Έδειξε… τα δόντια της η ΑΕΚ κόντρα στον Άρη

Απόλυτα επιθετική και αποφασιστική η ΑΕΚ, επιβλήθηκε του Άρη και βρέθηκε ξανά στη δεύτερη θέση που οδηγεί στο Champions League

Ο Άρης υπέκυψε στη δύναμη της ΑΕΚ, η οποία επικράτησε με 1-4 στο Κλεάνθης Βικελίδης, για την 6η αγωνιστική των playoffs της Super League 1.

Σκόρερ για την Ένωση ήταν ο Ολιβέιρα με δύο προσωπικά του τέρματα, ο Σιμόες και ο Σιμάνσκι, ενώ το μοναδικό γκολ του Άρη πέτυχε ο Μπρούνο Γκάμα.

Η Ένωση είχε το πάνω χέρι σε όλη την διάρκεια και «καθάρισε» την αναμέτρηση μετρώντας ακόμα ένα διπλό που την ανέβασε ξανά στην δεύτερη θέση. Με αυτή τη νίκη έφτασε τους 62 βαθμούς και κάνει κουμάντο μόνη της στη δεύτερη θέση που οδηγεί στο Champions League, σε συνδυασμό με την ισοπαλία του ΠΑΟΚ στο Ηράκλειο με τον ΟΦΗ.

Μια ωραία στιγμή πριν την έναρξη της αναμέτρησης ήταν όταν ο Λίντσεϊ Ροζ βγήκε στο γήπεδο για προθέρμανση με τη φανέλα με το νούμερο 8. Τη φανέλα που έχει ο Λέριν Ντουάρτε, ο οποίος υπέστη ρήξη χιαστού στο ματς με τον Παναθηναϊκό.

Η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα κιόλας λεπτά.

Στο 3’ ο Βέρντε βγήκε από δεξιά, έκανε τη σέντρα, με τον Ολιβέιρα να πιάνει την πρώτη κεφαλιά και ο Λιβάγια αιφνιδιασμένος τη δεύτερη, αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

Μετά από εκείνη την ευκαιρία οι κιτρινόμαυροι δεν είχαν απειλήσει ξανά την εστία του Κουέστα, μέχρι το 14’ που ο Λιβάγια έκανε το σουτ με το δεξί εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία.

Η ΑΕΚ είχε πολιορκήσει για τα καλά την άμυνα του Άρη και τελικά στο 24’ ο Βέρντε έβγαλε για τον Ολιβέιρα, ο Μπαγκαλιάνης έχασε το κοντρόλ, ο Πορτογάλος με πολύ ωραίο γύρισμα και με ένα εξαιρετικό τελείωμα με το αριστερό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κουέστα για το 0-1.

Στο 29’ ο Άρης είχε την πρώτη τελική και κατάφερε να βρει δίχτυα. Ο Μπρούνο Γκάμα βρήκε χώρο από αριστερά, δοκίμασε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Τσιγκρίνσκι, άλλαξε πορεία, μπέρδεψε τον Μπάρκα και κατέληξε στην εστία του (1-1).

Μετά τα γκολ η πρώτη στιγμή που απείλησε ξανά η ΑΕΚ ήταν στο 43’ με τον Μάνταλο. Ο Λόπες έκανε ωραία σέντρα από αριστερά, ο Μάνταλος πήδηξε προ του Κόρχουτ, έπιασε την κεφαλιά, άλλά ο  Κουέστα απομάκρυνε σε κόρνερ. Στην συνέχεια μετά το κόρνερ ο Σβάρνας έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, ο Κουέστα έπεσε στην αριστερή του γωνία κι απέτρεψε ξανά το γκολ για δεύτερη φορά.

Ένα λεπτό αργότερα η Ένωση είχε και τρίτη ευκαιρία σερί αλλά και τρίτο «όχι» από τον Κουέστα. Ο Λιβάγια έβγαλε μόνο του τον Κρίστιτσιτς αριστερά εντός περιοχής, όμως ο Κουέστα σταμάτησε τον Σέρβο στο τετ-α-τετ.

Η ΑΕΚ έβγαλε πέντε φάσεις μέσα σε δυο λεπτά, αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει δεύτερο γκολ. Με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια ισόπαλες.
Με το δεξί ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ και στο 52’ ο Ολιβέιρα βρήκε ξανά δίχτυα για το 2-1. Ο Μάνταλος έβαλε την κάθετη για τον Πορτογάλο ο οποίος είχε κάνει την κίνηση πρόλαβε και νίκησε τον Κουέστα και έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Ένωση.

Στο 58’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν ακόμα μια ευκαιρία για να κάνουν το 3-0. Ο Λόπες έκανε την κεφαλιά πάσα στον Παουλίνιο ο οποίος από κοντά με κεφαλιά ψαράκι δεν μπόρεσε να στείλει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα.

Τελικά στο 62’ η ανώτερη αγωνιστικά ΑΕΚ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων και έκανε το 3-1. Ο Σιμόες από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στον Σάσα (χτύπησε στο χέρι του), άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του Κουέστα.

Μετά το γκολ ο ρυθμός έπεσε ωστόσο το κερασάκι στην τούρτα για την ΑΕΚ έβαλε ο Σιμάνσκι στο 86’ για το τελικό 4-0.

Σκόρερ: 29’ Μπρούνο Γκάμα / 24’, 52’ Ολιβέιρα, 62’ Σιμόες, 86′ Σιμάνσκι

ΑΡΗΣ (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Μπαγκαλιάνης, Δεληζήσης, Ροζ, Κόρχουτ, Ματίγια, Σάσα(77’ Μπακουτσής), Μαρτίνες, Μαντσίνι, Μπρούνο Γκάμα, Διαμαντόπουλος

AEK (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Λόπες, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι(81’ Οικονόμου), Παουλίνιο, Κρίστιτσιτς, Σιμόες(81’ Σαμπανάτσοβιτς), Μάνταλος(73’ Σιμάνσκι), Λιβάγια, Βέρντε(61’ Αλμπάνης), Ολιβέιρα(72’ Αραούχο)