Ατρόμητος-ΟΦΗ: Μοιρασιά στο Περιστέρι

Ατρόμητος και ΟΦΗ είχαν από ένα καλό ημίχρονο, με αποτέλεσμα να μοιραστούν στο τέλος τον βαθμό της ισοπαλίας

Ο Ατρόμητος αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τον ΟΦΗ στο Περιστέρι, για την 22η αγωνιστική της Super League 1.

Στο πρώτο μέρος οι Περιστεριώτες ήταν καλύτεροι και προηγήθηκαν με 2-0 με τα τέρματα του Μουνίθ και του Άλιμπεκ και στο δεύτερο ημίχρονο οι Κρητικοί έφτασαν στην ισοφάριση σε 2-2 με τα γκολ του Λάμπρου και Λουίζ Φελίπε. Ακυρώθηκε στο 90+2′ τέρμα του Κουλούρη ως επιθετικό φάουλ.

Με 9 παίκτες τέλειωσε το παιχνίδι η ομάδα της Κρήτης λόγω της αποβολής του Στάικου και τον τραυματισμό του Τοράλ.

Πλέον η ομάδα του Περιστερίου έχει 14β και ο ΟΦΗ είναι στην 6η θέση με 33β.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα, αιφνιδίασαν τους Κρητικούς και με τη συμπλήρωση 35 λεπτών είχαν πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων. Ο Μουνίθ άνοιξε το σκορ στο 15΄, ενώ 20 λεπτά μετά (35΄), μετά το τραγικό λάθος του Βούρου, ο Άλιμπεκ, σκόραρε ξανά στο Περιστέρι, μετά το τέρμα που είχε πετύχει εναντίον της Λαμίας.

Ο Ατρόμητος ήταν η ομάδα που είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς στο πρώτο ημίχρονο, μη επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να γίνουν απειλητικοί προς την εστία του Γιαννιώτη.

Με βάση την εικόνα του αγώνα κανείς δεν θα μπορούσε να φανταστεί την εξέλιξη που θα είχε το δεύτερο ημίχρονο. Οι Κρητικοί δεν το έβαλαν κάτω τα έπαιξαν όλα για όλα μετά την είσοδο του Ντουρμισάι στο 46΄. Στο 59΄ μείωσαν σε 2-1 με τον Λάμπρου, μετά το λάθος του Γιαννιώτη (έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του μετά από εκτέλεση κόρνερ) και 10 λεπτά αργότερα με το πέναλτι του Λουίζ Φελίπε έφεραν το ματς στα ίσια, παρά τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για την φάση (2-2).

Η αποβολή του Στάικου με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 78΄ ανάγκασε τους παίκτες του Νιόπλια να οπισθοχωρήσουν, ενώ από το 85΄ και μετά ο Τοράλ αισθάνθηκε ενοχλήσεις και δεν μπόρεσε να συνεχίσει. Ο ΟΦΗ είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές του, οπότε ουσιαστικά τελείωσε τον αγώνα με 9 ποδοσφαιριστές!

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κουλούρης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο, το γκολ δε μέτρησε, καθώς ο διαιτητής υπέδειξε επιθετικό φάουλ του σκόρερ στον Μαρινάκη.

Κίτρινες: Πασαλίδης, Στάικος, Τσιλιανίδης, Μπαλογιάννης

Κόκκινες: 78΄ Στάικος (δεύτερη κίτρινη)

Ατρόμητος (Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Μαυρομάτης, Χατζηισαΐας, Τζοβάρας (69΄ Καστεγιάνο), Έρλινγκμαρκ, Χαρίσης (69΄ Ντένιτς), Αλίμπεκ (63΄ Κλωναρίδης), Ροτάριου (83΄ Ναμπί), Μουνίθ, Κουλούρης

ΟΦΗ (Νιόπλιας): Επασί, Ουές (70΄ Μαρινάκης), Πασαλίδης (46΄ Ντουρμισάι), Βούρος, Γιαννούλης, Μπαλογιάννης, Τοράλ, Ντε Γκουζμάν (23΄λ.τρ. Στάικος), Γκαγέγκος, Λάμπρου (70΄ Τσιλιανίδης), Φελίπε (82΄ Σελίμοβιτς)