Basket League: Το… σερί του ο ΠΑΟΚ – Ματσάρα στην Πάτρα

5/6 νίκες έχεις πλέον ο Λυκογιάννης στον πάγκο του ΠΑΟΚ, ανατροπή α λα… ΝΒΑ ο Προμηθέας.

Ενδιαφέρον και με λίγο-πολύ αναμενόμενα αποτελέσματα, ξεκίνησε ο δεύτερος γύρος για το πρωτάθλημα της Α1 Basket League.

Στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Ηρακλή, ο Άρης «διέλυσε» το Μεσολόγγι με τον Καλαμπάκο να «βγάζει φωτιές» στις δηλώσεις του μετά το τέλος του ματς, ο Προμηθέας έκανε επική ανατροπή στην Πάτρα κόντρα στο Λάυριο ενώ στο τελευταίο ματς της βραδιάς, η ΑΕΚ επικράτησε δύσκολα του Ιωνικού Νικαίας.

Αναλυτικά τα παιχνίδια:

ΠΑΟΚ – Ηρακλής 79-72

Ένα ωραίο ντέρμπι διεξήχθη στο “PAOK Sports Arena” της Θεσσαλονίκης ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Ηρακλή, με τον «Δικέφαλο» να επικρατεί με 79-72.

Οι «ασπρόμαυροι» ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, ευστοχούσαν στα σουτ και τον Ηρακλή να μην μπορεί να βρει ρυθμό στην άμυνα. Ο ΠΑΟΚ έκλεισε το δεκάλεπτο στο 21-13 με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στα τελευταία λεπτά της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο «Γηραιός» έδειξε καλύτερο πρόσωπο ξεκινώντας με ένα σερί 2-13 φέρνοντας το παιχνίδι στην ισοπαλία (30-30) και τον Χάνλαν να παίρνει το «όπλο» του. Παρ’ όλα αυτά οι γηπεδούχοι άντεξαν και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 40-38.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ηρακλής συνέχισε στο ίδιο τέμπο και μέσα από την άμυνα του έβαζε δύσκολα στον ΠΑΟΚ. Ο Χάτσερ με τρίποντο στην εκπνοή κατέβασε τη διαφορά στον έναν πόντο πριν ο Ενετσιόνα δώσει το προβάδισμα στις αρχές της τέταρτης περιόδου (57-58).

Κάπου εκεί, όμως, ο ΠΑΟΚ «ξύπνησε» και με ένα 15-0 σερί έκανε το 72-58 δίνοντας οριστικό τέλος στο ματς. Αυτή ήταν η πέμπτη νίκη του Άρη Λυκογιάννη σε έξι παιχνίδια (μοναδική ήττα από το Περιστέρι) και τον «Δικέφαλο του Βορρά» να έχει πλέον ρεκόρ 6-5.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 40-38, 57-56, 79-72

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Γκρίγιν 16 (4/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τσαλμπούρης 5 (1), Κακλαμανάκης 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Καμπερίδης 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 8 (2), Μπιτς 5 (1), Κονατέ 10 (2/4 δίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Λοβ 12 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαργαρίτης 5 (1), Παπαντωνίου, Τέρνερ 9 (1)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καλύβας): Ενετσιόνια 8 (3/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σαγκς 9 (1), Καββαδάς 10 (5/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Μπόουλιν 10 (2/7 τρίποντα), Χάνλαν 17 (6/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Σχίζας, Τσαϊρέλης 4, Μουρ 3 (1), Βεργίνης, Χάτσερ 11 (2 τρίποντα, 5 ασίστ)

Άρης – Μεσολόγγι 77-48

Ο Άρης είχε εύκολο απόγευμα κόντρα στο απογοητευτικό Μεσολόγγι καθώς επικράτησε με 77-48 στο “Αλεξάνδρειο Μέλανθρον”

Οι «κίτρινοι» έδειξαν από νωρίς ποιος είναι το αφεντικό του αγώνα καθώς πήραν μια διαφορά οκτώ πόντων για να κλείσουν την πρώτη περίοδο με 19-13. Από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης, καθώς ένα γρήγορο 6-0 έκανε το 25-13 και το ημίχρονο να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με +13 (42-29).

