Εμφατική νίκη για την «Βασίλισσα», σόκαρε την Σοσιεδάδ η Μπέτις

Η σαφώς ανώτερη Ρεάλ «καθάρισε» την Αλαβές από ημίχρονο, ενώ η Μπέτις… «τέζαρε» την Σοσιεδάδ στο τέλος.

Η Ρεάλ Μαδρίτης πανηγύρισε μια άνετη και εμφατική νίκη επί της Αλαβές, ενώ η Μπέτις πραγματοποίησε μια εντυπωσιακή ανατροπή και «έκλεψε» τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στην Σοσιεδάδ, για την 20η αγωνιστική της La Liga.

Αλαβές – Ρεάλ Μαδρίτης 1-4

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Αλαβές με 1-4 στο Μεντιθορότθα.

Οι «μερένχες» άφησαν πίσω τους το… φιάσκο που υπέστησαν στο Copa Del Rey απένταντι στην Αλκοιάνο της Segunda Division B.

Με απόλυτη συγκέντρωση και πολύ όρεξη σκόρπισαν τους «μπαμπαθόρος», με αποτέλεσμα να χαλασουν τα 100ά γενέθλια τους.

Οι Μαδριλένοι «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο, με μπροστάρηδες τους Καζεμίρο, Αζάρ και Κρος.

Συγκεκιμένα, άνοιξαν το σκορ 15′, όταν ο Κρος να βρήκε τον Καζεμίρο με εκτέλεση κόρνερ και ο Βραζιλιάνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά. Στο 41′ ο Αζάρ σέρβιρε στον Μπενζεμά και ο Γάλλος σκόραρε, ενώ στο 45′ ο Βέλγος τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Στο δεύτερο μέρος η «Βασίλισσα» έριξε ρυθμό και αυτό έφερε την μείωση από τον Χοσέλου στο 59′, όμως ο Μπενζεμά θέλησε να… προσγειώσει την ομάδα του Αμπελάρντο Φερνάντεθ και στο 70′ διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

Με αυτή τη νίκη η Ρεάλ βρίσκεται στην 2η θέση της βαθμολογίας με 40 βαθμούς (στο -4 από την πρωτοπόρο Ατλέτικο Μαδρίτης), ενώ η Αλαβές είναι στην 17η θέση με 18 βαθμούς.

Κίτρινες: Ναβάρο, Γκαρσία, Λαγκουαρντία – Μιλιτάο, Μεντί, Μπενζεμά

Αλαβές: Πατσέκο, Ναβάρο (46′ Σάινζ), Λαγκουαρντία, Λετζεούν, Ντουάρτε, Αγκιρεγκαμπίρια, Μπατάλια (46′ Γκαρσία), Πίνα (72′ Πονς), Ριόχα (46′ Πέρεζ), Γιόσελου (78′ Ντέιβερσον), Μέντεθ

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Μεντί, Βαράν, Μιλιτάο, Βάθκεθ, Μόντριτς (77′ Οντριοθόλα), Καζεμίρο, Κρος, Αζάρ (63′ Βινίσιους), Ασένσιο (77′ Ίσκο), Μπενζεμά

Σοσιεδάδ – Μπέτις 2-2

Σοσιεδάδ και Μπέτις αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2 στο Σαν Σεμπαστιάν.

Αρνούνται να χάσουν οι Ανδαλουσιάνοι, οι οποίοι δεν άφησαν ούτε την ομάδα του Ιμανόλ Αλγκουαθίλ να τους νικήσει, παραμένοντας αήττητη για 6ο διαδοχικό ματς.

Παρόλο που η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι βρέθηκε να χάνει με 2-0 λίγα λεπτά πριν τη λήξη, κατάφερε να σοκάρει τους Βάσκους, φτάνοντας στην ανατροπή.

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς γκολ και πλήρως ισορροπημένο, οι γηπεδούχοι στην επανάληψη πάτησαν το γκάζι και με τα γκολ των Ισάκ (48′) και Ογιαρθάμπαλ (57′) πήραν το προβάδισμα δύο τερμάτων.

Από εκεί και μετά αμφότερες οι ομάδες πίεζαν και δημιουργούσαν ευκαιρίες, όμως τις άφηναν ανεκμετάλλευτες. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ξύπνησαν στο τέλος και χάρις τα τέρματα των Κανάλες (86′) και Χοακίν (90+2′) έφτασαν σε μια εντυπωσιακή ανατροπή.

Αυτή η ισοπαλία φέρνει την Μπέτις στην 8η θέση της βαθμολογίας με 27 βαθμούς και την Σοσιεδάδ στην 6η θέση με 31 βαθμούς.