Τότεναμ-Τσέλσι: Πήραν το ντέρμπι οι “μπλε”

Με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο η Τσέλσι πήρε το λονδρέζικο ντέρμπι απέναντι στην Τότεναμ

Για την 5η αγωνιστική της Premier League, η Τσέλσι πήρε τη νίκη με 0-3 επί της Τότεναμ στο Tottenham Hotspur.

Η ομάδα του Τόμας Τούχελ ήταν σαφώς καλύτερη και πήρε τη νίκη με τα γκολ των Τιάγκο Σίλβα (49′), Καντέ (57′) και Ρούντιγκερ (90′), για να παραμείνει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Στο πρώτο μέρος το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο, με μοιρασμένη κατοχή, καλό ρυθμό αλλά ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Οι μπλε απείλησαν με το σουτ του Κρίστενσεν στο 26′, ενώ οι σπερς προσπάθησαν να χτυπήσουν στην κόντρα.

Στην επανάληψη η ομάδα του Τούχελ μπήκε αρκετά δυναμικά πετυχαινοντας το 0-1 με τον Σίλβα στο 49′. Όσο περνούσαν τα λεπτά η Τσέλσι πάτησε το γκάζι και απειλούσε συνεχώς την αντίπαλη εστία. Η πίεση στο 57′ απέδωσε καρπούς χάρις στο γκολ του Καντέ. Στις καθυστερήσεις ο Ρούντιγκερ έκανε το τελικό 0-3.

Πλέον η Τσέλσι πάτησε στη κορυφή έχοντας μαζέψει επτά βαθμούς.

Τότεναμ: Λιορίς, Έμερσον, Ρομέρο (83′ Σάντσες), Ντάιερ, Ρεγκιλόν, Χόιμπιεργκ, Λο Σέλσο (62′ Χιλ), Εντομπελέ (62′ Σκιπ) , Άλι, Κέιν, Σον

Τσέλσι: Κέπα, Κρίστενσεν, Τιάγκο Σίλβα, Ρίντιγκερ, Αθπιλικουέτα, Ζορζίνιο, Κόβατσιτς, Αλόνσο, Μάουντ (46′ Καντέ), Χάβερτς (70′ Βέρνερ), Λουκάκου