Ο νικητής κρίθηκε ουσιαστικά στην τρίτη περίοδο, εκεί οπού ο «Αυτοκράτορας» έκανε ένα εκ νέου σερί με 14-1, γράφοντας το 56-30 και δεν είχε κανένα πρόβλημα από εκεί και πέρα να πάρει την τέταρτη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 42-29, 65-38, 77-48

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Σούλερ 2 (0/4 σουτ, 5 ασίστ), Χαριτόπουλος 2, Κουζέλογλου 14 (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Τσάλμερς 7 (1/7 τρίποντα), Ντεκόζι 13 (3), Σταμάτης 12 (4/5 τρίποντα), Σλαφτσάκης 5 (1), Φλιώνης 1 (-/5 σουτ), Μιλόσεβιτς 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ντραγκίτσεβιτς 6 (5 ριμπάουντ), Λιτλ 6 (2)

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Λόρενς 2 (4 ασίστ), Γκότσερ 13 (1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μοτσενίγος, Πουαριέ 11 (9 ριμπάουντ), Αμάρντι 10 (6 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 9 (1), Χονδρογιάννης, Ναούμης 1, Χατζηνικόλας 2, Γράβας, Σταματογιάννης

Κολοσσός Ρόδου – Περιστέρι 80-65

Ο Κολοσσός πραγματοποίησε μια σπουδαία εμφάνιση απέναντι στο Περιστέρι, καθώς επικράτησε εντός έδρας με 80-65.

Οι Ροδίτες ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι με ένα 11-5 σερί, όμως το Περιστέρι απάντησε με ένα δικό του 2-13 και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενο με 13-18. Ο Ξανθόπουλος με διαδοχικά εύστοχα τρίποντα έκανε την ανατροπή δίνοντας το προβάδισμα στον Κολοσσό (33-24) και τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στο ημίχρονο στο +12 (42-30).

Το Περιστέρι στο δεύτερο ημίχρονο, ξεκίνησε μαζεύοντας τη διαφορά στους οκτώ πόντους, όμως οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα. Ζάρας και Σπάισερ βοήθησαν τον Κολοσσό να μείνει μπροστά στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-52). Οι φιλοξενούμενοι όμως, έφτασαν στην ανατροπή κάνοντας το 58-60 αλλά ένα 15-2 των Ροδιτών έγραψε το 75-62, για να πάρει εν τέλει ο Κολοσσός την πέμπτη του νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 42-30, 56-52, 80-65

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Καμαριανός 2, Άρτις 16 (2/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο), Άντριτς 3 (1/7 σουτ), Ζάρας 13 (1), Γκόινς 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος 10 (2 τρίποντα, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λιάπης, Καντέρ 22 (6/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπιλής, Σπάισερ 6 (3/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Πέτεγουεϊ 10 (3/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καράμπελας 3 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΜακΛίν 16 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/8 βολές, 6 ριμπάουντ), Τζόουνς 14 (4/5 δίποντα, 6/6 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Κρόκετ 7 (1), Σκορδίλης 2, Γούνταρντ 5 (2/7 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σαλούστρος, Βασιλόπουλος, Γκουτιέρεζ 8 (3/10 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Προμηθέας – Λαύριο 90-88

Μια απίστευτη ματσάρα έγινε στην Πάτρα εκεί οπού ο Προμηθέας επικράτησε στα τελευταία λεπτά του Λαυρίου με 90-88.

