Serie A: Γκέλαρε στην εδρα της η Γιουβέντους, με ανατροπή η Νάπολι

Νέα απώλεια βαθμών για τη Γιουβέντους, καθάρισε με ανατροπή σε 8′ λεπτά η Νάπολι. Στο 90+2′ με πέναλτι ο βαθμός για την Πάρμα, σκόραρε ο Λυκογιάννης στη νίκη της Κάλιαρι

Έναν πολύτιμο βαθμό πήρε η Βερόνα στο Τορίνο απέναντι στην Γιουβέντους, καθώς οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 1-1, για την 5η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος. Αυτή ήταν η τρίτη ισοπαλία των Μπιανκονέρι, που βρίσκονται στην 5η θέση με 9 βαθμούς, στο -3 από την πρωτοπόρο Μίλαν. Στους 8 βαθμούς στην 8η θεση και η Βερόνα. Η Γιουβέντους παρατάχτηκε με αρκετές απουσίες κόντρα στην Βερόνα και με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να λείπει για ακόμη ένα ματς. Εκτός ήταν επίσης οι Αλεξ Σάντρο, Ματάις Ντε Λιχτ, Τζόρτζιο Κιελίνι.

Οι γηπεδούχοι είχαν οριζόντιο δοκάρι, στο 42′, μετά από ενέργεια του Κουαδράδο, με τον Κολομβιανό να στέκεται άτυχος. Η Γιούβε κατάφερε να βρει το τέρμα που έψαχνε στο 45′, με τον Άλβαρο Μοράτα. Όμως, μετά από χρήση του VAR, ο Φαμπρίζιο Πάσκουα ακύρωσε το τέρμα για οφσάιντ του Ισπανού φορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γιούριτς έκανε αλλαγές και η Βερόνα άνοιξε το σκορ στο 60ο λεπτό. Ο Φαβίλι που είχε μόλις πέντε λεπτά στον αγωνιστικό χώρο, ήταν αυτός που σκόραρε για τους φιλοξενούμενους. Η Ελλάς βγήκε στην επίθεση ο Ζακάγκνι βρήκε τον Φαβίλι μέσα στην περιοχή και με άριστο αριστερό πλασέ, έκανε το 0-1.

Παρόλα αυτά ο Αντρέα Πίρλο βρήκε την απάντηση με τον Κουλουσέφσκι να χρήζεται «χρυσή αλλαγή». Ο Σουηδός πέρασε ένα λεπτό μετά το τέρμα που δέχθηκε η Γιουβέντους (61′) και στο 78′ σκόραρε με έξοχο σουτ με το αριστερό μέσα από την περιοχή, για το τελικό 1-1. Λίγο πριν το τέρμα του 20χρονου επιθετικού, η Γιουβέντους είχε και δεύτερο δοκάρι, αυτή την φορά με τον Πάολο Ντιμπάλα.

ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΣΕ ΟΚΤΩ ΛΕΠΤΑ ΓΙΑ ΝΑΠΟΛΙ, ΑΝΑΣΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ

Στο Στάντιο «Τσίρο Βιγκόριτο» η Νάπολι χρειάστηκε μόλις 8 λεπτά για να πάρει την νίκη (1-2) και μάλιστα με ανατροπή, απέναντι στην Μπενεβέντο. Η γηπεδούχος ομάδα άνοιξε το σκορ στο 30ο λεπτό, με τον Ρομπέρτο Ινσίνιε.

Η ομάδα του Γκατούζο ισοφάρισε με την συμπλήρωση μίας ώρας (60′) με τον αδερφό του σκόρερ της Μπενεβέντο, Λορένζο Ινσίνιε (1-1). Την ανατροπή ολοκλήρωσε ο Πετάνια στο 67ο λεπτό, ενώ ο Κώστας Μανωλάς είχε δοκάρι, ύστερα από κεφαλιά στο 44′.

