Μπάσκετ Γυναικών: 3 στα 3 και νίκη στο τουρνουά για τον Ολυμπιακό

Η ομάδα Μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού, επικράτησε με 87-67, του ΠΑΣ Γιάννενα και με τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς κατέκτησε το 2ο Τουρνουά Γυναικών που πραγματοποιήθηκε στο Μοσχάτο.

Οι «ερυθρόλευκες» πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση και έκαμψαν με άνεση την αντίσταση του ΠΑΣ Γιάννενα διατηρώντας μεγάλες διαφορές σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και απέκτησε από νωρίς τον έλεγχο και το προβάδισμα φτάνοντας στα μέσα της περιόδου στο +10 με καλάθι της Νικολοπούλου. Με δυο διαδοχικά τρίποντα της ίδιας ο Θρύλος διεύρυνε το προβάδισμά του στο +11 (24-13, 3:50) και στο +14 (27-13), 1 περίπου λεπτό πριν την ολοκλήρωση της περιόδου, η οποία έκλεισε με σκορ 29-17 μετά από καλάθι της Κόστοβιτς.

Στην έναρξη της δεύτερης περιόδου ο ΠΑΣ Γιάννινα μείωσε σε 29-20, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με 10-0 σερί φτάνοντας με τη Ρέιμερ στο 39-20, στα 5:30. Με καλάθι της Νικολοπούλου οι «ερυθρόλευκες» εκτόξευσαν τη διαφορά στο +22 για το 44-22, 4:31 πριν τη συμπλήρωση του ημιχρόνου και προηγήθηκαν μέχρι και με 25 πόντους στο 52-27, το οποίο έγραψε η Σπυριδοπούλου με τρίποντο (1:29). Η περίοδος έκλεισε με το επιμέρους 23-11 και το σκορ στο 52-28 για τον Ολυμπιακό που είχε κυριαρχήσει απόλυτα.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο 3ο δεκάλεπτο στο οποίο οι παίκτριες του Γιώργου Παντελάκη διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο φτάνοντας στο +30, με καλάθι της Αλεξανδρή η οποία σημείωσε το 65-35 στα 6:30. Η Αθανασία Παντελή με τρίποντο στην εκπνοή έγραψε το 73-48 με το οποίο ολοκληρώθηκε η 3η περίοδος.  Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό και ο Ολυμπιακός με το επιμέρους 14-19, έφτασε στην επικράτηση με το τελικό 87-67.

Τα δεκάλεπτα: 29-17, 52-28, 73-48, 87-67

Πηγή: olympiacossfp.gr