Το Λαύριο δεν μπόρεσε να ρίξει και τους Πατρινούς στο «καναβάτσο», μετά τον Παναθηναϊκό και την ΑΕΚ, χάνοντας ένα δικό του ματς με 1:50 στο ρολόι.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» σε όλο το παιχνίδι μέχρι το τελευταίο ενάμιση λεπτό. Με τον Λούντζη να ηγείται των επιθέσεων των Πατρινών, ο Προμηθέας μείωσε στο καλάθι 49” πριν το τέλος. Ο Τζεράι Γκράντ με κάρφωμα ισοφάρισε, ο Κόζι υπέπεσε σε βήματα στα 27” και ο Λούντζης σκόραρε για το προβάδισμα των Πατρινών (90-88) τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Το Λαύριο είχε ακόμη μια ευκαιρία για να κερδίσει ή να στείλει το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο, όμως στην τελευταία επίθεση δεν σούταρε και έτσι ο Προμηθέας πήρε μια μεγάλη νίκη έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 47-45, 65-63, 90-88

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 6 (3/7 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 7 λάθη), Δημήτρης Αγραβάνης 15 (6/6 δίποντα, 3/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Γιάννης Αγραβάνης 4 (4 ριμπάουντ), Τζέριαν Γκραντ 26 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 14/14 βολές, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα), Μίλερ 11 (1/5 τρίποντα), Τζεράι Γκραντ 7 (3/5 δίποντα, 1/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Λούντζης 8 (2/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή σε 7:43), Χριστοδούλου 8 (2/2 δίποντα, 4/4 βολές, 3 ασίστ), Έβανς 5, Αθηναίου

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 14 (4/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μουράτος 10 (4/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ντιαλό 16 (4/5 δίποντα, 8/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντέιβις 19 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Γερομιχαλός 3 (1), Κόζι 13 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 ασίστ, 6 λάθη), Σάβατς 10 (2), Περσίδης, Βουλγαρόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 3 (1)

ΑΕΚ – Ιωνικός Νίκαιας 81-74

Η ΑΕΚ αν και στο τέλος δυσκολεύτηκε, πήρε τη νίκη στο κλειστό του «ΟΑΚΑ» κόντρα στο Ιωνικό με 81-74.

Καμία ομάδα δεν άφηνε την άλλη να ξεφύγει στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα η τελευταία περίοδο να αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς. Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος ήταν αυτός που έκανε το κάτι παραπάνω στην επίθεση με την ΑΕΚ να φτάνει στο +11 (72-61). Εκεί που έδειχνε να τελειώνει το ματς η «Βασίλισσα», ο Ιωνικός επέστρεψε και μείωσε στον πόντο (74-72) δύο λεπτά πριν το τέλος, χωρίς όμως να μπορεί να βρει κάποιο μεγάλο σουτ στη συνέχεια με την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη χάρις στον Κιθ Λάνγκφορντ.

Να σημειωθεί ότι ο Νίκος Γκίκας κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, αποχώρησε από το παιχνίδι σφαδάζοντας και να υπάρχουν φόβοι για μεγάλη ζημιά του διεθνή γκαρντ. Αναλυτικά τα νέα για τον τραυματισμό του εδώ.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 33-37, 53-56, 81-74.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 16 (8/10 δίποντα, 0/1 βολή, 10 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Ματσιούλις 12 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μωραΐτης 2 (0/5 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Λοτζέσκι 21 (6/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Μόουζες 2, Λάνγκφορντ 13 (1/5 τρίποντα, 8 ασίστ), Γκίκας, Ρογκαβόπουλος 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σλότερ 4 (5 ριμπάουντ).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αγγέλου): Πετρόπουλος 2 (1/5 σουτ), Μαυροκεφαλίδης 18 (7/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Μουχαϊμίν 8 (3/10 σουτ), Τολιόπουλος 8 (3/11 σουτ), Χουγκάζ 15 (3/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, Πριτζέτ 12 (1), Χατζηκυριάκος, Βλάχος, Γιώτης, Χόλογουελ 11 (1).