Premier League: Όλο και πιο κοντά στο Champions League η Άρσεναλ

Συνέχισε τα νικηφόρα αποτελέσματα η Άρσεναλ και δείχνει να εδραιώνεται στην 4άδα

H Άρσεναλ νίκησε με 2-0 τη Λέστερ στο Εμιρέιτς, για την 29η αγωνιστική της Premier League.

Tα τέρματα των “κανονιέρηδων” πέτυχαν ο Παρτέι στο 11ο λεπτό και ο Λακαζέτ με πέναλτι στο 59ο λεπτό.

Με την 5η συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα (6ο ματς αήττητοι οι «κανονιέρηδες»), η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα ανέβηκε στην 4η θέση με +1 βαθμό μπροστά από τη Γιουνάιτεντ, αλλά το πιο σημαντικό είναι πως έχει δύο ματς λιγότερα από τους «κόκκινους διαβόλους». Το πρώτο από αυτά είναι προγραμματισμένο για την ερχόμενη Τετάρτη (16/03) με τη Λίβερπουλ στο «Εμιρέιτς».

Μετά από 2 σερί νίκες, χωρίς να δεχτεί γκολ, η Λέστερ ηττήθηκε στο Λονδίνο και αντικειμενικά ο μεγάλος στόχος που της έχει απομείνει είναι η πρόκριση στους «8» του Conference League, όπου έχει το απόλυτο προβάδισμα μετά το εντός έδρας 2-0 επί της Ρεν πριν από τρία 24ωρα.

Μπράιτον-Λίβερπουλ 0-2 (19΄ Ντίας, 61΄ πεν. Σαλάχ)

Μπρέντφορντ-Μπέρνλι 2-0 (85΄,90΄+3 πέν. Τόνεϊ)

Μάντσεστερ Γ.-Τότεναμ 3-2 (12΄, 38΄, 81΄ Ρονάλντο – 35΄ πεν. Κέιν, 72΄ αυτ. Μαγκουάιρ)

Γουέστ Χαμ-Άστον Βίλα 2-1 (70΄ Γιαρμολένκο, 82΄ Φορνάλς – 90΄ Ράμσεϊ)

Έβερτον-Γουλβς 0-1 (49΄ Κόαντι)

Λιντς-Νόριτς 2-1 (90΄+1 ΜακΛίν, 90΄+4 Γκέλχαρντ – 14΄ Μορένο)

Σαουθάμπτον-Γουότφορντ 1-2 (45΄ Ελιουνούσι – 14΄, 34΄ Ερνάντες)

Τσέλσι-Νιούκαστλ 1-0 (89΄ Χάβερτς)

Άρσεναλ-Λέστερ 2-0 (11΄ Παρτεϊ, 59΄πεν. Λακαζέτ)