Τα εύκολα-δύσκολα έκανε ο Ατρόμητος

Με πρωταγωνιστή τον Μανούσο, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ, ο Ατρόμητος πέρασε από τον Βόλο.

Ο Ατρόμητος έφυγε με το διπλό από τον Βόλο, καθώς επικράτησε 2-3 της ομώνυμης ομάδας, για την 6η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ λιγκ 1.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Μανούσος, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ (8’. 38’, 44’) και έφτασε στα 14 γκολ στο πρωτάθλημα, Τα τέρματα των γηπεδούχν σημειώσαν ο Κυζιρίδης (49’) και ο Τσοκάνης (68’).

Πολύ καλό πρώτο ημίχρονο για την ομάδα του Περιστερίου, που στο δεύτερο χαλάρωσε επικίνδυνα και μάλιστα στο τέλος ο Βόλος θα μπορούσε να έχει φύγει και με την ισοπαλία.

Με το …καλημέρα ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ. Μόλις στο 8ο λεπτό ο Ανδρούτσος με σέντρα βρήκε τον Μανούσο, ο οποίος με πλασέ σε κενό τέρμα έκανε το 0-1. Μεγάλη ευθύνη στο γκολ ο τερματοφύλακας του Βόλου Καραγκιόζης, που έκανε άστοχη έξοδο.

Στο 12ο λεπτό ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, έγινε αναγκαστική αλλαγή, λόγω τραυματισμού και στη θέση του πέρασε ο Γκαραβέλης.

Στο 18’ οι Περιστεριώτες είχαν νέα ευκαιρία, μετά από ωραία πάσα του Μπουσούλατζιτς και με όμορφη προσποίηση του Μανούσου, έκανε το πλασέ απέναντι στον Γκαραβέλη, ο οποίος απέκρουσε.

Στη συνέχεια η ομάδα του Σάββα Παντελίδη συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και πέτυχε το 0-2 στο 39’. Ο Ντε Πο έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μανούσος με κεφαλιά, νίκησε τον Γκαραβέλη, κάνοντας το 0-2.

Στο 43’ ο Ατρόμητος είδε γκολ να ακυρώνεται χάρις στο VAR. Μετά από φάουλ του Γκάλο, ο Μανούσος που ήταν σε θέση οφσάιντ, επηρέασε την φάση, οπότε στη συνέχεια ο Ντε Πο σκόραρε, αλλά σωστά ακυρώθηκε το γκολ

Ότι δεν κατάφεραν πριν, το πέτυχαν στο επόμενο λεπτό, καθώς οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-3. Ο Ραμπέγιο με ωραία μπαλιά βρήκε τον Μανούσο, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι, σημείωσε το 0-3 και έκανε χατ τρικ. Σκορ που ήταν και του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Βόλος μείωσε σε 1-3 στο 49’. Μετά από αντεπίθεση ο Μουνίθ, βρήκε τον Κιζερίδη και με εύστοχο πλασέ, κάνοντας το 1-3.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν και άλλο στο 68′, με τον Τσοκάνη. Μετά από ομαδική ενέργεια, η μπάλα κατέληξε στον Τσοκάνη, ο οποίος με σουτ έξω από την περιοχή,

Στο 80′ ο Ατρόμητος έμεινε με 10 παίκτες, καθώς ο Ντε Πο δέχτηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα για θέατρο με στόχο να κερδίσει πέναλτι. Αρχικά το υπέδειξε ο διαιτητής ως πέναλτι, αλλά στη συνέχεια με τη βοήθεια του VAR άλλαξε απόφαση.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε τίποτα, με τον Βόλο να πιέζει για την ισοφάριση, όμως δεν τα κατάφερε και  το 2-3 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: Τσοκάνης, Γκουαροτσένα, Γκαραβέλης   – Μανούσος, Κατράνης, Ντε Πο

Κόκκινες: Ντε Πο

Βόλος (Ξηροφώτος): Καραγκιόζης (12’ Γκαραβέλης), Φεράρι, Μήτογλου, Διαμαντής, Λύρατζης, Τσοκάνης, Μαξ, Γκουαροτσένα, Μουνίθ, Γέντρισεκ, Κυζιρίδης (54′ Φερνάντο)

Ατρόμητος (Παντελίδης): Μέγερι, Γκάλο (60’ Κιβρακίδης), Ρισβάνης, Γούτας, Κατράνης, Νάτσος, Μπουσούλατζιτς, Ντε Πο, Ραμπέγιο (72′ Ούμπιντες), Ανδρούτσος (88′ Στρούγγης), Μανούσος (72′ Γιακουμάκης)