Ακόμα μια νίκη για την Ατλέτικο

Αποτέλεσμα που την κρατάει στην τρίτη θέση της La Liga πήρε η Ατλέτικο, με σκόρερ τον Σαούλ και τον Ντιέγκο Κόστα.

Νίκη με 2-1 πέτυχε η Ατλέτικο Μαδρίτης κόντρα στην Αλαβές στο «Γουάντα Μετροπολιτανα» στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της La Liga και έφτασε τους 58 βαθμούς και ξέφυγε στο +4 από την τέταρτη Σεβίλλη.

Η ομάδα του Σιμεόνε έχει να ηττηθεί στο πρωτάθλημα από την 1η Φεβρουαρίου, όταν ηττήθηκε 1-0 από τη Ρεάλ Μαδρίτης. Τις τελευταίες 9 αγωνιστικές έχει 5 νίκες και 4 ισοπαλίες.

Με “λευκή” ισοπαλία οδηγήθηκε στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα η Ατλέτικο, αποτέλεσμα που συνηθίζει να έχει στα παιχνίδια της στο πρώτο μέρος. Τα πρώτα 45 λεπτά δεν είχαν κάποια ιδιαίτερη φάση με τις δύο ομάδες να προσπαθούν, χωρίς αποτέλεσμα όμως να βρουν το γκολ.

Στο 8’ ο Μοράτα σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους για να εκμεταλλευτεί μια ωραία σέντρα μέσα στην περιοχή, έπιασε την κεφαλιά κοντά από το σημείο του πέναλτι, αλλά πήγε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι.

Μισή ώρα έπρεπε να περάσει για να απειλήσει ξανά η Ατλέτικο αυτή την φορά με τον Χιμένεθ. Ο Ισπανός βρήκε κενό χώρο κοντά στο σημείο του πέναλτι για να εκμεταλλευτεί μια ωραία εκτέλεση φάουλ, αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη.

Στο 59’ τελικά οι «ροχιμπλακος» βρήκαν το γκολ και άνοιξαν το σκορ. Ο Τρίπιερ εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ με την μπάλα να πηγαίνει προς τα μέσα και ο Σαούλ, ο οποίος κατάφερε και σηκώθηκε ψηλότερα από όλους κοντά στο σημείο του πέναλτι έπιασε μια δυνατή κεφαλιά που κατέληξε στην εστία για το 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε στην Ατλέτικο, η οποία διπλασίασε τα τέρματα της με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντιέγκο Κόστα. Ο Ντουάρτε ανέτρεψε με τάκλιν τον Γιορέντε και ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε της άσπρη βούλα, ο αρχηγός των Μαδριλένων ανέλαβε την εκτέλεση και με ψυχραιμία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Η Αλαβές μείωσε για το τελικό 2-1 με πέναλτι του Χοσέλου στις καθυστερήσεις (90’+1’) της κανονικής διάρκειας σε χέρι που έκανε ο Κόκε.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και η Ατλέτικο συνέχισε το αήττητο σερί, σε αντίθεση με την Αλαβές που φάνηκε να είχε ξεχάσει τον δρόμο για τα δίχτυα.