League Cup: Διασυρμός της Νιουκάστλ στη Γιουνάιτεντ, προκρίθηκαν Λίβερπουλ και Τσέλσι

Αποκλείστηκε η Γουνάιτεντ, πήραν το εισιτήριο Λίβερπουλ, Τσέλσι, Γουέστ Χαμ και Έβερτον.

Για την φάση των “16” του League Cupμ η Νιουκάστλ “ταπείνωσε” τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η Γουέστ Χαμ επέστρεψε στις νίκες και πήρε στην επόμενη φάση του κυπέλλου, τη στιγμή που Λίβερπουλ και Τσέλσι συνεχίζουν στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Η Νιουκάστλ ισοπέδωσε εκτός έδρας τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 0-3 και προχωράει στα προημιτελικά του θεσμού .Οι “καρακάξες” σόκαραν το “Ολντ Τράφορντ” με δύο τέρματα σε επτά λεπτά. Ο Αλμιρόν άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό έπειτα από την ασίστ του Λιβραμέντο, νικώντας τον Ονάνα για το 0-1. Στη συνέχεια, η αμυντική λειτουργία των “κόκκινων διαβόλων” ήταν για ακόμη μία φορά προβληματική και ο Χολ διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του. Η Νιουκάστλ βρήκε ένα ακόμη γκολ με τον Γουίλοκ στο 60′ για να γίνει το 0-3.

Μετά από τρεις σερί ήττες η Γουέστ Χαμ κατάφερε να επικρατήσει της Άρσεναλ με 3-0 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου. Μια άσχημη στιγμή για τον Μπεν Γουάιτ, ο οποίος προσπαθώντας να κόψει μια σέντρα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπόουεν, έστειλε την μπάλα στην εστία της ομάδας του με κεφαλιά. Στο 50ο λεπτό ο Κούντους αξιοποίησε μια εξαιρετική σέντρα και με ένα σουτ ακριβείας έκανε το 2-0. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Μπόουεν έγραψε το 3-0. Οι “κανονιέρηδες” κατάφερεαν να μειώσουν λίγο πριν τη λήξη του ματς με τον Έντεγκαρντ.

Η Λίβερπουλ αγχώθηκε κόντρα στη Μπόρνμουθ, αλλά έφυγε με τη νίκη (1-2) για τους “8” του League Cup. Ο Χάπκο ήταν στο σωστό σημείο την σωστή στιγμή για να πάρει το ριμπάουντ μέσα στην περιοχή, και στέλνει την μπάλα στην αριστερή πλευρά της εστίας. Στο 64′ ο Τζάστιν Κλάιφερτ ισοφάρισε αλλά ο Ντάργουιν Νούνιες με υπέροχο τελείωμα “κλείδωσε” την πρόκριση για τους “κόκκινους”.

Βελτιωμένη παρουσιάστηκε η Τσέλσι απέναντι στη Μπλάκμπερν και πήρε το τρίποντο με 2-0. Οι Μπενουά Μπαντιασίλ και Ραχίμ Στέρλινγκ βρήκαν δίχτυα για τους “μπλε” σε ένα παιχνίδι που οι παίκτες του Ποτσετίνο θα μπορούσαν να είχαν πετύχει μεγαλύτερο σκορ.

Δεύτερη συνεχόμενη αναμέτρηση που διατήρησε ανέπαφη την εστία της η Έβερτον κέρδισε και τη Μπέρνλι εύκολα με 3-0. Ο Ταρκόφσκι στο 13’ έκανε το 1-0, ο Ονάνα το 2-0 και ο Άσλεϊ Γιανγκ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα η Φούλαμ κόντρα στην Ίπσουιτς επικρατώντας με 1-3 εκτός έδρας.