Ο Βάρντι λύτρωσε την Λέστερ στο.. παρά πέντε, ενώ η Γουλβς έχασε το τρίποντο στο τέλος από τη Νιούκαστλ

Για την 6η αγωνιστική της Premier League, το ντέρμπι μεταξύ Άρσεναλ και Λέστερ βρήκε νικήτρια την δεύτερη, την ώρα που η Γουλβς δεν κατάφερε να κερδίσει την Νιούκαστλ.

Άρσεναλ – Λέστερ 0-1

Η Άρσεναλ ηττήθηκε από τη Λέστερ με 0-1 στο Εμιρέιτς.

Το “τερμάτισε” στις φάσεις η Άρσεναλ, με την Λέστερ να έχει μόνο ένα σουτ στο πρώτο μέρος. Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε άλλο ματς, αφού καμία δεν έκανε πολλές ευκαιρίες. Μια όμως ήταν αρκετή, που έδωσε τη νίκη στη Λέστερ, με τον Βάρντι να κάνει το 0-1 στο 80ο λεπτό.

Με την ήττα αυτή η Άρσεναλ κατρακύλησε στην δέκατη θέση, την ώρα που η φιλοξενούμενη φιγουράρει τέταρτη.

Γούλβς – Νιούκαστλ 1-1

Η Γουλβς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Νιούκαστλ στο Μολινό.

Μπορεί το πρώτο ημίχρονο να ήταν σχετικά ήρεμο, το ίδιο όμως δεν συνέβη στο δεύτερο μέρος. Ο Χιμένεθ λύτρωσε τη Γούλβς στο 80′, μετά από πολλές ευκαιρίες, όμως η χαρά της κράτησε εννέα λεπτά, αφού ο Μέρφι ισοφάρισε για το τελικό 1-1.

Πλέον η γηπεδούχος βρίσκεται στην 9η, ενώ η αντίπαλος της πέντε θέσεις κάτω.