Μπάγερν Μονάχου- Μπίλεφελντ: Ισόπαλη με το θεαματικό 3-3!

Η Μπίλεφελντ ήταν αποτελεσματικότατη και λίγο έλειψε να πάρει τη νίκη στο χιονισμένο Αλιάνζ Αρένα κόντρα στη Μπάγερν Μονάχου

Μπάγερν Μονάχου και Αρμίνια Μπίλεφελντ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 3-3, στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Η πρώτη Μπάγερν Μονάχου από το +7 από τη δεύτερη Λειψία, βρέθηκε στο +5, έπειτα από την αναμέτρηση της με την τρίτη από το τέλος Αρμίνια Μπίλεφελντ, η οποία με φοβερή εμφάνιση κατάφερε να πάρει τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας. H ομάδα του Φλικ συνεχίζει να είναι στην πρώτη θέση έχοντας 49 βαθμούς, ενώ η Αρμίνια είναι 16η με 18 βαθμούς και ισοβαθμεί με την 15η Χέρτα Βερολίνου.

Η Αρμίνια μπήκε δυνατά και μόλις στο 9′ λεπτό προηγήθηκε στο σκορ. Η πάσα ”πάρε-βάλε” του Πριέτλ είχε ως αποδέκτη τον Βλαπ, ο οποίος με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Νόϊερ κάνοντας το 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματα τους οκτώ λεπτά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Πίπερ με φοβερή κεφαλιά μέσα στην περιοχή, έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Νόϊερ κάνοντας το 0-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπάγερν πάτησε πόδι, όμως δεν κατάφερε να πετύχει την ολική ανατροπή. Οι ”Βαυαροί” μείωσαν με τον Λεβαντόφσκι στο 48′ λεπτό, όμως η Αρμίνια απάντησε μέσα σε ένα μόλις λεπτό. Ο Βογκλσάμμερ βρέθηκε απέναντι στον Νόϊερ και πάσαρε στον Γκεμπέρ ο οποίος έκανε το 1-3.

Στο 57′ λεπτό ο Τολισό μείωσε σε 2-3. Ο Γάλλος μέσος πήρε την κεφαλιά έπειτα από ωραία σέντρα του Σανέ, και πέτυχε ένα πολύ ωραίο γκολ.

Στο 69′ λεπτό ο Ντέιβις πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και με δυνατό σουτ στην αριστερή γωνία πέτυχε την ισοφάριση και διαμορφώνοντας και το τελικό 3-3, αφου τα τελευταία είκοσι λεπτά δεν αξιοποιήθηκαν από καμία από τις δύο πλευρές.

Σκόρερ: 9′ Βλαπ, 37′ Πίπερ, 48′ Λεβαντόφσκι, 49′ Γκεμπέρ, 57′ Τολισό, 69′ Ντέιβις

Κίτρινες: Τολισό, Κούνζε

Μπάγερν Μονάχου (Φλικ): Νόϊερ, Σαρ (58′ Κίμιχ), Σιούλε, Ερνάντες, Ντέιβις, Τολισό, Αλάμπα, Σανέ, Τσούπο-Μότινγκ, Κομάν, Λεβαντόφσκι

Αρμίνια Μπίλεφελντ (Νόιχαους): Ορτέγα, Μπρούνερ, Πίπερ, Νίλσον, Λάουρσεν, Πριέτλ, Κούνζε, Ντόαν (38′ Γκεμπέρ), Βλαπ (62′ Κόρντοβα), Βογκλσάμμερ (62′ Σιουφέρτ), Κλος (89′ Χόορν)