Serie A: Άλωσε την Πάρμα με τεσσάρα η Γιουβέντους

Ένα άνετο βράδυ στο «Ένιο Ταρντίνι» είχε η Γιουβέντους.

Μετά την γκέλα εντός έδρας με την Αταλάντα, η Γιουβέντους έφυγε με τους βαθμούς της νίκης από το «Ένιο Ταρντίνι» απέναντι στην Πάρμα. Η Μεγάλη Κυρία νίκησε με 0-4, για την 13η αγωνιστική της Serie A.

Η ομάδα του Πίρλο έφτασε τους 27 βαθμούς στην 3η θέση, όσους έχει και η Ίντερ που αγωνίζεται αύριο με την Σπέτσια και στο -1 από την πρωτοπόρο Μίλαν. Η Πάρμα παρέμενε στους 12 βαθμούς και βρίσκεται στην 15η θέση.

Οι «μπιανκονέρι» άνοιξαν το σκορ στο 22′. Ο Άλεξ Σάντρο έκανε από τα αριστερά ένα γύρισμα, η μπάλα χτύπησε ελάχιστα στο πόδι του Μοράτα, στρώθηκε στον Κουλουσέφσκι, που με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ότι ήθελαν στο «Ένιο Ταρντίνι» και στο 26′ διπλασίασαν τα τέρματα τους. Μετά από υπέροχη σέντρα του Μοράτα, ο Κριστιάνο Ρονάλντο με κεφαλιά σκόραρε για το 0-2.

Ο CR7 βρήκε και πάλι δίχτυα, αυτή την φορά στο 48ο λεπτό, με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή, ύστερα από ασίστ του Άαρον Ράμσεϊ. Το τελικό 0-4 για τους φιλοξενούμενους διαμόρφωσε ο ‘Αλβαρο Μοράτα στο 86ο λεπτό, μετά από πάσα του Μπερναρντέσκι.

ΝΕΟ ΜΑΤΣ ΧΩΡΙΣ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ, ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ

Στο παιχνίδι που ξεκίνησε στις 16:00, στην Φλωρεντία, οι «βιόλα» ήρθαν ισόπαλοι με 1-1 απέναντι στην Βερόνα. Η Ελλάς έμεινε για 5ο συνεχόμενο παιχνίδι αήττητη εκτός έδρας, ενώ η Φιορεντίνα αγνοεί την νίκη από την 5η αγωνιστική και την νίκη κόντρα στην Ουντινέζε.

Ανέβηκε στην 7η θέση η Βερόνα, φτάνοντας τους 20 βαθμούς. Στην 17η θέση με 11 βαθμούς η Φιορεντίνα. Στον αγώνα οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του Βελόσο στο 8ο λεπτό. Την απάντηση έδωσε επίσης με πέναλτι ο Βλάχοβιτς στο 19′, για την Φιορεντίνα.

Μια άνετη επικράτηση με 3-1 είχε η Σαμπντόρια, απέναντι στην ουραγό Κροτόνε. Η ομάδα της Γένοβας πήρε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της, φτάνοντας τους 17 πόντους στην 10η θέση. Από την άλλη η Κροτόνε έμεινε στους 6 βαθμούς.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι Ντάμσγκααρντ (26′) και Γιάνκτο (36′) έδωσαν προβάδισμα στους γηπεδούχους. Η Κροτόνε μειώσει σε 2-1 στο 45+1′ με πέναλτι του Σίμι. Αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ο Κουαγιαρέλα κλείδωσε το τρόπο με γκολ του στο 65ο λεπτό.

Το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής:

Σάββατο 19 Δεκεμβρίου

Φιορεντίνα-Βερόνα 1-1 (8′ πεν. Βελόσο / 19′ πεν. Βλάχοβιτς)

Σαμπντόρια-Κροτόνε 3-1 (26′ Ντάμσγκααρντ, 36′ Γιάνκτο, 65′ Κουαγιαρέλα / 45+1′ πεν. Σίμι)

Πάρμα-Γιουβέντους 0-4 (23′ Κουλουσέφσκι, 26′, 48′ Κριστιάνο Ρονάλντο)