Άρσεναλ- Τσέλσι: Το ντέρμπι του Λονδίνου βάφτηκε «μπλε»

Στο Εμιρέιτς η Τσέλσι με πρωταγωνιστή τον Λουκάκου, πήρε τη νίκη απέναντι στην Άρσεναλ των πολλών απουσιών.

Στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής της Premier League, η Τσέλσι νίκησε την Άρσεναλ με 0-2 και συνέχισε τα νικηφόρα αποτελέσματα.

Η ομάδα του Τούχελ με πρωταγωνιστή στο ντεμπούτο του Ρομέλου Λουκάκου, πήρε το ντέρμπι της πόλης και έκανε το 2Χ2, σε αντίθεση με τους “κανονιέρηδες” που υπέστησαν 2 ισάριθμες ήττες.

Για το ντέρμπι του Λονδίνου στο Εμιρέιτς, ο Μικέλ Αρτέτα ξεκίνησε με σχηματισμό 4-3-3 και τους Λένο κάτω από τα δοκάρια, τον Σοάρες δεξιά και τον Τίρνεϊ στα αριστερά της άμυνας και τους Χόλντινγκ και Μαρί στα στόπερ, τους Λοκονγκά, Τσάκα και Σμιθ- Ρόου στον άξονα της μεσαίας γραμμής και τους Πεπέ και Σακά αριστερά και δεξιά του Μαρτινέλι στην επίθεση.

Στην αντίπερα όχθη ο Τόμας Τούχελ παρέταξε την πρωταθλήτρια Ευρώπης Τσέλσι με 3-5-1-1 με βασικό πορτιέρο τον Μεντί, τους Αθπιλικουέτα, Ρούντιγκερ και Κρίστενσεν στα στόπερ, τον Μάρκος Αλόνσο ως αριστερό μπακ-χαφ, τον Τζέιμς ως δεξί, τους Ζορζίνιο, Κόβασιτς και Μάουντ στο χώρο του κέντρου και τον Χάβερτζ με ρόλο κρυφόεννιαριού πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Λουκάκου.

Η Άρσεναλ μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και μόλις στο δεύτερο λεπτό απείλησε για πρώτη φορά με το σουτ του Σμιθ-Ρόου που μάζεψε Μεντί.

Η Τσέλσι στην πρώτη σημαντική ευκαιρία πήρε το προβάδισμα. Στο 15′ ο Κοβάσιτς βρήκε εξαιρετικά τον Τζέιμς, ο Άγγλος γύρισε την μπάλα στην περιοχή προς τον Λουκάκου που με προβολή νίκησε τον Λένο για το πρώτο τέρμα με την επιστροφή του στο αγγλικό πρωτάθλημα.

Στο 21ο λεπτό ο Βέλγος επιθετικός απείλησε εκ νέου την εστία της Άρσεναλ με κεφαλιά εκμεταλλευόμενος την σέντρα του Μάρκος Αλόνσο έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Σε διάστημα τριών λεπτών, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να απειλήσουν με μακρινά σουτ που δεν βρήκαν στόχο. Πιο συγκεκριμένα στο 29′, ο Λοκόνγκα σούταρε πάνω στο Μεντί και στο 31′ ήταν η σειρά του Χάβερτζ να μην μπορέσει να χριστεί σκόρερ.

Στο 35ο λεπτό η Τσέλσι απλοποίησε τα πράγματα. Μετά την όμορφη συνεργασία τον Μάρκος Αλόνσο, Χάβερτζ, Λουκάκου και Μάουντ ο τελευταίος βρήκε τον Τζέιμς μέσα στην περιοχή πού βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα της Άρσεναλ και έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του.

Η πρώτη σημαντική ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου ήταν από πλευράς Άρσεναλ, οι κανονιέρηδες απείλησαν με το σουτ του Σακά που απέκρουσε εξαιρετικά ο Μεντί σε κόρνερ.

Στο 58′, η Τσέλσι δημιούργησε κίνδυνο στην εστία του Λένο με το σουτ to mount που έφυγε άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα, η Άρσεναλ έχασε σημαντική ευκαιρία ύστερα από εκτέλεση κόρνερ και την κεφαλιά του Χόλντινγκ που έφυγε άουτ.

Ύστερα από αρκετή ώρα στο 77′, η Τσέλσι πλησίασε το τρίτο τέρμα με την κεφαλιά του Ρομέλου Λουκάκου που έδιωξε ο Λένο με τη βοήθεια του δοκαριού και αποσόβησε ένα σίγουρο γκολ.

Στο 87′ η Άρσεναλ γλίτωσε ακόμη ένα γκολ με την ευκαιρία του Χάβερτζ που έδιωξε ο Λένο. Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε την Τσέλσι με το τρίποντο και μια μεστή εμφάνιση και την Άρσεναλ να δείχνει πως ακόμα μια σεζόν θα βυθίζεται μέσα στην μετριότητα και την εσωστρέφεια.

Σκόρερ: Λουκάκου 15′, Τζέιμς 35′

Κίτρινες: Μαρί 34′, Χόλντινγκ 45′, Λοκόνγκα 67′

Άρσεναλ (Αρτέτα): Λένο, Σοάρες, Χόλντινγκ, Μάρι, Τίρνεϊ (Ταβάρες 66′), Λοκονγκά, Τζάκα, Σμιθ-Ρόου, Πεπέ, Σακά (Ομπαμεγιάνγκ 61′), Μαρτινέλι (Μπάλογκαν 79′)

Τσέλσι (Τούχελ): Μεντί, Τζέιμς, Αθπιλικουέτα, Ρούντιγκερ, Κρίστενσεν, Μάρκος Αλόνσο, Ζορζίνιο, Κόβατσιτς (Καντέ 72′), Μάουντ (Ζιγιέχ 82′), Χάβερτς (Βέρνερ 90′), Λουκάκου