Επέστρεψε στις νίκες η Σίτι

Σπουδαίο τρίποντο για την Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στην Σαουθάμπτον.

Για την 27η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, η εντυπωσιακή Μάντσεστερ Σίτι επέστρεψε στις νίκες ισοπεδώνοντας την Σαουθάμπτον με 5-2 κάνοντας ένα ακόμη βήμα προς την κατάκτηση του τίτλου.

Οι «πολίτες» καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα είχαν την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η ομάδα του Γκουαρδιόλα είχε τελειώσει την αναμέτρηση ι από το πρώτο μέρος διότι προηγήθηκαν με 3-1, απέναντι σε μία ομάδα που σταμάτησε πριν από τέσσερις ημέρες το κακό σερί που είχε με την νίκη επί της Σέφιλντ (0-2), φυσικά και δεν θέση να απειλήσει την Σίτι.

Στο 15’ ο Ντε Μπρόινε ο Ντε Μπρόινε η Σαουθάμπτον στο 25′ ισοφάρισε προσωρινά με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γουόρντ – Πράους. Η Σίτι δεν επηρεάστηκε έχοντας τον απόλυτο έλεγχο πετυχαίνοντας άλλα δυο γκολ με δράστες τους Μαχρέζ και  Γκουντογκάν λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο.  Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά πετυχαίνοντας το 4-1 με τον Μαχρέζ στο 55′. Για τους «άγιους» μείωσε ο Άνταμς  στο 56’. Το 5-2 το πέτυχε ο Ντε Μπρόινε .  Η Σίτι κατέβασε τον ρυθμό, συνεχίζοντας  να χάνει ευκαιρίες.

Πλέον η Σίτι είναι στο +14 από την Γιουνάιτεντ.