“Σκόρπισε” την Μπέτις η Μπαρτσελόνα, ισοπαλία στο Ουέσκα-Εϊμπάρ

Η Μπαρτσελόνα νίκησε άνετα τη Μπέτις στο Κάμπ Νου, ενώ η Ουέσκα ήρθε ισόπαλη με την Εϊμπάρ.

Για την 9η αγωνιστική της La Liga, το Κάμπ Νου η Μπαρτσελόνα έριξε πέντε γκολ (5-2) στην ομάδα του Μανουέλ Πελεγκίνι αλλά το σκορ είναι πλασματικό, καθώς οι “μπλαουγκράνα” δυσκολεύτηκαν αρκετά. Ο Λιονέλ Μέσι με την είσοδό του στο ματς, άλλαξε τον ρυθμό του αγώνα. Οι σκόρερ ήταν οι Ντεμπελέ, Γκριεζμάν, Μέσι (δύο γκολ), Πέδρι, Σανάμπρια και Λορέν.

Στο 5ο λεπτό, ο Αντουάν Γκριεζμάν επιχείρησε ένα σουτ που πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Στο 11′, πάλι ο Γκριεζμάν βρήκε λίγο χώρο στη μεγάλη περιοχή, όμως η προσπάθεια του κατέληξε ξανά άουτ.

Η Μπαρτσελόνα άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Ουσμάν Ντεμπελέ πήρε τη μπάλα εντός περιοχής, έκανε ωραία κίνηση, βρήκε χώρο και εκτέλεσε για το 1-0 της ομάδας του.

Μεγάλη ευκαιρία στο 27′, οι “μπλαουγκράνα” ανέβασαν ταχύτητα μετά το γκολ και παραλίγο να πετύχουν και δεύτερο αλλά το σουτ του Γκριεζμάν χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Η ομάδα του Κούμαν πολιορκούσε συνεχόμενα την εστία της Μπέτις και κατάφερε να κερδίσει πέναλτι, όταν ο Μαντί έκανε αντικανονικό τάκλιν στο Φάτι και τον ανέτρεψε. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Γκριεζμάν όμως απέκρουσε ο Κλαούντιο Μπράβο.

Λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, στο 45+2′, η Μπέτις ισοφάρισε σε 1-1.Ο Τέλλο πραγματοποίησε μια χαμηλή σέντρα του, η άμυνα της Μπαρτσελόνα ήταν τελείως ανοργάνωτη και ο αφύλαχτος Σανάμπρια που βρισκόταν στην μικρή περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 49′, οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-1, όταν ο Τζόρντι Άλμπα έκανε μια χαμηλή σέντρα, ο Μέσι προσποιήθηκε και ο Γκριεσμάν σκόραρε και ξανάβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Μετά από χρήση του VAR η Μπαρτσελόνα κέρδισε πέναλτι και μάλιστα ο Μαντί ο αποβλήθηκε καθώς έκανε εσκεμμένο χέρι για να σταματήσει την μπάλα που πήγαινε προς τα δίχτυα στο σουτ του Ντεμπελέ. Το Μέσι πήρε φόρα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-1.

Στο 73′, ο Λορέν που είχε μπει αλλαγή πριν από ένα λεπτό στην θέση του Σανάμπρια, σκόραρε  έπειτα από καταπληκτικό γύρισμα του Μορένο στο σημείο του πέναλτι και μείωσε σε 3-2.

Ο Λιονέλ Μέσι όμως στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης τελείωσε τα όνειρα των φιλοξενούμενων κάνοντας εξαιρετικό σουτ από πλάγια θέση και διαμόρφωσε το 4-2.

Στο 90′, άλλη μία εξαιρετική συρτή σέντρα του Σέρτζι Ρομπέρτο και ο Πέδρι σε άδειο τέρμα έκανε το 5-2.

Κίτρινες: 32′ Μαντί, 37′ Φάτι, 41′ Πέδρι, 45′ Μορένο

Κόκκινη: 60′ Μαντί

Μπαρτσελόνα (Ρόναλντ Κούμαν): Τερ Στέγκεν, Μπουσκέτς (86′ Πιάνιτς), Ντε Γιόνγκ, Ντεμπελέ (66′ Τρινκάο), Φάτι (49′ Μέσι), Γκριεζμάν (78′ Μπρέθγουεϊτ), Λενγκλέ, Πέδρι, Πικέ, Ρομπέρτο, Άλμπα.

Μπέτις (Μανουέλ Πελεγκρίνι): Μπράβο, Μπάτρα, Κανάλες (87′ Ρόντρι), Καρβάλιο, Έμερσον, Χοακίν (63′ Ρουιμπάλ Γκαρσία), Μαντί, Μορένο, Σανάμπρια (72′ Λορέν), Τέλλο (63′ Ρουίζ), Ροντρίγκες.

Ουέσκα-Εϊμπάρ 1-1

Στο γήπεδο Εστάντιο Ελ Αλκοράζ, η Ουέσκα και Εϊμπάρ αναδείχτηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1 για την 9η αγωνιστική της La Liga. Οι γηπεδούχοι, έχοντας και βασικό τον Δημήτρη Σιόβα, ήταν ανώτεροι και απείλησαν περισσότερο στο παιχνίδι ωστόσο τους έλειπε η αποτελεσματικότητα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και απείλησαν δύο φορές με τον Μικέλ Ρίκο στο 5′ και στο 24′. Ο αρχηγός της Ουέσκα μπήκε στην περιοχή όμως και στις δύο περιπτώσεις το σουτ του πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας.

Στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης, η ομάδα του Μίτσελ, πάτησε περιοχή για τρίτη φορά αλλά όχι φαρμακερή καθώς την προσπάθεια του Μιρ σταμάτησε ο Ντιμίτροβιτς.

Όπως λέει όμως και ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου, άμα δεν σκοράρεις θα δεχτείς και έτσι έγινε στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου. Στο 38′ ένα κόρνερ εκτελέστηκε για την Εϊμπάρ, ο Ολιβέιρα έκανε τακουνάκι στο πρώτο δοκάρι και ο Μπούργκος εξ επαφής σκόραρε για το 0-1 των φιλοξενούμενων.

Η Ουέσκα δεν ήταν διατεθειμένη να παρατήσει τον αγώνα και στο 67ο λεπτό Μιρ με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 μετά την  εξαιρετική σέντρα του Πέδρο Λόπεζ. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες κράτησαν παθητική στάση μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Κίτρινες: 88′ Ινσουά, 90+3′ Ντούμπια

Ουέσκα (Μίτσελ): Φερνάντεζ, Φερρέιρο (83′ Γκόμεζ), Γκαλάν, Ινσούα, Λόπεζ, Μιρ, Μοσκουέρα (90+1′ Ντούμπια), Ραμίρεζ (79′ Οντιβέιρος Πάρρα), Ρίκο (90+1′ Ναουακάλι), Σιόβας, Μπόρχα Γκαρσία (79′ Χουάν Κάρλος).

Εϊμπάρ (Μεντιλιμπάρ): Άλβαρεζ, Αρμπίλα, Μπούργκος (73′ Μπίγκος), Πόζο, Ντιμίτροβιτς, Εξποσίτο, Χιλ (86′ Λεόν), Ινούι, Κίκε (74′ Ντιόπ), Ολιβέιρα, Ροντρίγκες (65′ Μούτο).