Σε ένα ματς για σκληρά νεύρα η Φιορεντίνα πήρε το δεύτερο της τρίποντο στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 3-2 της Ουντινέζε. Οι βιόλα με γκολ των Καστροβίλι (11′) και Μιλένκοβιτς (21′) προηγήθηκαν γρήγορα με 2-0, ενώ η Ουντινέζε μείωσε σε 2-1 στο 43′ με τον Οκάκα.

Οι γηπεδούχοι πήραν πάλη αέρα δύο τερμάτων με τον Καστροβίλι ξανά στο 51′, για να έρθει ο Οκάκα με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 86′ να διαμορφώσει το τελικό 3-2.

ΤΕΣΣΑΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΙΑΡΙ, ΣΚΟΡΑΡΕ Ο ΛΥΚΟΓΙΑΝΝΗΣ

Η Κάλιαρι του Μπάμπη Λυκογιάννη πήρε την νίκη με 4-2 απέναντι στην Κροτόνε. Οι φιλοξενούμενοι ανοιξναν6το σκορ στο 21′ με τον Μεσίας, αλλά ο Έλληνας ακραίος μπακ ισοφάρισε με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ στο 25ο λεπτό.

Ο Σιμεόνε με το στο πρωτάθλημα, έδωσε προβάδισμα στην Κάλιαρι (2-1), ωστόσο ο Μολίνα απάντησε στο 43′ κάνοντας το 2-2. Η Κάλιαρι όμως πήγε με το προβάδισμα στα αποδυτήρια, καθώς ο Σότιλ στο 45′ έκανε το 3-2.

Η Κροτόνε έμεινε με δέκα παίκτες στο 48′ μετά την αποβολή του Τσιγκαρίνι με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε στο 86′ ο Ζοάο Πέδρο.

ΒΑΘΜΟ ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΜΑ

Πάρμα και Σπέτσια ήρθαν ισόπαλες με 2-2, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το βαθμό της ισοπαλίας στο φινάλε. Τσάμποτ (28′) και Αγκουντέλο (31′ μέσα σε τρία λεπτά έδωσαν προβάδισμα με 0-2 στην Σπέτσια, ωστόσο οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Γκαγλιόλο στο 34′ (1-2) Η Πάρμα κατάφερε να βρει την ισοφάριση με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κούκα στο 90+2′.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 23 Οκτωμβρίου

Σασουόλο – Τορίνο 3-3 (71′ Τζούρισιτς, 84′ Κίρικες, 86′ Καπούτο / 33′ Λινέτι, 78′ Μπελότι, 79′ Λούκιτς)

Σάββατο 24 Οκτωβρίου

Αταλάντα – Σαμπντόρια 1-3 (80′ πεν. Ζαπάτα / 13′ Κουαγιαρέλα, 59′ Θόρσμπι, 92′ Γιάνκο)

Τζένοα – Ίντερ 0-2 (64′ Λουκάκου, 79′ Ντ’ Αμπρόσιο)

Λάτσιο – Μπολόνια 2-1 (54΄ Αλμπέρτο, 77΄ Ιμπόμπιλε – 90’+2′ Ντε Σιλβέστρι)

Κυριακή 25 Οκτωβρίου

Κάλιαρι – Κροτόνε 4-2 (25′ Λυκογιάννης, 35′ Σιμεόνε, 45′ Σοτίλ, 84′ Πέδρο / 21′ Μεσίας, 43′ Μολίνα)

Μπενεβέντο – Νάπολι 1-2 (30′ Ρομπέρτο Ινσίνιε / 60′ Λορένζο Ινσίνιε, 67′ Πετάνια)

Πάρμα – Σπέτσια 2-2 (34′ Γκαγλιόλο, 90+2′ Κούκα / 28′ Τσάμποτ, 31′ Αγκουντέλο)

Φιορεντίνα – Ουντινέζε 3-2 (11′, 52′ Καστροβίλι, 21′ Μιλένκοβιτς / 43′, 86′ Οκάκα)

Γιουβέντους – Βερόνα 1-1 (78′ Κουλουσέφσκι / 60′ Φαβίλι)