Μπάσκετ Γυναικών: Ολοκλήρωσε το ευρωπαϊκό ταξίδι του ο Ολυμπιακός

Ηττήθηκε στη Λετονία και ολοκλήρωσε το ευρωπαϊκό ταξίδι του ο Ολυμπιακός.

Το φετινό ευρωπαϊκό της ταξίδι ολοκλήρωσε, την Τετάρτη (20/12), η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Τα κορίτσια του Ολυμπιακού, που αγωνίστηκαν χωρίς την Γουίλιαμς, αν και προηγήθηκαν με 58-55, ηττήθηκαν με 70-65 από την ισχυρή ΤΤΤ Ρίγα στη Λετονία, στη ρεβάνς της φάσης των «32» του Eurocup. Μετά την ήττα (53-72) στην πρώτη «μάχη» των «32» στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, οι «ερυθρόλευκες» είχαν εξ αρχής δύσκολο έργο στη ρεβάνς, για την πρόκριση τους στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης, όμως «πάλεψαν» για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα στην έδρα της λετονικής ομάδας, πραγματοποιώντας θετική εμφάνιση στο «Rimi Olympic Centre» (17 πόντους η Χριστινάκη, 15 η Βίτολα, 10 η Κάντζι).

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας στρέφουν την προσοχή τους στις εγχώριες υποχρεώσεις τους, αφού την Κυριακή (24/12), παραμονή των Χριστουγέννων, αντιμετωπίζουν τον Παναθηναϊκό στο κλειστό της Λεωφόρου, σε νοκ-άουτ ματς για το Κύπελλο.

Με καλάθι της Βίτολα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 10-9, στο 4:56, όμως η ΤΤΤ Ρίγα προσπέρασε (12-10). Η Κάντζι ισοφάρισε σε 12-12, με δύο εύστοχες βολές (3:56) και η Βίτολα σε 15-15, στο 3:10, αλλά οι πρωταθλήτριες Ελλάδας βρέθηκαν πίσω με 22-15, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Στο 7:23 της δεύτερης περιόδου, η Χριστινάκη μείωσε σε 24-22 και στη συνέχεια (6:08), ισοφάρισε (27-27), με εξαιρετικό τρίποντο από τη γωνία! Νέα ισοφάριση (30-30) από τον Ολυμπιακό, αυτή τη φορά με τρίποντο της Σπυριδοπούλου (5:19), με την Χριστινάκη να δίνει προβάδισμα (30-31), με μία βολή (3:57). Στα 36 δευτερόλεπτα, η Βίτολα μείωσε σε 38-35, σκορ ημιχρόνου.

Στο 3:09 του τρίτου δεκάλεπτου, η Κάντζι μείωσε σε 48-43, με 2/2 βολές, με τις γηπεδούχες να φτάνουν στο 52-45. Νέο καλάθι της Χριστινάκη, στο 0:03, με τις «ερυθρόλευκες» να μειώνουν σε 52-47. Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο και στο 9:44, μείωσε σε 52-50, με τρίποντο της Νικολοπούλου, ενώ η Κάντζι ισοφάρισε σε 52-52, στο 9:09! Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας συνέχισαν στο ίδιο ρυθμό και προσπέρασαν με +1 (55-56), με βολή της Χριστινάκη (7:24), ενώ η Τόμπιν έδωσε «αέρα» τριών πόντων (55-58), 7:11 για το φινάλε. Στο 4:05, η Νικολοπούλου μείωσε σε 63-61, με ντράιβ και λέι απ, αλλά οι Λετονές ξέφυγαν με +5 (66-61). Ο Ολυμπιακός το «πάλεψε», στα εναπομείναντα λεπτά, αλλά ηττήθηκε, τελικά, με 70-65.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 38-35, 52-47, 70-65

Ολυμπιακός (Θάνος Νίκλας): Χριστινάκη 17(1), Κάντζι 10, Καρλάφτη, Νικολοπούλου 9(1), Βίτολα 15, Δίελα, Κολλάτου, Σπυριδοπούλου 4, Σύρρα 1, Τόμπιν 9