέτις σε 1-1. Και σαν να μην έφτανε αυτό, ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο ίδιος παίκτης «έφερε τούμπα» το παιχνίδι βάζοντας μπροστά τους “Βερδιμπλάνκος” με 2-1.

Αυτό ήταν μάλιστα και το τελικό σκορ, αφού στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες δεν έκαναν το παραμικρό.

Ρεάλ Μπέτις (Πελεγκρίνι): Ρόμπλες – Έμερσον, Μαντί, Ρουίθ, Μιράντα – Ροντρίγκες (68’ Κουαδράδο), Κανάλες – Λάινες (82’ Μορένο), Φεκίρ, Ρουιμπάλ (31’ Ρόδρι) – Λορέν (82’ Μπόρχα Ινγκλέσιας)

Θέλτα (Κουντέτ): Μπλάνκο – Καρισόλ, Μουρίγιο (55’ Αϊντού), Αραούχο, Μάγιο – Τάπια – Νολίτο (71’ Μπελτράν), Σουάρες, Μέντεζ – Μίνα, Μορ (71’ Μπαέθα)

Βιγιαρεάλ – Γρανάδα 2-2

Βιγιαρεάλ και Γρανάδα αναμετρήθηκαν στο “Εστάδιο Ντε Λα Θεράμικα”, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό (2-2) και τον Ρούι Σίλβα να αποκρούει το πέναλτι του Πάκο Αλκάθερ στο 90+2’!

Η Γρανάδα ήταν αυτή που άνοιξε πρώτη το σκορ με το Ρομπέρτο Σολδάδο στο 21’. Η Βιγιαρεάλ έφερε το παιχνίδι στα ίσια οκτώ λεπτά αργότερα με τον Πένα. Το «κίτρινο υποβρύχιο» έκανε την ανατροπή με πέναλτι του Μόι Γκόμεζ, όμως 10 λεπτά αργότερα ο Κένεντι με ένα ασύλληπτο σουτ έγραψε το τελικό 2-2.

Οι γηπεδούχοι πάντως είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη στις καθυστερήσεις με τον Πάκο Αλκάθερ, όμως ο Ισπανός επιθετικός αστόχησε από τα 11 μέτρα, με τον Ρούι Σίλβα να χαρίζει τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του. Η Γρανάδα τελείωσε τον αγώνα με 10 παίκτες ύστερα από αποβολή του Ετέκι με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Βιγιαρεάλ (Ουνάι Έμερι): Ασένχο – Φόιτ, Αλμπιόλ, Τόρες, Πεδράθα – Τριγκέρος (80’ Πίνο), Κάπουε (88’ Κοκλέν), Παρέχο – Πένα, Νίνο (59’ Μπάκα), Γκόμεζ (88’ Αλκάθερ)

Γρανάδα (Μαρτίνεθ): Σίλβα – Νέβα, Σάντσες, Ντουάρτε, Φούλκιερ – Μίγια (90+3’ Βαγιέχο) – Σουάρες (55’ Κένεντι), Ερέρα, Μοντόρο (79’ Μπράις), Ματσίς (90+4’ Πουέρτας) – Σολδάδο (78’ Μολίνα)