Μπάσκετ Γυναικών: Ήττα του Ολυμπιακού από τη Μπουρζ

Ήττα του Ολυμπιακού από τη Μπουρζ για την Ευρωλίγκα Γυναικών.

Δεν τα κατάφερε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού στο πρώτο ματς του 2023 στο ΣΕΦ, με αντίπαλο την ισχυρή Μπουρζ, για την EuroLeague. Οι νταμπλούχες Ελλάδας, αν και βρέθηκαν πίσω με 24 πόντους (23-47), πραγματοποίησαν εξαιρετική τρίτη περίοδο (31-19), μείωσαν στους έξι (62-68, 9:21 πριν από το φινάλε), όμως τελικά, ηττήθηκαν με 66-81 στο Φάληρο από την πρωταθλήτρια Γαλλίας και κάτοχο του περσινού EuroCup, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής των ομίλων του κορυφαίου ευρωπαϊκού διασυλλογικού θεσμού.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά στο ματς και βρέθηκε πίσω με 10-0, με την Σπυριδοπούλου να μειώνει σε 10-3, με τρίποντο (6:53) και την Γκούσταφσον σε 10-4, με 1/2 βολές (6:30). Η Μπουρζ ξέφυγε με 18-5 και 21-7, όμως η Νικολοπούλου μείωσε σε 21-9, με σουτ από τα έξι μέτρα (3:21). Με πέντε διαδοχικούς πόντους της Αγιούσο (1:20, 0:40) και καλάθι της Σταμολάμπρου (0:10), οι νταμπλούχες Ελλάδας μάζεψαν τη διαφορά (18-25), με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 27-18 υπέρ των φιλοξενούμενων. Στο 8:50 του δεύτερου δεκάλεπτου, η Γκούσταφσον μείωσε σε 31-20, με ωραία προσπάθεια και στη συνέχεια (7:00), η Σπυριδοπούλου κατέβασε τη διαφορά στο -10 (23-33), με τρίποντο. Με τη συμπλήρωση περίπου 19 λεπτών στο ματς, οι πρωταθλήτριες Γαλλίας έφτασαν στο +24 (23-47), η Γκούσταφσον μείωσε σε 47-24, με μία εύστοχη βολή (1:16), ενώ η Σταμάτη έφερε τη διαφορά στο -22 (27-49), με τρίποντο στα 40 δευτερόλεπτα. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 49-29 υπέρ των Γαλλίδων, με την Γκούσταφσον να σκοράρει με λέι απ (0:04).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου (8:09), η Γκούσταφσον, με λέι απ, μείωσε στους 19 πόντους (36-55) την απόσταση από τη γαλλική ομάδα, με την Σταμολάμπρου να «γράφει» το 55-41, με τρίποντο (6:42). Με νέο τρίποντο, αυτή τη φορά από τη Νικολοπούλου (6:07), τα κορίτσια του Ολυμπιακού πλησίασαν στους 13 πόντους (44-57) την κάτοχο του περσινού EuroCup, με την Σκόριτς να μειώνει, με τζαμπ σουτ, σε 62-48 (5:01). Με πέντε διαδοχικούς πόντους της Γκούσταφσον (4:15, 3:20), οι «ερυθρόλευκες» πλησίασαν στους εννιά πόντους (53-62) την Μπουρζ, με την Σκόριτς να κάνει το 64-55, με σουτ από το ύψος των βολών (2:14). Με τρίποντο της Σταμάτη στα 30 δευτερόλεπτα, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 68-60, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο (31-19). Στο 9:21 της τέταρτης περιόδου, η Γκούσταφσον μείωσε σε 68-62, η Μπουρζ ξέφυγε ξανά με +15 (62-77), όμως η Νικολοπούλου έκανε το 77-65, με τρίποντο (1:30).

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 29-49, 60-68, 66-81

Ολυμπιακός (Θάνος Νίκλας): Αγιούσο 5(1), Νικολοπούλου 12(2), Σκόριτς 6, Σπυριδοπούλου 9(3), Σταμολάμπρου 7(1), Δίελα, Γκούσταφσον 21, Σταμάτη 6(2)