Ουντινέζε – Γιουβέντους: Αγχώθηκε και τελικά στραβοπάτησε η “Μεγάλη Κυρία”

Γκέλα για τη Γιουβέντους στην έναρξη του πρωταθλήματος κόντρα στην Ουντινέζε, επηρεασμένη στη φημολογία περί αποχώρησης του Κριστιάνο Ρονάλντο

Η Γιουβέντους παρατάχθηκε δίχως τον Κριστιάνο Ρονάλντο στη βασική ενδεκάδα κόντρα στην Ουντινέζε, αλλά παραλίγο ο Πορτογάλος να της δώσει νίκη στο 90+5′. Το γκολ δεν μέτρησε με τελικό σκορ 2-2.

Η Γιουβέντους δοκιμάστηκε στο “Φρίουλι” για την 1η αγωνιστική της Serie A και έβαλε… δύσκολα στον εαυτό της, αφού αναδείχτηκε ισόπαλη 2-2 που της στερεί βαθμούς από την αρχή. Στο φινάλε ο Κριστιάνο Ρονάλντο που πέρασε ως αλλαγή στον αγώνα παραλίγο να γίνει ήρωας, αφού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Δύο λεπτά στην αναμέτρηση ήταν αρκετά για τον Πάουλο Ντιμπάλα να ανοίξει το σκορ. Λίγο αργότερα, ο Χουάν Κουαδράδο αύξησε το προβάδισμα της “γηραιάς κυρίας”, που έδειχνε να μην είχε πρόβλημα με την απουσία του Πορτογάλου αρχισκόρερ των τελευταίων τριών σεζόν της.

Οι γηπεδούχοι δεν έπαιξαν άσχημα όμως και κυρίως δεν κλείστηκαν στην περιοχή τους. Η κατοχή της μπάλας ήταν μοιρασμένη και στα χρονικά διαστήματα που κυριαρχούσαν, ανάγκαζαν τους φιλοξενούμενους να παίξουν με αντεπιθέσεις. Μάλιστα, στο 51ο λεπτό βρήκαν το γκολ με πέναλτι του (πρώην της Γιουβέντους) Ρομπέρτο Περέιρα και ξαναμπήκαν στον αγώνα.

Η αντίδραση της Γιουβέντους ήταν άμεση, ο Άλβαρο Μοράτα είχε δοκάρι και στη συνέχεια το παιχνίδι παρέμεινε αμφίρροπο και μάλιστα άρχισε να γίνεται σκληρό. Ο Ροντρίγκο Μπεντανκούρ είχε κι αυτός μια ευκαιρία να “κλειδώσει” τη νίκη με σουτ στο δοκάρι και στο 83′ ήρθε η τιμωρία. Ο Λεονάρντο Μπονούτσι έδωσε παρακινδυνευμένα πίσω στον Βόιτσιεχ Σέσνι, ο οποίος έχασε την μπάλα και ο Ζεράρ Ντεουλοφέου ισοφάρισε σε 2-2.

Ο Αλέγκρι έριξε στο ματς τον Μανουέλ Λοκατέλι χωρίς όμως να μπορεί να αλλάξει κάτι στο σκορ μέχρι που ο Φεντερίκο Κιέζα έβγαλε σέντρα από δεξιά και ο Ρονάλντο έπιασε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Ο πανηγυρισμός ήταν έξαλλος, όμως μετά τον έλεγχο του VAR ο Πορτογάλος αποδείχθηκε οφσάιντ και το 2-2 έμεινε μέχρι τέλους.

Ουντινέζε: Σιλβέστρι, Σαμίρ, Νούιτινκ, Σαμίρ, Μολίνα, Αρσλάν (80′ Γιάγιαλο), Γουάλας, Μακενγκό (57′ Ντεουλοφέου), Ουντότζι (57′ Λάρσεν), Περέιρα, Πουσέτο (81′ Πουσέτο)

Γιουβέντους: Σέσνι, Ντανίλο, Ντε Λιχτ, Μπονούτσι, Σάντρο, Κουαδράδο (74′ Κιέζα), Μπεντανκούρ (90′ Λοκατέλι), Ράμσεϊ (60′ Κίελινι), Μπερναρντέσκι (60′ Κουλουσέβσκι), Ντιμπάλα, Μοράτα (60′ Ρονάλντο)