Μπάσκετ γυναικών: Ήττα και αποκλεισμός για Παναθηναϊκό

Την ήττα από την Ενισέι στο ΟΑΚΑ γνώρισε ο Παναθηναϊκός.

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε και γνώρισε βαριά εντός έδρας ήττα με 91-76 από την Ενισέι για την 5η αγωνιστική του eurocup γυναικών.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα οι “πράσινες” υποχώρησαν στο 1-4 και απώλεσαν όλες τις ελπίδες τους για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε, όπως είχε κάνει και εκτός έδρας, να αιφνιδιάσει και πάλι τη Ρωσική ομάδα ωστόσο αυτή τη φορά οι φιλοξενούμενες ήταν διαβασμένες και έφτασαν εύκολα και άνετα στην νίκη. Το έργο βέβαια της ομάδας ήταν δύσκολο από την αρχή καθώς το χτύπημα του Κορονοϊου και η αποχή από τις προπονήσεις δυσκόλεψαν αρκετά την προετοιμασία της για τον κρίσιμο αγώνα με την Ενισέι

Η Ενισέι κρατούσε από την αρχή τα ηνία της αναμέτρησης και με κύριο επιθετικό άξονα την Πατσούρινα η οποία πέτυχε 23 πόντους κατάφερε και πήρε μια σημαντική  νίκη που τη διατήρησε ζωντανή στην προσπάθεια που κάνει για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο κόσμος της ομάδας στάθηκε για άλλη μια φορά στο πλευρό των παικτριών της Ελένης Καπογιάννη δημιουργώντας στο ΟΑΚΑ μια πολύ όμορφη ατμόσφαιρα κάτι που σχολιάστηκε και από τα μέλη της Ενισέι.

Πλέον στην ομάδα αφήνουν πίσω την αναμέτρηση με την Ενισέι και επικεντρώνονται στο πολύ μεγάλο ντέρμπι της Α1 κόντρα στον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ για την 5η αγωνιστική της Α1.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε μουδιασμένα στο παιχνίδι και είχε μεγάλο αμυντικό πρόβλημα απέναντι στην αντίπαλο του.Άργησε να βρει τρόπους να σταματήσει τις Ρωσίδες και αναγκάστηκε από την αρχή να κυνηγάει το σκορ.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι φιλοξενούμενες πήραν γρήγορα διαφορά με 5-14 και 13-25 και τελικά η πρώτη περίοδος έληξε με 17-28. Σε αυτό τον χρονικό διάστημα το βάρος στην επίθεση ανέλαβαν κυρίως η Χολμς με τη Ριντ.

Στη δεύτερη περίοδο  ο Παναθηναϊκός κυμάνθηκε στα ίδια επίπεδα σχετικά με τη συχνότητα που έβρισκε τον δρόμο προς τα καλάθι και ανέλαβαν δράση κυρίως η Ριντ και η Βιντσιλαίου.

Αμυντικά αν και βελτιώθηκε κάπως εντούτοις πάλι δέχτηκε αρκετούς πόντους με αποτέλεσμα το σκορ του ημιχρόνου να είναι 33-51.

Σε ότι αφορά την τρίτη περίοδο ήταν μεν η καλύτερη για τον Παναθηναϊκό επιθετικά καθώς πέτυχε 24 πόντους με Ριντ, Χολμς και Στακ να βρίσκουν στόχο , ωστόσο αμυντικά δέχτηκε αρκετούς πόντους και τελικά η λήξη της βρήκε μπροστά την Ενισέι με 57-78.

Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και κατά συνέπεια ήρθε η ήττα με τελικό σκορ 71-96

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη):Ριντ  27  , Ζιάκα  ,Σταμάτη   , Λύμουρα 6  , Κωτούλα   , Βιντσιλαίου 8  , Μπουντούρη   , Γρηγοροπούλου 2 , Στακ  14  , Μυλωνάκη   , Χολμς 14  , Χατζηνικολάου

Ενισέι (Σουνέκινα) : Σχετίνα 3  , Τζόουνς 16  , Μάτβεβα 8  , Μπρατσίκοβα 5  , Πασκόφσκα 8  , Κουζμένκοβα 4  , Νάρεντ 19  , Πατσουρίνα 23  , Λάτσγκαλ  2 και Καίμοβα 8.

Αμέσως μετά το τέλος της αναμέτρησης η προπονήτρια της ομάδας Ελένη Καπογιάννη δήλώσε στην επίσημη ιστοσελίδα του ερασιτέχνη Παναθηναϊκού.

«Δυστυχώς δεν μπήκαμε από την αρχή στον αγώνα και βρεθήκαμε πίσω και να κυνηγάμε συνεχώς το σκορ. Η Ενισέι είναι μια πολύ καλή ομάδα που δεν μπορείς να χαλαρώσεις . Τους αιφνιδιάσαμε στο εκτός έδρας ματς αλλά δεν μπορέσαμε και σήμερα.

Είχαμε την ατυχία και με την Χατζηνικολάου σήμερα που γύρισε το πόδι της νωρίς. Δεν βάζουμε το κεφάλι κάτω , συνεχίζουμε τη δουλειά, έχουμε μπροστά μας το ματς με τον Ολυμπιακό που πρέπει να πάμε να διεκδικήσουμε ότι μας αναλογεί»

Η Αγγελική Βιντσιλαίου επισήμανε «Προσπαθήσαμε να παίξουμε σήμερα κόντρα στη δυνατή αντίπαλο μας αλλά δεν καταφέραμε να την περιορίσουμε επιθετικά, δεχτήκαμε αρκετά τρίποντα και δεν μπορέσαμε να απαντήσουμε. Θέλω να ευχαριστήσω τους οπαδούς μας που ήταν στο πλευρό μας σε ένα ακόμα ματς και ελπίζω να τους κάνουμε χαρούμενους με νίκες στους επόμενους αγώνες.