Champions League: «Πάτησε» τη Γιουβέντους η Τσέλσι – «Χρυσή» ισοπαλία για Ζενίτ

Πάτησε στην κορυφή του ομίλου η Τσέλσι, διαλύοντας τη Γιουβέντους, ενώ η Ζενίτ κλείδωσε το εισιτήριο για το Europa League

Για την 5η αγωνιστική του 8ου ομίλου του Champions League, η Τσέλσι νίκησε τη Γιουβέντους στο Λονδίνο, ενώ η Ζενίτ πήρε την ισοπαλία στη Σουηδία που ήθελε, για να προκριθεί στο Europa League.

Τσέλσι- Γιουβέντους 4-0

Η Τσέλσι διέλυσε με 4-0 τη Γιουβέντους στο Στάμφορντ Μπριτζ και πήρε προβάδισμα στην ισοβαθμία του 8ου ομίλου.

Βέβαια και οι δύο ομάδες έχουν εξασφαλίσει το «εισιτήριο» για τους «16», αλλά η πρώτη θέση θα κριθεί στην τελευταία αγωνιστική (8/12) με τη «Γιούβε» (υποδέχεται τη Μάλμε) να έχει σαφώς πιο εύκολο έργο από την πρωταθλήτρια Ευρώπης (ταξιδεύει στην Αγία Πετρούπολη για να αντιμετωπίσει τη Ζενίτ).

Τα τέρματα πέτυχαν οι Τσαλόμπα (25′), Τζέιμς (55′), Χάντσον-Οντόι (58′) και Βέρνερ (90+5′).

Μάλμε- Ζενίτ 1-1

Η Μάλμε κρατούσε τη νίκη μέχρι τις καθυστερήσεις απέναντι στη Ζενίτ, αλλά οι Ρώσοι ισοφάρισαν στο τέλος με πέναλτι (1-1) και εξασφάλισαν την 3η θέση του ομίλου και θα συνεχίσουν στο Europa League.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 28′, με τον Ρικς. Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, η Ζενίτ έφτασε πολύ κοντά στο 1-1 καθώς κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Τζιούμπα στο 52′ δεν κατάφερε να νικήσει τον Νταχλίν από τα 11 βήματα. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα με πέναλτι του Ρακίτσκι στις καθυστερήσεις που διαμόρφωσε το τελικό 1-1.