Νίκη στην πρεμιέρα για την Λειψία

Πρεμιέρα για την Λειψία με νίκη κόντρα στην Μάιντζ.

Για την πρεμιέρα της Bundesliga η Λειψία νίκησε με 3-1 την Μάιντζ στην ομώνυμη πόλη ενώ η Wolfsburg ήρθε ισόπαλη με 0-0 κόντρα στην Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Για τους ταύρους το σκορ άνοιξε ο Φόρσμπεργκ στο 17ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι.

Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 21ο λεπτό η Λειψία διπλασίασε τα τέρματα της με σκόρερ αυτή τη φορά τον Πόουλσεν.
Ο Δανός δέχτηκε μία σέντρα από τον Ντάνι Όλμο και με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.
Με την έναρξη του δεύτερου μέρους η Μάιντζ ήταν αποφασισμένη να κυνηγήσει το αποτέλεσμα και τρία λεπτά αργότερα απέδειξε την πρόθεση της αυτή.
Ο Ματέτα πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ που δεν είχε κανένα πρόβλημα να νικήσει τον κίπερ της Λειψίας και να μειώσει το σκορ.
Η Λειψία όμως δεν άφησε περιθώρια στην mainz και μόλις τρία λεπτά αργότερα έκανε το τελικό 1-3 με σκόρερ τον Χαϊντάρα.

Στη Volkswagen Arena, Βόλφσμπουργκ και Λεβερκούζεν έμειναν στο μηδέν.
Το παιχνίδι είχε ελάχιστες καλές στιγμές και λίγα σουτ στην εστία.
Για την γηπεδούχο ακυρώθηκε τέρμα στο 56′ με τον Μεχμέντι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ.