Super League: Απογοήτευση o Απόλλων Σμύρνης, “4άρα” από τον Ιωνικό

Με κακή εμφάνιση, μετά το διπλό στη Λαμία συνέχισε ο Απόλλων Σμύρνης και μάλιστα με ήττα με τέσσερα τέρματα από τον Ιωνικό.

Για την εξ’ αναβολής αναμέτρηση της 17η αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1, ο Ιωνικός διέλυσε με 4-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης στη Νίκαια και καθάρισε με την παραμονή του στην κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι έχουν πλέον διαφορά 8 βαθμών απ’ τη 13η θέση (που οδηγεί στο μπαράζ) ενόψει των play outs, ενώ η “Ελαφρά Ταξιαρχία” παρέμεινε στην τελευταία θέση με 13β.

«Καταιγιστική» στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Νίκαιας, όπου σημείωσε τα τρία τέρματά της με τους Κιάκο (2) και Μάντζη, με τον Ντάλσιο να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα στο φινάλε. Έχασε πέναλτι στο 59’ με τον Ιωαννίδη ο Απόλλων, που έμεινε με 10 παίκτες στο 65’ μετά την αποβολή του Ράιλι.

Ο Ιωνικός έκανε εκπληκτικό πρώτο μέρος δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και πέτυχε τρία τέρματα, δύο με τον Κιάκο και ένα με τον Μάντζη.

Η πρώτη φορά που ένιωσε ο Απόλλων τον Ιωνικό ήταν στο 6ο λεπτό με την σέντρα του Βαλεριάνου και την κεφαλιά του Τουράμ που μάζεψε ο Κότσαρης.

Δύο λεπτά αργότερα οι Νικαιώτες πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Κιάκο. Ο Βαλεριάνος μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, γύρισε την μπάλα εκεί που ήταν ο Κιάκος που με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Κότσαρη.

Στο 16′ ο Ιωνικός είχε δοκάρι με την κεφαλιά του Σάντσες στο οριζόντιο δοκάρι του Κότσαρη.

Στο 18ο λεπτό, ο Ιωνικός έκανε δύο τέρματα του με δράστη τον Κιάκο. Ο Τουράν συνεργάστηκε με τον Μάντζη αυτός με τακουνάκι βρήκε τον Κιάκο στο κέντρο της άμυνας και με το μυτάκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ομάδα της Νίκαιας έκανε το 3-0 με τον Μάντζη στο 32ο λεπτό. Ο Τουράμ είδε την κίνηση του Μάντζη πάσαρε στον Έλληνα επιθετικό που σκόραρε με προβολή από κοντά.

Στο 53ο λεπτό ο Ράιλι γύρισε λανθασμένα την μπάλα στον Κότσαρη που ήταν εκτός θέσης και η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι της ομάδας του.

Η “Ελαφρά Ταξιαρχία” κέρδισε πέναλτι με τον Ιωαννίδη στο 57ο λεπτό. Ο Έλληνας επιθετικός ανέλαβε την εκτέλεση, νικήθηκε από τον Χουτεσιώτη, ο Τσιλούλης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στην επαναφορά, όμως ο εξτρέμ του Απόλλωνα μπήκε στην περιοχή πριν σφυρίξει ο διαιτητής και δικαίως ακυρώθηκε το τέρμα.

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, ο Απόλλων έμεινε με δέκα παίκτες στο 65ο λεπτό. Ο Μάντζης έβγαινε σε αντεπίθεση, ο Ράιλι τον έκοψε και όντας τελευταίος παίχτης πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Στο 81ο λεπτό, ο Μάναλης βρέθηκε απέναντι στον Κότσαρη με τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα να πραγματοποιεί εξαιρετική επέμβαση.

Το τελικό 4-0 έγραψε ο Ντάλσιο με υπέροχο πλασέ εκτός περιοχής από τον Ντάλσιο μετά την πάσα του Βαλεριάνου.

Σκόρερ: 8′,18′ Κιάκος, 32′ Μάντζης, 88′ Ντάλσιο