Αυτή τη φορά ήταν η σειρά της Λάτσιο…

Νίκη με αμφισβητούμενο πέναλτι για τη Λάτσιο απέναντι στη Φιορεντίνα. Ισόπαλες Μπρέσια και Τζένοα, σε τροχιά Ευρώπης η Κάλιαρι

Στο ντέρμπι της ημέρας, στην Αιώνια πόλη, η Λάτσιο πήρε τη νίκη και μάλιστα με ανατροπή, κόντρα στην Φιορεντίνα με σκορ 2-1. Η Μπρέσια ήρθε ισόπαλη με 2-2 στην έδρα της, κόντρα στην Τζένοα. Τεσσάρα για την Κάλιαρι, που επικράτησε 4-2 της Τορίνο, για την 28η αγωνιστική της Serie A.

ΜΕ ΑΝΑΤΡΟΠΗ…ΣΤΟ -4 ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ Η ΛΑΤΣΙΟ

Η Λάτσιο πέρασε το εμπόδιο της Φιορεντίνα, νικώντας την με 2-1 και ενώ βρίσκονταν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με 0-1. Οι Λατσιάλι ξεπέρασαν την ήττα με ανατροπή από την Αταλάντα την περασμένη αγωνιστική και με δική τους ανατροπή σήμερα (27/6), πήραν τους βαθμούς της νίκης και παρέμειναν στο -4 από την πρώτη Γιουβέντους. Στην 13η θέση με 31 βαθμούς παρέμεινε η Φιορεντίνα.

Ματς με ρυθμό και ένταση στην Ρώμη. Η Λάτσιο ήταν ελαφρώς καλύτερη, σε ένα αριστερό ισορροπημένο παιχνίδι από θέμα φάσεων. Η Φιορεντίνα ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό, με τον Φρανκ Ριμπερί. Ο Γάλλος με απίθανη ατομική ενέργεια, πέρασε δύο παίκτες από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή και με δυνατό χαμηλό σουτ, στην δεξιά γωνία του Στρακόσα έβαλε μπροστά στο σκορ τους “βιόλα”. Η Λάτσιο έχασε απίστευτη φάση για να ισοφαρίσει στο 44′ όταν ο Μπάστος αστόχησε σε κενή εστία, με σουτ στο ύψος της μικρής περιοχής.

Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα είχαν και δοκάρι στο 49′. Ο Γκεζάλ προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Στρακόσα, αλλά το σουτ του έξω από την περιοχή, τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Λάτσιο.

Τελικά η Λάτσιο βρήκε το γκολ της ισοφάρισης από την άσπρη βούλα. Ο διαιτητής της αναμέτρησης είδε παράβαση του Ντραγκόφσκι πάνω στον Καϊσέδο, μια λανθασμένη απόφαση ωστόσο, καθώς ο παίχτης της Λάτσιο βούτηξε στην μικρή περιοχή. Ο Ιμόμπιλε ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-1 στο 68ο λεπτό.

Η ολική ανατροπή, ήρθε από τον Λουίς Αλμπέρτο που με σουτ του από το όριο της περιοχής, νίκησε τον Ντραγκόφσκι για το 2-1 της Λάτσιο στο 83ο λεπτό.

Η Φιορεντίνα τελείωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες, μετά την αποβολή του Βλάχοβιτς με κόκκινη κάρτα, στο 90+5′.

Κίτρινες: Παρόλο 7′, Μιλίνκοβιτς Σάβιτς 24′, Μπάστος 45′, Τζόνι 55′, Ράντου 79′ / Ντάλμπερτ 5′, Μιλένκοβιτς 32′

Λάτσιο: Στρακόσα, Μπάστος (Ραντού 46′), Ασέρμπι, Γκάμπαρον, Λαζάρι (Μάρουσικ 81′), Μιλίνκοβιτς Σάβιτς, Παρόλο, Αλμπέρτο (Άντερσον 90+1′), Τζόνι (Λουκάκου 81′), Καϊσέδο (Κορέα 68′), Ιμόμπιλε.

Φιορεντίνα: Ντραγκόφσκι, Μιλένκοβιτς, Πεζέλα, Τσεκερίνι (Βενούτι 75′), Λιρόλα, Γκεζάλ, Μπάντελ (Πούλγκαρ 84′), Καστροβίλι, Ντάλμπερτ (Ίγκορ 46′), Ριμπερί (Σότιλ 84′), Κουτρόνε (Βλάχοβιτς 63′).

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΠΡΗ ΒΟΥΛΑ Ο ΒΑΘΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΖΕΝΟΑ, ΣΕ ΤΡΟΧΙΑ ΕΥΡΩΠΗΣ Η ΚΑΛΙΑΡΙ!

Η Μπρέσια παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας με 18 βαθμούς. Από την άλλη η Τζένοα βρίσκεται στην 17η θέση με 26 βαθμούς.

Η Μπρέσια με δύο γρήγορα γκολ πήρε από πολύ νωρίς ισχυρό προβάδισμα. Στο 10′ ο Ντοναρούμα με χαμηλό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα (13′) ο Μπιάρνασον έκανε το 2-0. Η Τζένοα αντέδρασε και στο 38′ με πέναλτι που εκτέλεσε ο Φάλκουε μείωσε σε 2-1. Το τελικό 2-2 έκανε με νέα εκτέλεση πέναλτι ο Πιναμόντι στο 69ο λεπτό.

Η Κάλιαρι συνεχίζει στην μάχη για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Με την νίκη κόντρα στην Τορίνο, η Κάλιαρι βρίσκεται στην 10η θέση με 38 βαθμούς. Όσους έχει και η Βερόνα και μόλις ένα βαθμό πίσω από Μίλαν και Πάρμα, που παλεύουν για την 7η θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Europa League.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 12′ με σουτ έξω από την περιοχή του Νάντεζ. Στο 15′ ήρθε το 2-0, αυτή την φορά από τον Σιμεόνε, μετά από ασίστ του Μπάμπη Λυκογιάννη. Με το καλησπέρα του δεύτερου ημιχρόνου (46′) ο Ναϊνγκολάν με μακρινό σουτ, έκανε το 3-0 για την Κάλιαρι.

Οι φιλοξενούμενοι μέσα σε 6′ μείωσαν το σκορ. Αρχικά στο 60′ με τον Μπρέμερ και στην συνέχεια και το 66ο λεπτό με τον Μπελότι (3-2). Το τελικό 4-2 και το κερασάκι στην τούρτα, στην νίκη της Κάλιαρι έβαλε ο Ζοάο Πέδρο, με πέναλτι στο 69ο λεπτό.