Basket League: Ο Άρης “σκότωσε” την ΑΕΚ στο τέταρτο δεκάλεπτο

Ο Άρης φιλοξένησε την ΑΕΚ, της οποίας και επικράτησε με 91-73, για την 17η αγωνιστή της Basket League.

Ο Άρης κατάφερε να πάρει τη νίκη επί της ΑΕΚ με 91-73 στη Θεσσαλονίκη για την 17η αγωνιστική της Basket League. Οι δυο ομάδες πλέον μετράνε 7-9 στην κατάταξη του πρωταθλήματος.

Οι Θεσσαλονικείς ήταν αυτοί που είχαν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση, με την ΑΕΚ να προσπαθεί πολλές φορές να ανατρέψει την κατάσταση. Οι Ενωσίτες δεν άφηναν τους γηπεδούχους να ξεφύγουν πολύ στο σκορ, όμως κάτι τέτοιο έγινε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι Αρειανοί με ένα σερί 11-0 και στη συνέχεια με την εκτόξευση της διαφοράς στο +23 κλείδωσαν τη νίκη. Τελική ο Άρης επικράτησε της ΑΕΚ με 91-73.

Πέντε παίκτες από το σύνολο του Καστρίτη είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Κάουαν να ήταν πρώτος σκόρερ με 21 πόντους. Στους 16 σταμάτησε ο Νετζήπογλου, με τον Τζούστον να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ. Επίσης, οι Χάνλαν και Λόκετ είχαν από 14 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Ένωση, ξεχώρισαν οι Ράουτινς και Παππάς με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Ο Άρης ξεκίνησε την αναμέτρηση με ένα σερί 7-0, αναγκάζοντας τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν να βρουν τι φταίει στην αρχή της αναμέτρησης. Στη συνέχεια οι Θεσσαλονικείς έδειξαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα λεπτά του αγώνα, όμως η ΑΕΚ βρήκε τα πατήματα της και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 22-30, έπειτα από ένα ξέσπασμα στην επίθεση.

Οι γηπεδούχοι παρά το γεγονός ότι δεν κατάφεραν να κρατήσουν την κυριαρχία του πρώτου μισού δεκαλέπτου, μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο κάνοντας το -8 σε +9, φτάνοντας σε ολική ανατροπή και το σκορ στο 44-35 (18’). Η Ένωση κατάφερε να ασκήσει αντίσταση και να μειώσει στους 3 πόντους, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ στο 44-41.

Ο Άρης και στο τρίτο δεκάλεπτο συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και με σωστές επιλογές στην επίθεση και πιο ορθολογικό πλάνο από την ΑΕΚ έφτασε στο +9 και πάλι, 56-47 (24’). Η Ένωση ωστόσο για ακόμα μια φορά κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο ψαλιδίζοντας τη διαφορά, με το σκορ στο 62-59.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο πλήρως αποφασισμένοι και έκαναν ένα εκπληκτικό σερί 14-0, με την ΑΕΚ να μην έχει απάντηση, 76-59 (34’). Ο Άρης έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη επί της ΑΕΚ όταν έφτασε στο +23, 85-62 (37’). Η Ένωση το μόνο που κατάφερε να κάνει είναι να μειώσει σε 87-69, όμως ήταν πολύ αργά. Το τελικό σκορ της αναμέτρησης διαμορφώθηκε σε 91-73.

Τα δεκάλεπτα: 22-30, 44-41, 62-59, 91-73.

Άρης (Καστρίτης): Κάουαν Τζ. 21 (4/6 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ασίστ), Καμάρας (4 ριμπάουντ), Νετζήπογλου 16 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Χάνλαν 14 (2/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Κώττας 6, Τζούιστον 15 (5/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χαβαλές, Σιδηροηλίας, Πουλιανίτης 6 (2/7 τρίποντα, 3 ασίστ), Πετανίδης, Λόκετ 13 (1), Γεροκώστας.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 5 (1/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Φλιώνης 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ράουτινς 18 (3/3 δίποντα, 4/9 τρίποντα), Μαυροειδής 8 (3/5 δίποντα, 2/4 βολές), Χάμερ 10 (5/13 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πετρόπουλος 34 (1/4 τρίποντα), Φιλιππάκος 4, Παππάς 17 (1/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές), Καρλής.