Μπάσκετ Γυναικών: Πάλεψε αλλά ηττήθηκε ο Ολυμπιακός

Το πάλεψε αλλά ηττήθηκε ο Ολυμπιακός από την Μπουρζ.

Η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού ηττήθηκε με 67-61 από τη Μπουρζ στο «Palais des Sports du Prado», για την 1η αγωνιστική των ομίλων της EuroLeague.

Οι «ερυθρόλευκες» είχαν είχε εξαρχής δύσκολη αποστολή κόντρα στην κάτοχο του περσινού EuroCup, του Super Cup Ευρώπης και της πρωταθλήτριας Γαλλίας, ωστόσο το πάλεψαν ως το τέλος.

Οι νταμπλούχες Ελλάδας, αν και βρέθηκαν πίσω με 54-39, δεν τα παράτησαν, έβγαλαν αντίδραση και πλησίασαν στο 58-57 και στο 63-61, όμως τελικά, δεν τα κατάφεραν και γνώρισαν οριακά την ήττα από τις Γαλλίδες, αφήνοντας, ωστόσο, αισιόδοξα σημάδια για τη συνέχεια. Οι «ερυθρόλευκες» τα έδωσαν όλα, «αγκάλιασαν» την ανατροπή, όμως είχαν να… αντιμετωπίσουν και κάποιες διαιτητικές αποφάσεις, αφού ειδικά στις τελευταίες επιθέσεις «μίλησε» η έδρα.

Στο ξεκίνημα του ματς, η Μπουρζ προηγήθηκε με 5-0, με την Γκούσταφσον να μειώνει σε 5-4 για τον Ολυμπιακό, με τη συμπλήρωση δύο λεπτών. Οι Γαλλίδες ξέφυγαν με +10, η Αγιούσο μείωσε, με πέντε διαδοχικούς πόντους, σε 14-9 (3:31), με την Γκούσταφσον να κάνει το 14-11 (2:50), ενώ η Σταμολάμπρου, με δύο εύστοχες βολές στα 37 δευτερόλεπτα, διαμόρφωσε το 22-13 του πρώτου δεκάλεπτου. Οι γηπεδούχες ξεκίνησαν δυνατά και στη δεύτερη περίοδο και έφτασαν στο 29-13, με τις νταμπλούχες Ελλάδας να μαζεύουν τη διαφορά (29-19), με λέι απ της Στραουτμάνε (7:28) και δύο καλάθια της Γκούσταφσον (6:53, 6:37). Με νέο καλάθι της Γκούσταφσον (2:01), ο Ολυμπιακός μείωσε σε 36-22, με την Σπυριδοπούλου να σκοράρει, με τζαμπ σουτ, στα 52 δευτερόλεπτα, για το 36-24 του ημιχρόνου.

Στο 9:50 του τρίτου δεκάλεπτου, η Αγιούσο μείωσε σε 36-26, η Γκούσταφσον έκανε το 38-28 (7:47), με την Στραουτμάνε να σκοράρει τρίποντο, στο 6:30, για το 42-31. Με καλάθι και φάουλ της Γκούσταφσον (5:33), ο Ολυμπιακός πλησίασε σε 42-35, η Στραουτμάνε πέτυχε μία βολή (44-36, 3:00), με την Αγιούσο να τελειώνει την τρίτη περίοδο, με 54-39, σκοράροντας «έμμεσο τρίποντο» (0:06). Ο Ολυμπιακός «μπήκε» πολύ δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο, μείωσε με δύο βολές τις Αγιούσο (7:01), ενώ η Σταμολάμπρου έφερε το σκορ στο 56-50, με τρίποντο (6:31). Με Γκούσταφσον, Στραουτμάνε (τρίποντο) και δύο βολές της Αγιούσο, ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο (58-57), με την Γκούσταφσον να κάνει το 63-61, στο 1:14. Οι «ερυθρόλευκες» τα έδωσαν όλα, όμως τελικά, δεν τα κατάφεραν στη Γαλλία, γνωρίζοντας την ήττα με 67-61.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 36-24, 54-39, 67-61