Μπαρτσελόνα: Πέρασε το εμπόδιο της Αλμερία με Σέρχι Ρομπέρτο

Με πρωταγωνιστή τον Σέρχι Ρομπέρτο, η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Αλμερία

Με πρωταγωνιστή τον Σέρχι Ρομπέρτο, η Μπαρτσελόνα νίκησε εντός έδρας με 3-2 την Αλμερία, για την 18η αγωνιστική της Λα Λίγκα.

Η ομάδα της Βαρκελώνης πήρε το προβάδισμα με τον Ραφίνια στο 33ο λεπτό με την Αλμερία να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια με τον Λέο Μπαπτιστάο στο 41ο λεπτό.

Στο 60ο λεπτό έκανε την εμφάνιση του ένας ανέλπιστος πρωταγωνιστής για τους Μπαλουγκράνα ο Σέρχι Ρομπέρτο. Ο Ισπανός ακραίος αμυντικός έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Μπάρτσα, η Αλμερία ισοφάρισε με τον Γκονσάλες στο 70′ για να έρθει ξανά ο Ρομπέρτο στο 83′ και να δώσει τη νίκη στους Καταλανούς με 3-2

Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε την Μπαρτσελόνα στην τρίτη θέση με 38 βαθμούς τέσσερις πίσω από την δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης ενώ η Αλμερία παρέμεινε στην τελευταία θέση με μόλις 5 βαθμούς.

Ράγιο Βαγιεκάνο – Βαλένθια 0-1 (61′ Κανός)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Χετάφε 3-3 (44′, 69′ πέν. Γκριεζμάν, 63′ Μοράτα – 53′, 90+3′ πέν. Μπόρχα Μαγιοράλ, 87′ Ροντρίγκεθ)

Γρανάδα-Σεβίλλη 0-3 (23′ Πεδρόσα, 32′ Οκάμπος, 49′ Ράμος)

Mπαρτσελόνα-Αλμερία 3-2 (33’ Ραφίνια, 60’, 83’ Σέρτζι Ρομπέρτο – 41’ Λέο Μπαπτιστάο)

Μπιλμπάο-Λας Πάλμας (22:30)
Bιγιαρεάλ-Θέλτα (22:30)

Κάντιθ-Σοσιεδάδ (20:00, 21/12)
Μπέτις-Χιρόνα (20:00, 21/12)
Αλαβές-Ρέαλ Μαδρίτης (22:30, 21/12)
Μαγιόρκα-Οσασούνα (22:30, 21/12)