Μίλαν-Πάρμα: Ο Ερναντέζ έδωσε τον βαθμό στο 90′ στη Μίλαν

Με τον Ερναντέζ να σκοράρει στις καθυστερήσεις, η Μίλαν πήρε την ισοπαλία στο Σαν Σίρο κόντρα στην Πάρμα.

Με πρωταγωνιστή τον Τεo Ερναντέζ η Μίλαν γλίτωσε από την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας, μετά το 2-2 κόντρα στην Πάρμα. Η Μίλαν παραμένει πρωτοπόρος στην βαθμολογία με 27 βαθμούς. Ενώ η Πάρμα βρίσκεται 14η με 11 πόντους.

Στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 11η αγωνιστική στην Serie A, οι «ροσονέρι» αν και καλύτεροι βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο. Μόλις στο 13ο λεπτό, ο Ερνάνι με υποδειγματικό πλασέ, μετά από ασίστ του Ζερβίνιο, άνοιξε το σκορ (0-1). Από εκεί και πέρα, η Μίλαν πίεσε και έφτασε στην ισοφάριση στο 23′ με τον Καστιγέχο, όμως μετά από χρήση του VAR, το τέρμα ακυρώθηκε.

Οι «ροσονέρι» άγγιξαν και πάλι την ισοφάριση, στο 40ο λεπτό, αλλά τα δοκάρια τους σταμάτησαν. Αρχικά ο Ντίαθ σούτερα από τα αριστερά, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό «γάμα» του Σέπε, ενώ στην συνέχεια της φάσης, η μπάλα κατέληξε στον Τσαλχάνογλου που με νέο σουτ από την δεξιά πλευρά της περιοχής, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και έξω.

Μάλιστα, ο Τούρκος μεσοεπιθετικός είχε και δεύτερο δοκάρι, στο 46ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Πιόλι μπήκε και έψαξε χωρίς αποτέλεσμα την ισοφάριση. Αυτό εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι που κατάφεραν και βρήκαν και δεύτερο τέρμα.

Στο 56′ ο σκόρερ του πρώτου τέρματος Ερνάνι έβγαλε μια σέντρα από τα δεξιά και ο Κούρτιτς με καρφωτή κεφαλιά, νίκησε τον Ντοναρούμα για το 0-2.

Η Μίλαν βρήκε άμεσα απάντηση στο γκολ που δέχθηκε και μείωσε σε 1-2, στο 58′. Ο Τσαλχάνογλου εκτέλεσε από τα δεξιά ένα κόρνερ και ο Ερναντέζ με κεφαλιά σκόραρε.

Ο Γάλλος αριστερός μπακ ήταν ο παίκτης «κλειδί» για την ομάδα του Μιλάνου, καθώς με δικό του τέρμα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

Στο 90+1′ ο Καλάμπρια έκανε το γύρισμα, ο Ρέμπιτς σούταρε και ο Σέπε έδιωξε με τα πόδια. Στην συνέχεια η μπάλα στρώθηκε στον Ερναντέζ που με άριστα συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το τελικό 2-2.

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 11 Δεκεμβρίου

Σασουόλο – Μπενεβέντο 1-0 (7′ πεν. Μπεράρντι)

Σάββατο 12 Δεκεμβρίου

Κροτόνε – Σπέτσια 4-1 (7′, 90+7′ Μεσίας, 49′ Ρέκα, 56′ Ε. Ενρίκε / 18′ Φαρίας)

Τορίνο – Ουντινέζε 2-3 (66′ Μπελότι, 67′ Μποναζόλι / 24′ Πεσούτο, 54′ Ντε Πολ, 69′ Νεστορόφσκι)

Λάτσιο – Βερόνα 1-2 (56′ Καϊσέδο / 45′ αυτ. Λαζάρι, 67′ Ταμέζε)

Κυριακή 13 Δεκεμβρίου

Κάλιαρι – Ίντερ 1-3 (42′ Σότιλ / 77′ Μπαρέλα, 84′ Ντ’Αμπρόζιο, 90+4′ Λουκάκου)

Αταλάντα – Φιορεντίνα 3-0 (44′ Γκόζενς, 55′ Μαλινόβσκι, 63′ Τολόι)

Μπολόνια – Ρόμα 1-5 (24′ αυτ. Κριστάντε / 5′ αυτ. Πόλι, 11′ Τζέκο, 15′ Πελεγκρίνι, 35′ Βερετού, 44′ Μικιταριάν)

Νάπολι – Σαμπντόρια 2-1 (53′ Λοσάνο, 68′ Πετάνια / 20′ Γιάνκτο)

Τζένοα – Γιουβέντους 1-3 (61′ Στουράρο / 57′ Ντιμπάλα, 78′ πεν. 89′ πεν. Ρονάλντo)

Μίλαν – Πάρμα 2-2 (58′, 90+1′ Ερναντέζ / 13′ Ερνάνι, 56′ Κούρτιτς)