Μακριά από τη νίκη ξανά ο ΟΦΗ – “Έκλεψε” τον βαθμό ο Πανιώνιος

Μπροστά σε περίπου 4000 φιλάθλους του ΟΦΗ και υπό βροχή από το 15ο λεπτό διεξήχθη η αναμέτρηση για την 16η αγωνιστική της Σούπερλιγκ ανάμεσα σε ΟΦΗ και Πανιώνιο με την θερμοκρασία στο Ηράκλειο να κυμαίνεται στους 14 βαθμούς κελσίου χωρίς καθόλου ανέμους.

Για ακόμη ένα ματς οι Κρητικοί ενώ βρέθηκαν να προηγούνται με το γκολ του Πλατέλλα από το 27′, ενώ είχαν ευκαιρίες να κάνουν περισσότερα τα τέρματά τους, δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη αφού ο Καμαρά ισοφάρησε στο 80′ για τον Πανιώνιο.

Ο γηπεδούχος ΟΦΗ παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο με σύστημα 4-2-3-1. Στο τέρμα ήταν ο Στρέζος. Η αμυντική τετράδα αποτελούταν από τους Μπράουν, Μιχόγεβιτς, Ποτουρίδη και Γιαννούλη. Αμυντικά χαφ ήταν οι Παπάζογλου και Νάστος (αρχηγός), μπροστά τους έπαιξε ο Πλατέλλας με τους Ντίνα, Κουτσιανικούλη στα πλάγια. Στην κορυφή της επίθεσης αγωνίστηκε ο Βουό.

Για τον Πανιώνιο ο Απόστολος Μάντζιος παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-2-3-1 με τους Κότνικ, Σταυρόπουλο, Σαραμαντά, Ντομίνγκεζ, Παπαγεωργίου, Κόρμπο, Σίντι Αλί, Τσιλούλης, Οικονομίδης και Κότσιτ και Ντουρμισάι.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Α’ Ημίχρονο

Τα πρώτα 15 λεπτά ο ΟΦΗ είχε την κυριαρχία και η πρώτη πολύ καλή στιγμή του αγώνα δεν άργησε να έρθει. Στο 8′ ΟΦΗ ο Βουό έσπασε εξαιρετικά τη μπάλα στον Κουτσιανικούλη, εκείνος έβγαλε ωραία σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Ντίνας έπιασε το μονοκόμματο με τη μπάλα να περνάει πολύ λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κότνικ. Στο 14΄ ο ΟΦΗ είχε ακόμα μια καλή στιγμή μετά από κόρνερ ο Πατρίκ Βουό βγήκε πρώτος στη μπάλα όμως το σουτ του που πέρασε πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Πανιωνίου.

Από το 15ο λεπτό και μετά ο Πανιώνιος πήρε τα ηνία και στο 17′ κέρδισε αμφισβητούμενο φάουλ 2 μέτρα έξω από την περιοχή του Στρέζου, ο Κότσις σούταρε στην αγκαλιά του γκολκίπερ του ΟΦΗ. Δύο λεπτά αργότερα ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Ντουρμισάι κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι μετά την ασταθή παρέμβαση του Στρέζου.

Κόντρα στη ροή των τελευταίων λεπτών ο Βαγγέλης Πλατέλλας άνοιξε το σκορ στο 27′ με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή αφού είχε προηγηθεί γλίστρημα του Σταυρόπουλου που εκμεταλλεύτηκε ο Κουτσιανικούλης. Στο 40′ ο ΟΦΗ απείλησε ξανά με τον Θανάση Ντίνα του οποίου το σουτ από τα δεξιά πέρασε άουτ. Αυτή ήταν η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου.

Β’ Ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές μπήκαν οι δύο ομάδες για την έναρξη του β’μέρους και με τη με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να αποκτήσουν κυριαρχία στο χώρο του κέντρου. Με ανορθόδοξο τρόπο ο Πανιώνιος προσπαθούσε να φτάσει στην περιοχή του ΟΦΗ όμως τις μακρινές μπαλιές απομάκρυναν χωρίς πρόβλημα οι Κρητικοί.

