Ατρόμητος- Αστέρας Τρίπολης: Ισοπαλία με χαμένο τον Αστέρα

Συνεχίζει το αήττητο σερί για δέκατο αγώνα ο Αστέρας Τρίπολης, σε αντίθεση με τον Ατρόμητο που έχει μία νίκη σε έντεκα ματς!

Ο Ατρόμητος αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Αστέρα Τρίπολης στο Περιστέρι, για την 25η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

Η ομάδα του Περιστερίου προηγήθηκε στο 28’ με τον Μανούσο, για να ισοφαρίσει η ομάδα της Τρίπολης με τον Αλί Μπαμπά στο 77’. Κόκκινη για τον Ιγκλέσιας στις καθυστερήσεις για τον Αστέρα.

Συνεχίζει ο Αστέρας το αήττητο σερί για δέκατο αγώνα στο πρωτάθλημα, ενώ οι Περιστεριώτες αγνοούν τη νίκη εδώ και πέντε αγωνιστικές (συνολικά μία νίκη σε έντεκα αγώνες), όσα ματς είναι στον πάγκο ο Σάββας Παντελίδης (4 ήττες- μία ισοπαλία).

Η ομάδα του Ράσταβατς με την ισοπαλία αυτή έχασε έδαφος να ανέβει ψηλότερα, να πλησιάσει τις υπόλοιπες ομάδες και βρίσκεται στην 6η θέση με 42β, ενώ ο Ατρόμητος είναι στην 8η θέση με 27β.

Ο Ατρόμητος μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά. Κάτι που μετουσιώθηκε σε γκολ, καθώς στο 19ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Μουνίθ, ο Μανούσος πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, νικώντας τον Τσιφτσή και έκανε το 1-0.

Στο 28ο λεπτό η ατυχία χτύπησε την πόρτα του Ατρομήτου, καθώς ο Θεοδωράκης τραυματίστηκε και έγινε αναγκαστική αλλαγή, μπαίνοντας στη θέση του ο Μανδάς.

Ο Αστέρας έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, όμως οι γηπεδούχοι είχαν κλείσει τους χώρους στην άμυνα.

Στο 40ο λεπτό είχε καλή ευκαιρία η ομάδα της Τρίπολης με τον Μπαράλες από κοντά να χάνει μεγάλη ευκαιρία.

Στο 45+3 ο Αγκάγιεφ σκόραρε με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή, αλλά μετά από ένδειξη του VAR το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Στο δεύτερο μέρος, οι Αρκάδες μπήκαν δυνατά και πίεσαν ασφυκτικά τον Ατρόμητο. Στο 51’ ο Κρέσπι είχε μεγάλη ευκαιρία, αλλά ο Τομάσεβιτς πρόλαβε και έκοψε.

Ο Αστέρας πίεζε όλο και περισσότερο, έχανε ευκαιρίες και τελικά έφτασε στην ισοφάριση στο 77’. Ο Αλί Μπαμπά μόλις είχε εισέλθει στο γήπεδο και την πρώτη του επαφή με τη μπάλα, με φοβερό σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν άναρχο, χωρίς ουσιαστικές φάσεις και οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας με το τελικό 1-1. Στο τέλος δέχτηκε και την αποβολή ο Ιγκλέσιας, αφήνοντας με δέκα παίκτες την ομάδα της Τρίπολης.

Κίτρινες: Τομάσεβιτς, Νάτσος – Ιγκλέσιας, Μπαράλες

Κόκκινες: Ιγκλέσιας

Ατρόμητος (Παντελίδης): Θεοδωράκης (28’ Μανδάς), Γούτας, Μαυρομμάτης, Τομάσεβιτς, Νάτσος, Σάλομον, Χαρίσης, Ούμπιντες (81’ Χριστοδουλόπουλος), Αγκάγιεφ (48’ Νταβιώτης), Μουνίθ (67’ Γκάλο), Μανούσος (67’ Κωτσόπουλος)

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Τσιφτσής, Κότσιρας (75’ Γκαρσία), Άλβαρες, Χριστόπουλος, Σουάρεθ, Βαλιέντε (62’ Ιγκλέσιας), Μουνάφο, Ριέρα, Σίτο (46’ Φερνάντεθ), Μπαράλες, Ρίτζις