Στο 55′ ο κ.Μάντζιος πέρασε τον Σπιριντινόβιτς στον αγωνιστικό χώρο και αμέσως οι Νεοσμυρνιώτες άρχισαν να επιτίθενται με σωστότερο τρόπο, όμως οι αμυντικοί του ΟΦΗ ανταπεξήλθαν σε όλες τις προσπάθειες των παικτών του Πανιωνίου. Μάλιστα ο ΟΦΗ απείλησε τρεις φορές σε τρία λεπτά. Μία στο 65΄ όταν ο Γιαννούλης βρήκε τη μπάλα προ του Ντομίνγκεζ όμως η μπάλα κατέληξε άουτ και στο 66′ σουτ του Πλατέλλα υπό πίεση πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στο 67′ ο Βουό έπιασε αδύναμο σουτ απο πολύ πλεονεκτική θέση με τον Κότνικ να μπλοκάρει.

Ο ΟΦΗ έριξε το ρυθμό του αγώνα με την είσοδο των Κυριακίδη, Κοροβέση προκειμένου να κρατήσει το 1-0, όμως ο Καμαρά που είχε μπει στο 72΄ως αλλαγή κατάφερε να ισοφαρίσει με πολύ ωραία κεφαλιά στο 80ο λεπτό “γράφοντας” το 1-1.

Ο ασπρόμαυροι στο 82′ προσπάθησαν να πάρουν εκ νέου προβάδισμα όταν ο Μπράουν έδωσε στον αμαρκάριστο Βουό, εκείνος επιχείρησε κοντρόλ αντί σουτ δίνοντας χρόνο στους αμυντικούς του Πανιωνίου να βάλουν τις κόντρες και να αποσοβήσουν το 2-1.

Οι Κρητικοί έκαναν πιο επιθετικό το σχήμα τους με την είσοδο του Πάρσον όμως δεν κατάφεραν να πάρουν τη σε ακόμη ένα ματς, μένοντας πολύ πίσω στον βαθμολογικό πίνακα. Από την άλλη οι Νεοσμυρνιώτες πήραν σημαντικό και ανέλπιστο, όπως εξελίχθηκε το ματς, βαθμό γυρίζοντας στην Αθήνα με το βαθμό της ισοπαλίας.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γιώργος Κομίνης με βοηθούς τους Κολοσιώνη και Κωνσταντίνου. 4Ος ήταν ο Φωτιάδης και παρατηρητής διαιτησίας ο Μπέρσης.

ΜΙΚΡΑ ΑΠΟ ΤΟ “Θ.ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗΣ”

-Το ντεμπούτο τους στο πρωτάθλημα έκαναν οι Γιαννούλης και Μπράουν που ξεκίνησαν στη βασική εντεκάδα αλλά και ο Σουηδός φορ Πέρσον που πέρασε στο 82′ στον αγωνιστικό χώρο.

-Στο 15ο λεπτό του αγώνα άρχισε η βροχή αναγκάζοντας τους φιλάθλους που βρισκόταν σε Θύρες χωρίς σκέπαστρο να μεταφερθούν σε αυτές που είχαν.

-Η έντονη βροχόπτωση στο Ηράκλειο λειτούργησε ανασταλτικά για τους ποδοσφαιριστές αφού πολλά ήταν τα γλιστρήματα των ποδοσφαιριστών ιδιαίτερα του Πανιωνίου.

-Παρουσία του αρχιδιαιτητή κ. Βίτορ Μέλο Περέιρα και του Μιχάλη Κουκουλάκη διεξήχθη η αναμέτρηση. Οι δυο τους βρέθηκαν στα επίσημα του Γεντί Κουλέ μετά από αίτημα του ίδιου του Ισπανού αρχιδιαιτητή.

-Αποδοκιμάστηκαν οι παίκτες του ΟΦΗ μετά το ματς αφού οι οπαδοί από τη Θύρα 4 τους γιούχαραν με το γνωστό σύνθημα “Βγάλτε τις φανέλες και φύγετε από δω”